Protezy elastyczne – charakterystyka, zalety, higiena, leczenie, cena
Protezy elastyczne są bardzo lekkie i miękkie, doskonale dopasowują się do podniebienia, dlatego cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentów i w świecie protetyki. Protezy elastyczne są alternatywą dla protez szkieletowych, jak również akrylowych. Jaka jest ich cena? Kto może stosować protezy elastyczne?
1. Protezy elastyczne – charakterystyka
Protezy elastyczne wykonywane są z materiałów termoplastycznych, a zwłaszcza z akronu. Dzięki niemu protezy są wytrzymałe, sztywne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Akron jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, w związku z czym proteza nie ma możliwości złamania się, czy nawet pęknięcie.
Jeżeli protezy elastyczne użytkowane są zgodnie z zaleceniami stomatologa, to niemalże nie można ich zniszczyć. Protezy elastyczne mocowane są zazwyczaj na klamrach, dlatego nie podrażnianiają dziąseł. Dzięki temu służą pacjentowi o wiele lepiej i dłużej niż zwykłe protezy akrylowe. Bardzo często gabinety stomatologiczne stosują akron przezroczysty, gdyż najlepiej dopasowuje się do uzębienia każdego pacjenta i jest niemalże niewidoczny.
2. Protezy elastyczne – zalety
Pacjenci wymieniają bardzo wiele zalet protez elastycznych, należą do nich:
wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne;
bezbarwne klamry;
brak jakichkolwiek alergenów, nie uczulają pacjentów;
brak zapachu i smaku;
cienkość;
lekkość;
możliwość napraw oraz regulacji płyty;
stałość koloru;
brak jakichkolwiek odkształceń, są bardzo wytrzymałe na zmiany temperatur;
łatwość w utrzymywaniu protez w czystości.
Wyżej wymienione zalety potwierdzają osoby, które wcześniej użytkowały protezy wykonane z innego materiału.
3. Protezy elastyczne – higiena
Protezy elastyczne są bardzo łatwe w czyszczeniu. Nie zbierają ani zapachów, ani nie ulegają odbarwieniom. Wystarczy rano i wieczorem czyścić je szczoteczką i pastą do zębów, tak by pozbyć się możliwych bakterii.
4. Protezy elastyczne – leczenie
Aby skorzystać z protezy elastycznej, należy udać się do stomatologa, który dobierze pacjentowi odpowiedni rodzaj protezy. Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje dwa odciski: górnej linii zębów i dolnej linii zębów. Kolejna wizyta również polega na pobraniu wycisków, jednak jest to wykonywane w nieco inny sposób. Następnie stomatolog przedstawia pacjentowi prowizoryczną protezę elastyczną i wspólnie korygują niedogodności, tak aby na kolejnej wizycie proteza całkowicie odpowiadała pacjentowi. Ostatnia wizyta ma na celu końcowe dopasowanie protezy elastycznej do pacjenta.
Proteza jest zakładana i powinna być idealnie dopasowana, w razie jakiegokolwiek dyskomfortu specjalista jest w stanie poprawić protezę jeszcze w gabinecie. Protezy elastyczne są gotowe do użytkowania po około dwóch tygodniach od pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie.
Musisz to wiedzieć
5. Protezy elastyczne – cena
Niestety ceny protez elastycznych nie należą do tanich, wręcz są bardzo wygórowane. Oczywiście każdy gabinet (w zależności od miasta, renomy, doświadczenia stomatologa) proponuje nieco różniące się od siebie ceny, dlatego dobrym sposobem jest dokładne szukanie jak najniższej z nich. Ceny szacuje się od 1500 do nawet 2000 złotych.