Olejek z wiesiołka na włosy - jaki wybrać, dla kogo, właściwości, olejek z wiesiołka na twarz
Olejek z wiesiołka na włosy to wielofunkcyjny kosmetyk. Sięgają po niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Olejek na bazie wiesiołka skutecznie wzmacnia strukturę włosa, przywraca odpowiedni poziom nawilżenia, a także przeciwdziała utracie włosów. Jak stosować olejek wiesiołkowy, aby efekty stosowania były widoczne gołym okiem? Jakie właściwości wykazuje ten preparat?
1. Jaki olejek z wiesiołka na włosy wybrać?
Olejek z wiesiołka stanowi cenne źrodło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 – kwasu linolowego (LA) oraz gamma-linolenowego (GLA). Można w nim znaleźć również cenne fitosterole, polifenole, enzymy. Kosmetyk zawiera w swoim składzie selen, magnez, wapń, cynk, a także witaminę E.
Do pielęgnacji warto wybierać olejki pozyskiwane w procesie tłoczenia nasion wiesiołka na zimno, niefiltrowane, nierafinowane, świeże, ale również oznaczone krótkim okresem przydatności.
Prozdrowotne substancje zawarte w olejku na bazie wiesiołka po pewnym czasie mogą się utleniać, dlatego olej wysokiej jakości ma zwykle krótką datę ważności. Warto dowiedzieć się również w jaki sposób kosmetyk jest przechowywany lub transportowany. Kosmetyki muszą być przechowywane w odpowiedni sposób, bo tylko wtedy zachowują swoje właściwości.
2. Dla kogo wiesiołek na włosy?
Olejek z wiesiołka na włosy polecany jest przede wszystkim tym osobom, które borykają się z problemem wypadania włosów, łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry głowy czy przesuszonej skóry. Kosmetyk hamuje wypadanie włosów, doskonale nawilża skórę głowy.
Jak stosować olejek z wiesiołka na włosy?
Okazuje się, że kosmetyk ten można zarówno wcierać w skalp głowy, jak i bezpośrednio na pasma włosów i ich końcówki. W trakcie mycia włosów odrobinę preparatu można również dodać do swojego szamponu lub odżywki regenerującej.
3. Dlaczego warto stosować olejek z wiesiołka na włosy?
Właściwości wiesiołka sprawiają, że może być on stosowany zarówno na skórę, jak i na włosy. Kosmetyk doskonale hamuje wypadanie włosów, ze względu na zawarty w nim tryptofan. Inne substancje zawarte w oleju z wiesiołka – fitosterole, pobudzają wytwarzanie kolagenu i ograniczają rozkład elastyny, co wpływa na lepsze osadzenie ich w cebulkach włosowych.
Aminokwasy siarkowe działają w sposób regenerujący na zniszczone włókna włosowe. Cynk zapobiega wypadaniu włosów, a selen przedwczesnemu siwieniu. Wiesiołek stanowi także cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 oraz kwasu linolowego i gamma-linolenowego.
4. Olej z wiesiołka na twarz
Wiesiołek wykazuje szereg właściwości leczniczych, z tego powodu wykorzystuje się go na różne problemy skórne. Stanowi doskonałe remedium na trądzik pospolity, egzemę, łuszczycę. Bez problemu można stosować go bezpośrednio na twarz, ponieważ zaliczany jest do naturalnych olejów niekomedogennych, tzn. takich, które nie przyczyniają się do powstawania zaskórników skórnych.
Kosmetyk na bazie wiesiołka z powodzeniem może być stosowany przez posiadaczy cer:
- suchych,
- normalnych,
- mieszanych,
- tłustych czy trądzikowych.
Olejek z wiesiołka na twarz wykazuje szereg dobroczynnych właściwości. Doskonale wygładza cerę, wyrównuje jej koloryt, przyspiesza gojenie wyprysków, przeciwdziała podrażnieniom, zmniejsza wydzielanie sebum, działa łagodząco i nawilżająco.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym zastosowaniu oleju z wiesiołka. Poza działaniem nawilżającym i łagodzącym, kosmetyk posiada również silne właściwości ujędrniające. Z powodzeniem może być więc wykorzystywany jako preparat przeciwstarzeniony w kuracji anti-aging.