Trwa ładowanie...

Jazz - historia tańca jazzowego, podstawowe figury, muzyka

 Paula Jakubasik
03.12.2020 14:58
Jazz łączy w sobie elementy modern, baletu i akrobatyki.
Jazz łączy w sobie elementy modern, baletu i akrobatyki. (123rf)

Jazz to styl taneczny, który łączy w sobie elementy akrobatyki, baletu i modern. Taniec jazzowy jest bardzo widowiskowy, przypomina spektakle teatralne i może być wykonywany do niemalże każdej muzyki. Od wielu lat nie brakuje chętnych do nauki jazzu, mimo że nie należy on do najprostszych. Co warto wiedzieć o tańcu jazzowym?

spis treści

1. Charakterystyka jazzu

Taniec jazzowy (jazz dance) to styl tańca, którego początek datuje się na przełom XIX i XX wieku. Jazz stanowi połączenie wielu gatunków, takich jak taniec modern, akrobatyka czy balet.

2. Historia tańca jazzowego

Pod koniec XIX wieku afrykańscy niewolnicy zaczęli nieco modyfikować popularne wówczas figury baletowe i wyrażać je w bardziej ekspresyjny i mniej poprawny sposób.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Początkowo pomysł ten spotkał się z krytyką, ale niedługo później jazz został doceniony na zachodzie. Największy rozwój tego tańca miał miejsce w latach 20. XX wieku.

Obecnie jazz może być wykonywany niemalże do każdego utworu muzycznego. Powstało też wiele odmian tego tańca, wyróżnia się na przykład:

  • modern jazz,
  • latin jazz,
  • pop jazz,
  • lirycal jazz,
  • street jazz.

W Europie jazz pojawił się w latach 60. XX wieku ze względu na premierę musicalu West Side Story. Wówczas powstało wiele szkół tańca i kursów.

Obecnie największą popularnością cieszy się modern jazz, a także pop jazz, prawdopodobnie ze względu na wykorzystywanie najnowszych utworów muzycznych i nowinek tanecznych.

Zobacz także:

3. Podstawowe figury tańca jazzowego

Jazz jest dość skomplikowanym tańcem, który opiera się na podstawach baletu. Najważniejsza jest dobra znajomość własnego ciała, równowaga, balans i rozciągnięcie.

Kolejnym elementem jest pulsacja swingowa, czyli poczucie rytmu nie związane z muzyką. Następnie tancerze muszą zaznajomić się z policentryzmem - izolowaniem niektórych partii ciała, by ich ruch nie wpływał na resztę.

Oprócz wymagającej techniki konieczna jest ekspresja, swoboda ruchów i wprowadzanie elementów improwizacji. Ponadto, w tańcu jazzowym często występują piruety, wyskoki i unoszenia.

Konieczna jest nauka bezpiecznego upadania, tak by nie zrobić sobie krzywdy. Jazz wydaje się bardzo lekki, ale w rzeczywistości wymaga ogromnej siły fizycznej, jest uznawany za jeden z najtrudniejszych tańców na świecie.

Taniec jazzowy bardzo często wykonywany jest w teatrze. Nie wymaga specjalnego stroju, tancerze zwykle występują boso lub w tzw. jazzówkach.

4. Muzyka do jazzu

Nie wprowadzono żadnych ograniczeń w zakresie doboru muzyki. Niemalże każdy gatunek może zostać wykorzystany do stworzenia układu tanecznego, najważniejsze by pasował do ekspresji i ułatwiał przekazanie pewnej historii.

5. Dla kogo polecany jest taniec jazzowy?

Jazz jest stosunkowo wymagającym tańcem, który niestety w wielu przypadkach wywołuje kontuzje. Najważniejsza jest jednak chęć do nauki i duża cierpliwość.

Taniec jazzowy okazuje się dużo łatwiejszy dla osób, które znają inne techniki tańca, ale nie oznacza to, że amatorzy nie mogą zapisać się na kurs czy dołączyć do szkoły.

Jazz wymaga koordynacji ruchowej, dość dobrego zmysłu równowagi i rozciągniętego ciała. Szczególnie dobrze sprawdza się opanowanie podstaw baletu, ułatwia to wykonywanie płynnych, lekkich ruchów.

Taniec jazzowy od lat cieszy się ogromną popularnością, wygląda widowiskowo i przyciąga spojrzenia. Nie brakuje chętnych do jego nauki, również ze względu na pozytywny wpływ regularnych treningów jazzu na ciało.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze