Jumping fitness – charakterystyka, zasady, efekty, przeciwwskazania, zajęcia w klubie, jaki rodzaj trampoliny wybrać
Jumping fitness to nowoczesna forma zajęć, która cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet. Ta forma ćwiczeń pozwala spalić bardzo dużą ilość kalorii, pozwalając przy tym wykonywać ruchy w rytm ulubionej muzyka, na trampolinie. Sport ten jest niezwykle wymagający, ale warto go spróbować. Na czym polega jumping fitness i jakie są jego zalety?
1. Co to jest jumping fitness?
Jumping fitness to bardzo ciekawa opcja dla osób, które szukają nowej aktywności. Jest to rodzaj intensywnego, a zarazem odchudzającego treningu cardio, w trakcie którego możemy spalić nawet 800 kalorii! Trening wykonywany jest na jednoosobowej trampolinie (urządzenie to powinno być wyposażone w specjalny uchwyt z rączką). Aktywność polega na wykonywaniu szybkich oraz wolnych skoków, biegu w miejscu, rozkroków, wyskoków do góry. Mata, czyli nieodłączny element trampoliny zapewnia amortyzację, przez co trening jest niezwykle bezpieczny dla stawów osoby ćwiczącej.
2. Zasady jumping fitness
Jumping fitness niektórym może kojarzyć się z dziecięcą zabawą skakania na trampolinie. I tak właśnie jest jumping fitness, to kombinacja ćwiczeń, wykonywanych na specjalnej, jednoosobowej trampolinie do ćwiczeń. Trampolina wyposażona jest w specjalny uchwyt, który umożliwia utrzymywanie równowagi oraz pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych ćwiczeń.
Jumping fitness to skakanie połączone z treningiem wzmacniającym i elementami aerobiku. W rytm każdej, rytmicznej muzyki możliwe jest wykonywanie efektownych układów tanecznych.
Jumping fitness to oferta, która na stałe zagościła w wielu klubach fitness. Zajęcia cieszą się bardzo dużą popularnością, dlatego miejsca są ograniczone. Warto jest zapisać się na jedne zajęcia jumping fitness i poznać nieco inną, ale bardzo ciekawą formę ćwiczeń.
Badania pokazują, że ćwiczenia na trampolinie wykazują pozytywny wpływ na stan układu kostnego. Mogą one pomóc w poprawie gęstości i siły kości. Ćwicząc na trampolinie wzmacniamy również mięśnie nóg, pleców, pośladków, radmion.
Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat
- Jak schudnąć z zestawem ćwiczeń aerobowych? - odpowiada lek. Magdalena Pikul
- Jakie są najlepsze ćwiczenia aerobowe do wykonywania w domu? - odpowiada mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna
- Co jeść przed treningiem? - odpowiada lek. Piotr Pilarski
3. Jakie efekty daje uprawianie jumping fitness?
Zalet wynikających z uprawiana jumping fitness jest bardzo wiele. Podczas zajęć jesteśmy w ciągłych ruchu, a zajęcia są naprawdę bardzo wymagające. Taki trening pozwala na spalanie bardzo dużej ilości kalorii. Podczas treningu jumping fitness, trwającego godzinę można spalić niemalże 800 kalorii.
Pozostałe zalety jumping fitness:
- poprawa koordynacji ruchowej oraz ćwiczenia na poprawę zachowania równowagi;
- większa świadomość ciała i ruchów;
- efektywne spalanie tkanki tłuszczowej,
- utrata nadmiaru kilogramów,
- zyskanie nowej pasji,
- wysmuklenie, wyrzeźbienie sylwetki,
- utrata cellulitu,
- dotlenienie komórek, zwiększenie wydolności płuc,
- zwiększenie motywacji do ćwiczeń przez zauważalne efekty,
- wzmocnienie mięśnie, kości i stawów;
- poprawa samopoczucia;
- zwiększenie motywacji do dalszych ćwiczeń.
