Mezomorfik - cechy charakterystyczne, urodzony sportowiec
Mezomorfik to jeden z typów budowy ciała i rodzaju metabolizmu, inaczej nazywa się je somatotypami. Do podstawowych somatotypów należą ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. Każdy z somatotypów to odmienny rodzaj budowy ciała, a określenie tego, do której z tych grup należysz jest kluczowe w doborze diety i ćwiczeń tak, abyśmy mogli uzyskać pożądane efekty. Ektomorfik to osoba szczupła, o małych mięśniach i niskiej ilości tkanki tłuszczowej, endomorfik to osoba, która łatwo przybiera na wadze i buduje masę mięśniową. Somatotyp mezomorfika stoi pośrodku tych dwóch, jednak charakteryzuje go też więcej cech.
1. Mezomorfik - cechy charakterystyczne
Cecha mezomorfika to raczej niski poziom tkanki tłuszczowej. Osoba będąca mezomorfikiem ma budowę o szerokich barkach, wąskiej talii, jego mięśnie są wyraźnie widoczne. Przybieranie masy mięśniowej przychodzi mu łatwo, a spalanie tkanki tłuszczowej nie powinno być większym problemem.
Z tego powodu o mezomorfikach mówi się, że są to urodzeni atleci. Jest to idealna budowa ciała dla osoby ćwiczącej i uprawiającej sport. Charakterystyka mezomorfika to duża siła, a na jego sylwetkę najczęściej mówi się "atletyczna".
Mezomorfik to osoba, która nawet nie stosując zbilansowanej diety, może wyglądać stosunkowo dobrze, dzięki swojej budowie, niskiej zawartości tłuszczu w ciele i dobrze zarysowanym mięśniom. Mezomorfik nawet bez ćwiczeń może lepiej wyglądać niż ektomorfik, który trenuje kilka miesięcy.
Mezomorfik ma genetycznie bardzo dobrą budowę ciała i to właśnie ten somatotyp ma największe predyspozycje do zostania w przyszłości kulturystą. Najlepszymi ćwiczeniami dla mezomorfika będzie połączenie treningów cardio i treningów siłowych.
2. Mezomorfik - urodzony sportowiec
Mezomorfik to jednak najrzadziej występujący typ budowy ciała. Osiągi sportowe mezomorfików w ćwiczeniach przychodzą szybko. Często jednak u osób charakteryzujących się tym somatotypem zgubna bywa zbytnia pewność siebie. Ważne jest, aby w ćwiczeniach nie osiąść na laurach. Nieprawidłowa dieta, składająca się z dużych ilości węglowodanów, soli i przetworzonych produktów może źle wpłynąć na mezomorfika, przez co straci on swój dobry wygląd.
Mezomorfik może jednak również dosyć szybko się zregenerować. Szybko regenerujące się mięśnie mezomorfików pozwalają im na intensywniejszy trening, dzięki czemu mogą lepiej i szybciej trenować.
Jednym z przykładów osoby będącej mezomorfikiem jest Arnold Schwarzenegger, znany aktor i kulturysta. Jest to osoba posiadająca wszystkie cechy mezomorfika i dzięki wybitnej samodyscyplinie i ciężkiej pracy mógł stać się jednym z najbardziej znanych kulturystów na świecie. Wiele osób widzi mezomorfików jako osoby chude, jednak powyższy przykład udowadnia, że nie jest to prawda, ponieważ mezomorficy mogą cechować się dużą ilością mięśni.
Od endomorfików odróżnia się ich w ten sposób, że endomorfik najczęściej może nawet mniej ważyć, jednak jego waga to w głównej mierze tkanka tłuszczowa, jest to osoba bez sylwetki w kształcie litery V, jaką charakteryzują się mezomorficy.