Trwa ładowanie...

Plastry na pryszcze – jak działają i co zawierają?

Avatar placeholder
12.09.2022 14:57
Plastry na pryszcze przyspieszają gojenie się krosty i skóry
Plastry na pryszcze przyspieszają gojenie się krosty i skóry (Adobe Stock)

Plastry na pryszcze to produkt, który w prosty i szybki sposób niweluje nieestetyczne i dokuczliwe zmiany skórne. Są małe, niewidoczne i nasączone substancjami aktywnymi. Ponieważ działają punktowo, wysuszają wyprysk, tonują stany zapalne, uśmierzają ból i redukują opuchliznę oraz zaczerwienienie. Jak je stosować?

spis treści

1. Co to są plastry na pryszcze?

Plastry na pryszcze to produkt dostępny w aptekach i drogeriach, który pomaga poradzić sobie z wypryskami. Są proste w użytkowaniu i bardzo skuteczne. Działają szybko i punktowo na zaognione miejsca, zwłaszcza tam, gdzie pojawiły się stany zapalne. Niwelują ich widoczność i przyspieszają gojenie. Mają działanie antybakteryjne, dlatego tak skutecznie zwalczają różne zmiany skórne.

Jak wyglądają plastry na pryszcze?

Zobacz film: "Wirus opryszczki zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?"

Plastry na pryszcze to przezroczyste naklejki dobrze trzymające się skóry i niewidoczne z daleka. W zależności od marki czy producenta przyjmują różne formy, występują też w wielu wielkościach. Zwykle plastry na wypryski składają się z folii poliuretanowej, papieru lub cienkiej tkaniny, którą pokrywa bezpieczny dla skóry klej oraz substancje aktywne działające antybakteryjnie, przeciwzapalnie, kojąco i łagodząco na zmianę skórną, na którą zostają naklejone omawiane plastry.

2. Jak działają plastry na pryszcze?

Plastry na pryszcze pomagają uporać się z defektami skóry w postaci wyprysków, ponieważ zawarte w nich substancje:

  • hamują namnażanie się bakterii przyczyniających się do zaognienia samej zmiany,
  • łagodzą stan zapalny toczący się w obrębie zmiany skórnej,
  • niwelują ból, swędzenie i dyskomfort związany z pojawieniem się pryszcza,
  • przyspieszają gojenie krosty i skóry,
  • redukują opuchliznę,
  • zmniejszają opuchliznę i zaczerwienienia wynikające z pojawiających się niedoskonałości, nawet po wcześniejszym wyciskaniu pryszczy,
  • wysuszają pryszcze,
  • regenerują skórę, dbają o nawilżenie, wygładzenie i rozjaśnienie naskórka,
  • redukują blizny potrądzikowe, wyrównują koloryt skóry.

W przypadku plastrów hydrokolidowych na pryszcze produkty pomagają związać wysięk ze zmiany i przyspieszają regenerację naskórka.

Ponadto plastry na wypryski oddzielają wyprysk od środowiska zewnętrznego, co zapobiega zabrudzeniu i zanieczyszczeniu wyprysku przez patogeny. Co ważne zapobiegają również rozdrapywaniu, wyciskaniu i uszkodzeniu pryszcza, a co za tym idzie przeciwdziałają rozniesieniu zmiany na inne części twarzy.

3. Co zawierają plastry na trądzik?

Naklejki na pryszcze zawierają wiele substancji czynnych. To na przykład kwas salicylowy, cynk, olejek z drzewa herbacianego, niacynamid, pantenol, witaminy A, C i E, aloes, olejek eukaliptusowy czy bakuchiol.

W aptekach i drogeriach można znaleźć plastry, które w swoim składzie mają różne substancje, wyciągi, ekstrakty czy hydrolaty. Najpopularniejsze są plastry na trądzik z kwasem salicylowym przyspieszającym złuszczanie się naskórka i usuwanie zanieczyszczeń, a także plastry na wypryski z olejkiem z drzewa herbacianego, który ma działanie przeciwbakteryjne, hamuje namnażanie się bakterii.

Dużym zainteresowaniem konsumentów cieszą się także plastry na niedoskonałości z cynkiem, który wysusza zmianę oraz wchłania nadmiar sebum oraz plastry hydrokoloidowe na pryszcze zawierające substancję wiążącą wysięk, które łagodzą stany zapalne.

4. Jak stosować plastry na pryszcze?

Choć grudki i towarzyszące im stany zapalne szczególnie często pojawiają się na twarzy osób z cerą trądzikową czy tłustą, są problemem osób o każdym typie skóry. To dlatego plastry na pryszcze może stosować niemal każdy, gdy zaistnieje taka potrzeba (np. szpecący pryszcz pojawi się przed ważnym spotkaniem czy imprezą. Ponieważ niedoskonałości stają się mniej widoczne, mniej bolesne i bledsze, są znacznie łatwiejsze do przykrycia makijażem).

Ważne jest, by pamiętać, że plastrów na wągry czy pryszcze nos nie powinny używać osoby o cerze atopowej, wrażliwej, alergicznej czy zmagające się z pękającymi naczynkami.

Jak prawidłowo stosować plastry na pryszcze?

To proste: wystarczy nakleić plasterek na oczyszczoną skórę w miejscu wyprysku. Bardzo ważne jest, by zarówno zakładać go, jak i zdejmować ze skóry, zachowując środki ostrożności.

Oznacza to, że:

  • dłonie zawsze muszą być umyte wodą z mydłem,
  • zmian skórnych nie należy dotykać,
  • plastrów nie należy podważać czy skubać,
  • trzeba przestrzegać czasu noszenia plastra – niektóre plasterki przykleja się na noc, inne jedynie na kilka godzin,
  • przed pierwszą aplikacją, zwłaszcza przed „wielkim wyjściem”, trzeba upewnić się, czy skóra nie reaguje alergicznie na substancje zawarte w plastrach.

Co ważne, produkt jest polecany do stosowania okazjonalnego. W przypadku uporczywego, przewlekłego trądziku, w przebiegu którego zmiany pojawiają się licznie, najlepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze