Kizomba - historia i charakterystyka tańca, zalety kizomby, muzyka
Kizomba to zmysłowy taniec, oparty na bliskim kontakcie fizycznym. Jest stosunkowo powolny i prosty techniczne, z tego względu niemalże każdy może zdecydować się na naukę. Co warto wiedzieć o tańcu kizomba?
1. Co to jest kizomba?
Kizomba to zmysłowy i uwodzicielski taniec, który polega na bardzo bliskim kontakcie między partnerami. Rytm muzyki przypomina miarowe bicie serce, z tego względu tempo ruchów nie jest szybkie ani wymagające.
Kizomba to spokojny rodzaj tańca, który nie służy spalaniu kalorii i rzeźbieniu sylwetki w krótkim czasie. Jest to idealny sposób na poczucie się kobieco, zdobycie pewności siebie i oderwanie się od codziennych problemów.
2. Historia tańca kizomba
Kizomba pochodzi z Angoli, termin ten oznacza "dobrą zabawę". Nazwa jest nieco myląca, ponieważ sugeruje dynamizm, natomiast kizomba jest powolna i sensualna. Zdarza się, że taniec ten określany jest "afrykańskim tangiem", ponieważ jest wykonywany w zwartej ramie (nieruchomy tors mężczyzny, partner prowadzi partnerkę).
Kizomba narodziła się w latach 70. ubiegłego wieku, początkowo zdobyła popularność na Wyspach Zielonego Przylądka i w Portugalii, a następnie rozpowszechniła się na terenie Europy.
Początkowo kizomba łączyła elementy semby, tańca angolskiego oraz muzyki karaibskiej. Współcześnie to taniec zmysłów, który posiada wpływy angolskie, portugalskie i francuskie.
Zobacz także:
3. Charakterystyka tańca kizomba
Partner jest dominujący w tańcu, prowadzi partnerkę i wyznacza kierunek. Partnerka rusza się w tym muzyki, jednocześnie wykonując ruch biodrami. Wielu instruktorów tańca jest zdania, że większość osób jest w stanie bardzo szybko nauczyć się kizomby, ponieważ opiera się ona na naturalnym wyczuciu rytmu.
Ważny w tym rodzaju tańca jest również dotyk, mężczyzna powinien obejmować kobietę w pasie, a pani powinna trzymać dłonie na barkach partnerka. Wymagane jest również stałe dotykanie się udami i bardzo bliski kontakt fizyczny.
Rytm przypomina miarowe bicie serca, ruchy powinny być spokojne, a partnerzy skupieni na sobie. Podstawowe kroki techniczne kizomby nie są trudne, stopy zawsze kładzie się płasko na całej podeszwie. Podstawą jest wczucie się w takt, kontakt fizyczny i wzrokowy, a przede wszystkim dobra zabawa.
4. Zalety tańca kizomba
Naukę tańca kizomba może rozpocząć każdy, bez względu na wiek, wagę czy kondycję fizyczną. Kizomba nie wymaga wykonywania ruchów w szybkim tempie, dlatego z pewnością poradzą sobie również osoby, które dostają zadyszki przy minimalnej aktywności fizycznej. Mimo powolnego tempa, taniec ten wpływa na sylwetkę i kształtuje mięśnie nóg, brzucha i pośladków.
Ważniejsze jest jednak to, że podczas kizomby panie czują się maksymalnie kobieco, zdobywają pewność siebie, pozbywają się nieśmiałości i pokazują swoją wewnętrzną przebojowość. Ponadto, regularna aktywność fizyczna do rytmu muzyki poprawia samopoczucie, wprowadza dobry nastrój i ułatwia relaks.
5. Muzyka kizomba
Kizomba to taniec, ale również gatunek muzyczny. Stał się popularny w Portugalii, większość utworów powstała w języku angielskim, francuskim i portugalskim. Piosenki są spokojne, nieco nostalgiczne i posiadają stały rytm.
Według wielu osób muzyka do kizomby wprowadza w pewien rodzaj transu i pozwala na cieszenie się z obecnej chwili. Najpopularniejsi wykonawcy tego rodzaju muzyki to Kaysha, Nelson Freitas, Anselmo Ralph, Elizio oraz Mika Mendes.