Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Pasta wybielająca - charakterystyka, właściwości ścierające, techniki wybielania zębów

Avatar placeholder
30.04.2021 13:08
Pasta wybielająca - charakterystyka, właściwości ścierające, techniki wybielania zębów
Pasta wybielająca - charakterystyka, właściwości ścierające, techniki wybielania zębów

Jeszcze bielsze zęby – taki jest motyw przewodni reklam wszystkich producentów past wybielających. Od kilku lat rywalizują oni między sobą, proponując nam coraz to nowe produkty przywracające biel zębom. Atakowane codziennie przez papierosy, kawę czy wino, zęby z każdym dniem tracą swoją naturalną barwę. Czy pasty wybielające są rzeczywiście w stanie przywrócić naturalną biel naszym zębom?

spis treści
Niektórzy, dążąc do piękniejszego uśmiechu, stosują pastę wybielającą
Niektórzy, dążąc do piękniejszego uśmiechu, stosują pastę wybielającą

1. Pasta wybielająca - charakterystyka

Pasty wybielające są zaliczane do produktów kosmetycznych, co oznacza, że są dostępne bez żadnych ograniczeń w aptekach i sklepach. Jedynie środki zawierające bardzo dużą ilość fluoru są objęte podobnymi, co leki ograniczeniami i są przeznaczone wyłącznie dla osób mających problemy z powracającą regularnie próchnicą. Wcześniej wybielanie zębów było jedynie czynnością mechaniczną i polegało na wykonywaniu prostych ruchów szczoteczką. Teraz skuteczność wybielania została wzmocniona przez składniki chemiczne, takie jak wodorowęglan sodu czy nadtlenek wodoru (lub woda utleniona).

2. Pasta wybielająca - właściwości ścierające

Nadtlenek wodoru ma bardzo silne działanie, oddziałuje bezpośrednio na przebarwienia, niszcząc je. W pastach wybielających jego stężenie jest stosunkowo niewielkie. Czy ta metoda jest zatem skuteczna? Dentyści potwierdzają, że pasta wybielająca zawierająca nawet niewiele większą ilość środków ścierających niż klasyczna pasta do zębów jest w stanie skuteczniej usuwać przebarwienia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Badania przeprowadzone w 2005 roku miały na celu przetestowanie przez konsumentów past do zębów właśnie pod kątem ich właściwości ścierających. Wyniki badań potwierdziły, że część past wybielających o działaniu ścierającym nie powinna być stosowana codziennie, ze względu na to, że może być szkodliwa dla zębów.

Każda z past ma określony wskaźnik ścieralności RDA (miara mocy ścierającej cząsteczek czyszczących w czasie szczotkowania). Do codziennego użytku zaleca się stosowanie past, których RDA wynosi ok 45, natomiast pasty o wyższych wartościach RDA powinny być używane maksymalnie dwa razy w tygodniu. Najsilniejsze pasty wybielające mają wskaźnik RDA powyżej 80, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania. Jeśli pomimo używania wybielających past do zębów, wasz uśmiech wciąż nie jest olśniewająco biały, nie ma powodu do paniki, istnieją jeszcze inne sposoby na wybielanie zębów.

Zobacz także:

3. Pasta wybielająca - techniki wybielania zębów

Do wybielania zębów można stosować również: nakładki na zęby, paski i żele wybielające. Wszystkie te środki zawierają większą dawkę substancji wybielających i ścierających, dlatego powinny dawać lepsze rezultaty niż pasta do zębów. Jeśli i te sposoby nie dają zadowalających efektów, pozostaje wizyta u dentysty. Po pierwsze zalecane jest wykonywanie dwa razy w roku czyszczenia zębów, a na trudniejsze przebarwienia dentysta na pewno zaproponuje inne, odpowiednie zabiegi, jakie oferuje dziś stomatologia estetyczna.

Nie zapominajmy jednak o tym, że najlepszym sposobem na białe zęby jest zapobieganie powstawaniu przebarwień. W tym celu należy przede wszystkim zrezygnować z palenia i ograniczyć spożywanie napojów bogatych w taninę, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino. Utrzymanie białych zębów jest również uzależnione od codziennej odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze