Trwa ładowanie...

piaskowanie zębów

Niewątpliwe uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, dlatego powinniśmy dbać o zęby każdego dnia, regularnie. Oprócz mycia zębów rano i wieczorem, warto odwiedzać stomatologa raz na pół roku, wtedy będziemy mieli pewność, iż nasze zęby nie ulegają zniszczeniu. Jeżeli stomatolog zauważy powstawanie kamienia na zębach, to w takim wypadku na pewno doradzi piaskowanie zębów, czyli usunięcie kamienia.

Zobacz film: "Największe mity na temat zębów [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Charakterystyka zabiegu piaskowania zębów

Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który wykonywany jest bardzo często w gabinetach dentystycznych, przeprowadzany wtedy, gdy chcemy pozbyć się uciążliwego, brudu z naszych zębów. Piaskowanie zębów polega na pozbyciu się nieestetycznych przebarwień powstających na zębach, za pomocą specjalistycznego urządzenia, które zwane jest piaskarką.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym
Piaskowanie zębów jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym (123RF)

Piaskowanie zębów wiąże się z tym, że na ich szkliwie tworzy się płytka nazębna , która jest brązowym osadem. Płytka nazębna tworzy się z pozostałości niezjedzonych pokarmów oraz z niedbałości o higienę jamy ustnej. Osad tworzący się na zębach zaczyna twardnieć, tworząc kamień, który należy usunąć, gdyż jego nadmiar powoduje poważniejsze choroby zębów. Kamień nazębny zbiera się co jakiś czas na szkliwie, a dzięki zabiegowi piaskowania zębów, jesteśmy w stanie się go pozbyć i przywrócić zębom olśniewający i zdrowy uśmiech.

Plusem zabiegu piaskowania zębów jest jego szybkie wykonanie oraz bezbolesność, a także długo utrzymujący się efekt.

2. Przeciwwskazania do stosowania

Zabieg piaskowania zębów nie powinny wykonywać osoby, które mają problemy z zapaleniem dziąseł, ze stanem zapalnym jamy ustnej oraz te u których wykryto problemy z płucami.

3. Wskazania do stosowania zabiegu

Natomiast osoby regularnie palące papierosy oraz pijące duże ilości kawy i herbaty powinny wykonywać piaskowanie zębów raz na trzy miesiące, ponieważ zwykłe, codzienne szczotkowanie zębów może nie wystarczyć. Piaskowanie zębów u reszty osób powinno odbywać się co pół roku.

Produkty, które powodują przebarwienia na zębach
Produkty, które powodują przebarwienia na zębach [10 zdjęć]

Niektóre produkty spożywcze odpowiedzialne za powstawanie nieestetycznych przebarwień na zębach są korzystne...

zobacz galerię

4. Zalecenia po zabiegu

Dwa dni po zabiegu stomatolodzy zalecają wstrzymanie się od kawy, herbaty oraz od palenie papierosów, ponieważ takie przyzwyczajenia mogą wywołać na szkliwie niepotrzebne przebarwienia. Po upływie tego czasu można powrócić do codziennych nawyków, jednak należy pamiętać, że efekty zabiegu będą widoczne dłużej, tylko i wyłącznie jeżeli będziemy przestrzegali właściwej higieny jamy ustnej - codziennie i regularnie.

W walce o piękny i zdrowy uśmiech dobrym pomysłem będzie wyeliminowanie słodyczy, napojów słodzonych i barwionych, a także zmniejszenie ilości wypijanej codziennie kawy.

Musisz to wiedzieć

5. Cena zabiegu piaskowania zębów

Cena zabiegu piaskowania zębów uzależniona jest od indywidualnych cen poszczególnych gabinetów dentystycznych. Jednak za piaskowanie zębów nie powinniśmy zapłacić więcej niż 150 złotych, najniższe ceny wahają się w granicach 100 złotych. Cena uzależniona jest również od powierzchni, która będzie poddana zabiegowi. Często pacjenci wykonują kilka usług razem z piaskowanie zębów, jak na przykład ich wybielanie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.