Efekty treningu jumping fitness będą zauważalne z treningu na trening, dlatego z całą pewnością staną się twoimi ulubionymi zajęciami. Ważne jest, aby trening jumping fitness był połączony z odpowiednio zbilansowaną dietą, która zagwarantuje spalanie tkanki tłuszczowej. Dieta jest podstawą każdego odchudzania, dlatego to ona powinna stanowić najważniejszy element walki o wymarzoną sylwetkę.
4. Przeciwwskazania do jumping fitness
Jak zostało wspomniane jumping fitness to bardzo wymagające i męcząca forma aktywności, dlatego niektórzy nie powinni jej wykonywać. Jumping fitness nie jest dla:
- kobiet w ciąży,
- kobiet, które niedawno urodziły dziecko
- osób chorujących na dyskopatię;
- osób chorujących na osteoporozę;
- osób po endoprotezie;
- osób po niedawnych kontuzjach czy urazach;
- osób z chorobami stawu kolanowego i skokowego,
- osób z chorobami układu krążenia,
- osób z chorobami układu oddechowego np. z astmą,
- osób zmagających się z zaburzeniami równowagi i koordynacji ruchowej.
Mimo licznych, pozytywnych opinii sami powinniśmy wypróbować zajęcia na trampolinach i zdecydować, czy im podołamy i czy to forma aktywności właśnie dla nas. Dla niektórych jumping fitness może okazać się za trudnym sportem, nie ma co się dziwić, mało kto wytrzymuje na godzinnych zajęciach, bez przerwy skacząc.
Przed przystąpieniem do zajęć, warto zapoznać się ze wszelkimi przeciwwskazaniami do uprawiania tego sportu. Wykonywanie aktywności pomimo pewnych kontuzji, chorób lub ograniczeń może doprowadzić do jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli jest coś, co wzbudza nasz niepokój, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem lub trenerem personalnym.
5. Zajęcia w klubie fitness
Wiele siłowni oraz fitness klubów ma w swojej ofercie zajęcia z wykorzystaniem trampolin. Za miesięczny karnet musimy zapłacić około 150 - 200 złotych. Co jaki czas warto wykonywać taki trening wraz z instruktorem? Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że wykonywanie ćwiczeń na trampolinie dwa razy w ciągu jednego tygodnia jest w zupełności wystarczające. Trening pod okiem trenera ma swoje zalety. Osoba specjalizująca się w tej aktywności pokaże nam jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, narzuci intensywność i rytm ćwiczeń. Oprócz tego, w klubie możemy nawiązać nowe znajomości na lata.
6. Jaki rodzaj trampoliny warto kupić?
Jaki rodzaj trampoliny warto kupić? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom. W ofercie sklepów sportowych znajdziemy zarówno większe trampoliny, jak i mniejsze trampoliny z dodatkowo regulowaną poręczą i rączką. Sześciokątna konstrukcja wykonana jest z grubych rurek, które zapewniają stabilność i przyczepność do podłoża. Mini trampoliny, znajdujące się bliżej podłoża są zdecydowanie bardziej stabilne i bezpieczne. Trampoliny zewnętrzne mają większą nośność i zapewniają więcej miejsca do poruszania się. O ile chcemy uprawiać jumping fitness regularnie, powinniśmy zdecydować się na zakup mniejszej trampoliny z uchwytem.
Zdaniem Internautów, najlepszymi trampolinami fitness są sprzęty marki Hammer. Wykonane są z niezwykle wytrzymałego tworzywa PP Mesh. Gumy, które naciągają batut cechują się dużą grubością i wytrzymałością. Sprzęt wysokiej jakości nie tylko wpływa na jakość użytkowania, ale również na stan zdrowia osoby ćwiczącej. Ten rodzaj trampolin zapewnia dużą stabilność oraz przyczepność, zabezpieczając również stawy ćwiczącego.
Za dobrą trampolinę do jumping fitness musimy zapłacić około 500-1000 złotych.