Trwa ładowanie...

Powerball - charakterystyka, zalety, przykładowe ćwiczenia

 Kinga Olchowy
30.06.2020 11:36
Powerball to niewielki sprzęt sportowy, który pozwala na wyćwiczenie całych ramion.
Powerball to niewielki sprzęt sportowy, który pozwala na wyćwiczenie całych ramion. (GettyImages)

Powerball to niewielki sprzęt sportowy, który pozwala na wyćwiczenie całych ramion. Znalazł zastosowanie nie tylko podczas zwykłych treningów, ale także w przypadku rehailitacji po urazach. Jest niewielki i można go bez problemu zabierać ze sobą wszędzie. Zobacz, jakie zalety niesie za sobą powerball i jak prawidłowo z niego korzystać.

spis treści

1. Co to jest powerball?

Powerball to niewielkie urządzenie w kształcie kulki. Stworzony został z myślą o treningu całych rąk - ramion, dłoni, palców, nagdarstków i głębokich mięśni. Pierwotnie korzystali z niego astronauci, aby nie stracić swojej formy i móc trenować nawet w stanie nieważkości. Urządzenie to działa w oparciu o siłę odśrodkową.

Obecnie powerball chętnie wykorzystywany jest w świecie sportu. Można go wykorzystać do regularnego treningu, rozgrzewki, a także do rehabilitacji po złamaniach czy kontuzjach.

Powerball, choć niewielki, ma dość złożoną konstrukcję. Składa się przede wszystkim z żyroskopu, czyli elementu, który pozwala kulkę rozpędzić i gwarantuje jej prawidłowe obracanie. W ciągu jednej minuty powerball może wykonać określoną liczbę obrotów, co widoczne jest dzięki dołączonemu licznikowi. Dodatkowo urządzenie posiada pierścień, która wykorzystywana jest do obrotów oraz gumę, która chroni przed upuszczeniem powerballa z dłoni podczas ćwiczeń. W zestawie często jest także sznurek, który pomaga w nauce korzystania ze sprzętu.

Zobacz film: "Jak usunąć kwas moczowy ze stawów i dlaczego warto to zrobić"

Oryginalne powerballe są precyzyjnie wykonane, dzięki czemu bardzo trudno jest je uszkodzić. Producenci często oferują nawet dożywotnią gwarancję na swoje urządzenia.

2. Efekty ćwiczeń z powerball

Choć powerball daje widoczne efekty już po kilku użyciach, trenerzy zalecają, aby był on dodatkiem do regularnych ćwiczeń siłowych, angażujących ramiona. Regularnie ćwicząc z tym urządzeniem, szybko dostrzeżemy zwiększoną siłę rąk, moc uścisku i będziemy o wiele mniej narażeni na schorzenia dłoni i nadgarstków, takie jak zespół cieśni czy zmiany zwyrodnieniowe.

Dzięki ćwiczeniom zwiększa się także siła więzadeł i poprawia krążenie krwi w dłoniach. Jest to szczególnie istotne dla osób, które zmagają się z wiecznie zimnymi stopami i dłońmi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak ćwiczyć z wykorzystaniem powerball?

Trening z powerball jest prosty, niemniej wymaga wprawy i regularnych ćwiczeń. Wewnątrz urządzenia jest niewielka kulka, którą należy wprowadzić w ruch. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samymi nadgarstkami, możemy pomóc sobie dołączonym do zestawu sznurkiem. Wówczas należy umieścić go w specjalnym otworze i nawinąć na prowadnicę. Nastepnie należy pociągnąć sznurek tak, jakbyśy uruchamiali kosiarkę.

Kiedy już wprowadzimy powerball w ruch obrotowy, należy odpowiednio poruszać nadgarstkiem, aby napędzał on obroty żyroskopu. Licznik stale pokazuje, jak nam idzie. Obracając powerball z siłą 15 tysięcy obrotów na minutę możemy uzyskać opór nawet 20 kilogramów. Z taką siłą urządzenie będzie działać na nasze mięśnie, imitując hantle czy ciężary.

Jeśli zależy nam na wyćwiczeniu jedynie palców, wówczas nie łapiemy powerballa całą dłonią, a jedynie opuszkami i wprowadzamy kulkę w ruch obrotowy.

Podczas leczenie zespołu cieśni nadgarstka, oprócz naturalnego trzymania powerballa w dłoni, należy dodatkowo obracać nadgarstek dookoła.

3.1. Ćwiczenie na przedramiona, biceps i triceps

Jeśli chcemy wzmocnić mięsnie ramion, należy unieruchomić nadgarstek podczas obracania kulą. Wówczas siła, z jaką działa powerball, przeniesie się wyżej. Aby wytrenować biceps, należy odchylić rękę lekko do boku i trzymać ją zgiętą na wysokości ramienia. W tej pozycji należy obracać powerball, pamiętając o unieruchomieniu nadgarstka. W celu wytrenowania tricepsa, rękę należy odchylić jeszcze bardziej od tułowia, a powerballem ruszać do przodu i do tyłu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze