Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Protezy częściowe – wskazania, rodzaje, wady

Avatar placeholder
12.10.2022 17:02
Protezy częściowe – wskazania, rodzaje, wady
Protezy częściowe – wskazania, rodzaje, wady

Protezy częściowe stosowane są głównie u osób, które całkowice straciły uzębienie. Wśród protez częściowych wyróżnia się: protezy akrylowe, protezy szkieletowe oraz protezy termoplastyczne. Dobór odpowiedniej protezy częściowej jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników.

spis treści

1. Protezy częściowe – wskazania

Protezy cześciowe to uzupełnienie uzębienia u pacjenta, które jest wkładne i wyjmowane przez pacjenta. Wszystkie protezy częściowe wykonywane są we współpracy stomatologa i protetyka. Wskazania do protezy częściowej to:

  • braki w uzębieniu o rozległym polożeniu,
  • brak pojedynczych zębów,
  • po usunięciu zębów jako rozwiązanie tymczasowe.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Protezy częściowe – rodzaje

Można wyróżnić kilka typów protez częściowych:

2.1. Protezy częściowe – proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa to rodzaj protez częściowych. Wykorzystuje się je w przypadku, kiedy brak uzębienia jest na tyle duży, że nie można zastosować uzupełnienia mostem. Proteza częściowa szkieletowa składa się z klamr i cierni, które są na tyle cienkie, że praktycznie nie przeszkadzają w użytkowaniu. Ciernie są to wypustki, które opierają się na żujących powierzchniach zębów. Tym samym siła żucia przenoszona jest z zębów na kości szczęk. Jest to niewątpliwie zaleta tego typu uzębienia. Klamry, które znajdują się w protezie częściowej szkieletowej odpowiedzialne są za utrzymanie protezy na podłożu. Klamry te niestety wyglądają nieestetycznie, ponieważ są metalowe. Coraz częściej zostają one zastępowane przez mocowanie na koronach zasuwy, zatrzaski i korony teleskopowe. Aby było możliwe wykonanie takiego utrzymania protezy częściowej, trzeba okoronować zęby, które z nią sąsiadują. Takie połączenie (protezy z koronami) daje niewidoczny efekt. Nie widać jest metelowych elementów, dzięki czemu uzuskujemy oczekiwany efekt estetyczny.

2.2. Protezy częściowe – protezy akrylowe

Protezy akrylowe są najtańszą wersją protez częściwych i tylko protezy akrylowe refundowane są przez NFZ. Stosowane są one w przypadku całkowitego braku uzębienia lub przy bardzo dużych ubytkach. Protesy akrylowe są protezami wyjmowanymi, o które pacjent sam musi dbać. Górna część protezy akrylowej dopasowana jest do podniebienia, a dolna wykonywana jest w kształcie podkowy. Niestety, do protez częściowych akrylowych dość długo trzeba się przyzwyczajać, ponieważ są niewygodne. Mimo to protezy częściowe akrylowe są bardzo często wybierane ze względu na ich niski koszt oraz łatwą dostępność.

2.3. Protezy częściowe – protezy termoplastyczne

Protezy termoplastyczne są zdecydowanie najlepszym wyborem spośród protez częściowych. Są one bardzo elastyczne, komfortowe w noszeniu oraz trwałe. Bardzo dużą zaletą protez częściowych wykonanych z materiałów termoplastcznych jest ich estetycznych wygląd. Wyeliminowano w nich metalowe elementy, które zastąpione zostały elementami retencyjnymi w kolorze dziąsła lub zębów, dzięki czemu doskonale komponują się z otoczeniem jamy ustnej. Protezy częściowe termoplastyczne dzięki swojej niskiej wadze i niewlekiej grubości są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Tworzywa termoplastyczne, z których wykonywane są te protezy częściowe, są bezsmakowe, bezzapachowe i biokompatybilne, przez co nie wywoują stanów zapalnych i alergii.

Zobacz także:

3. Protezy częściowe – wady

Należy pamiętać, że proteza częściowa to obce ciało w naszej jamie ustnej), więc trzeba się do tego przyzwyczaić. Zazwyczaj proces adaptacji trwa do kilku tygodni. Zaraz po nałożeniu protezy częściowej mogą występować problemy z jedzeniem. Niewątpliwie trzeba nauczyć się posługiwać protezami częściowymi. U pacjentów problem na początku stanowi także mówienie. Użytkownicy protez częściowych mogą się seplenić i mieć problem z wymową niektórych słów. Tu potrzebna jest praktyka. Jeśli na początku noszenia protez częściowych występują dolegliwościi bólowe, należy zgłosić się do lekarza stomatologa, który odpowiednio skoryguje protezę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze