Trwa ładowanie...

Kazeina – zalety, wady, działanie, dawkowanie, wybór

 Anna Krzpiet
10.06.2024 12:35
Kazeina - zalety, wady i działanie
Kazeina - zalety, wady i działanie (123rf)

Kazeina, to inaczej białko kazeinowe, które jest jednym z podstawowych składników mleka. Może stanowić nawet 80 proc. wartości mlecznych protein. Dlatego stanowi jeden z najpopularniejszych typów odżywek białkowych. Czy kazeina jest zdrowa i w jakich ilościach powinniśmy ją dostarczać do organizmu?

spis treści

1. Antykataboliczne właściwości kazeiny

Kazeina ma silne właściwości antykatabolicze, to znaczy, że hamuje rozpad masy mięśniowej. Organizm dzięki kazeinie przez długi czas jest zaopatrywany w odpowiednie dawki aminokwasów, które wpływają na rozwój tkanki mięśniowej nawet przez 8 godzin.

Wszystko przez nierozpuszczalność kazeiny w środowisku kwaśnym, przez co wydłuża się czas jej trawienia przez organizm. Długotrwałe wchłanianie kazeiny wpływa również na obniżenie apetytu. Kazeina wspiera syntezę białek mięśniowych, dzięki temu zapewnia stałe tempo absorpcji aminokwasów. Zawiera także duże ilości wapnia, dzięki czemu korzystnie wpływa na kości i utratę tkanki tłuszczowej.

2. Reakcje alergiczne wywołane przez kazeinę

Stosownie kazeiny w nadmiarze może powodować wystąpienie reakcji alergicznych. Szczególną ostrożnością przy zażywaniu kazeiny powinny wykazać się osoby, które cierpią na nadwrażliwość na produkty mleczne, a także przewlekle problemy żołądkowe i trawienne.

Zobacz film: "Jak uniknąć skurczów mięśni?"

To właśnie kazeina w 60 proc. jest przyczyną wszystkich alergii na białko. Nawet u osób zdrowych kazeina spożywana w zbyt dużych ilościach może powodować biegunki, wymioty i bóle brzucha, bóle głowy, a także zaburzenia trawienia.

Kazeiny nie powinny stosować osoby z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi (choroba Hashimoto, cukrzyca typu I, reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), ponieważ może negatywnie wpływać na proces leczenia. U osób z autyzmem może ona powodować działanie zbliżone do opioidów, ponieważ nie ulega całkowitemu strawieniu i powodują powstawanie peptydów (kazomorifny).

3. Dobowa dawka kazeiny

Kazeina jest zalecana głównie osobom trenującym i walczącym z nadwagą. Dobowa dawka kazeiny nie powinna wynosić od 0,8 do 2,2 g na kilogram masy spożywającego. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj i intensywność wykonywanej aktywności fizycznej. Kazeiny nie należy stosować po treningu, ponieważ w tym czasie organizm potrzebuje dużych ilości białka, które jest łatwo przyswajalne, np. białka serwatkowego.

Najlepiej zażywać ją tuż przed snem. W nocy organizmowi nie jest dostarczany pokarm, dzięki kazeinie mięśniom będzie nieustannie dostarczane białko. W ten sposób zostanie zahamowany proces rozpadu mięśni nawet o 40 proc. Można ją również stosować pomiędzy długimi przerwami w posiłkach lub jako zastępstwo posiłku, zapewniając organizmowi dostarczenie potrzebnych aminokwasów.

4. Różne odżywki białkowe

Kazeinę znajdziemy głównie w różnego rodzaju odżywkach białkowych. Najmniej wartościową formą białka kazeinowego jest kazeinian wapnia. Najbardziej wartościowa jest kazeina micelarna. Przed zakupem suplementu diety należy przyjrzeć się etykiecie, na której można przeczytać skład produktu.

Ważne, by elementów wchodzących w jego skład było jak najmniej, a kazeina micelarna powinna znajdować się na pierwszym miejscu. Duża ilość składników może świadczyć o tym, że jest to wyłącznie mieszanka różnych rodzajów białek, w której tylko między innym znajduje się kazeina.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze