Trwa ładowanie...

Kizomba - historia i charakterystyka tańca, zalety kizomby, muzyka

Kizomba to zmysłowy taniec, oparty na bliskim kontakcie fizycznym. Jest stosunkowo powolny i prosty techniczne, z tego względu niemalże każdy może zdecydować się na naukę. Co warto wiedzieć o tańcu kizomba?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Co to jest kizomba?

Kizomba to zmysłowy i uwodzicielski taniec, który polega na bardzo bliskim kontakcie między partnerami. Rytm muzyki przypomina miarowe bicie serce, z tego względu tempo ruchów nie jest szybkie ani wymagające.

Kizomba to spokojny rodzaj tańca, który nie służy spalaniu kalorii i rzeźbieniu sylwetki w krótkim czasie. Jest to idealny sposób na poczucie się kobieco, zdobycie pewności siebie i oderwanie się od codziennych problemów.

2. Historia tańca kizomba

Kizomba pochodzi z Angoli, termin ten oznacza "dobrą zabawę". Nazwa jest nieco myląca, ponieważ sugeruje dynamizm, natomiast kizomba jest powolna i sensualna. Zdarza się, że taniec ten określany jest "afrykańskim tangiem", ponieważ jest wykonywany w zwartej ramie (nieruchomy tors mężczyzny, partner prowadzi partnerkę).

Kizomba narodziła się w latach 70. ubiegłego wieku, początkowo zdobyła popularność na Wyspach Zielonego Przylądka i w Portugalii, a następnie rozpowszechniła się na terenie Europy.

Początkowo kizomba łączyła elementy semby, tańca angolskiego oraz muzyki karaibskiej. Współcześnie to taniec zmysłów, który posiada wpływy angolskie, portugalskie i francuskie.

Zobacz także:

3. Charakterystyka tańca kizomba

Partner jest dominujący w tańcu, prowadzi partnerkę i wyznacza kierunek. Partnerka rusza się w tym muzyki, jednocześnie wykonując ruch biodrami. Wielu instruktorów tańca jest zdania, że większość osób jest w stanie bardzo szybko nauczyć się kizomby, ponieważ opiera się ona na naturalnym wyczuciu rytmu.

Ważny w tym rodzaju tańca jest również dotyk, mężczyzna powinien obejmować kobietę w pasie, a pani powinna trzymać dłonie na barkach partnerka. Wymagane jest również stałe dotykanie się udami i bardzo bliski kontakt fizyczny.

Rytm przypomina miarowe bicie serca, ruchy powinny być spokojne, a partnerzy skupieni na sobie. Podstawowe kroki techniczne kizomby nie są trudne, stopy zawsze kładzie się płasko na całej podeszwie. Podstawą jest wczucie się w takt, kontakt fizyczny i wzrokowy, a przede wszystkim dobra zabawa.

4. Zalety tańca kizomba

Naukę tańca kizomba może rozpocząć każdy, bez względu na wiek, wagę czy kondycję fizyczną. Kizomba nie wymaga wykonywania ruchów w szybkim tempie, dlatego z pewnością poradzą sobie również osoby, które dostają zadyszki przy minimalnej aktywności fizycznej. Mimo powolnego tempa, taniec ten wpływa na sylwetkę i kształtuje mięśnie nóg, brzucha i pośladków.

Ważniejsze jest jednak to, że podczas kizomby panie czują się maksymalnie kobieco, zdobywają pewność siebie, pozbywają się nieśmiałości i pokazują swoją wewnętrzną przebojowość. Ponadto, regularna aktywność fizyczna do rytmu muzyki poprawia samopoczucie, wprowadza dobry nastrój i ułatwia relaks.

5. Muzyka kizomba

Kizomba to taniec, ale również gatunek muzyczny. Stał się popularny w Portugalii, większość utworów powstała w języku angielskim, francuskim i portugalskim. Piosenki są spokojne, nieco nostalgiczne i posiadają stały rytm.

Według wielu osób muzyka do kizomby wprowadza w pewien rodzaj transu i pozwala na cieszenie się z obecnej chwili. Najpopularniejsi wykonawcy tego rodzaju muzyki to Kaysha, Nelson Freitas, Anselmo Ralph, Elizio oraz Mika Mendes.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.