Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Skakanie na skakance – zalety, technika, przeciwwskazania

Avatar placeholder
23.04.2021 12:04
Skakanie na skakance – zalety, technika, przeciwwskazania
Skakanie na skakance – zalety, technika, przeciwwskazania

Dlaczego skakanie na skakance jest tak efektywnym ćwiczeniem? Prawidłowo wykonywana czynność to widoczne efekty, jeśli chodzi o redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Bardzo często skakanie na skakance jest elementem rozgrzewki przed głównym treningiem. Skakanie na skakance to ćwiczenie nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn np. zapaśników, bokserów. Skakankę można kupić w każdym sklepie sportowym.

spis treści

1. Zalety skakania na skakance

Skakanie na skakance to nie tylko rozgrzewka, ale przede wszystkim element treningu, którego celem jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Skoki na skakance to spalanie około 400 kalorii w ciągu pół godziny. Skakanie na skakance pozwala na rozgrzewkę stawów, a także mięśni. Według trenerów regularne skakanie na skakance poprawia ogólną kondycję i odporność całego organizmu.

Skakanka jest zalecana sportowcom, którzy uprawiają dyscypliny wymagające doskonałej koordynacji ruchów, szybkości i zręczności. Systematyczne skakanie na skakance gwarantuje wzmocnienie mięśni łydek, ale też ramion, brzucha i pośladków. Inną zaletą skakania jest zwiększenie elastyczności stawów, w szczególności stawu skokowego.

Skakanie na skakance może być elementem rozgrzewki
Skakanie na skakance może być elementem rozgrzewki (123RF)
Zobacz film: "Czym są maszyny doktora Wolfa?"

2. Technika skakania na skakance

Skakanie na skakance wydaje się łatwym ćwiczeniem, ale każda aktywność fizyczna wymaga właściwego przygotowania. Chcąc uniknąć kontuzjinależy rozgrzać nadgarstki i ramiona. Na początku nie należy zwiększać trudności, ani przyspieszać tempa skoków. Zwiększanie tempa powinno odbywać się stopniowo.

To też warto wiedzieć

Skakanie na skakance powinno odbywać się na odpowiednim podłożu. Dobrze jest wybrać podłoże, które będzie amortyzowało skoki dla przykładu trawnik. Warto też zadbać o właściwie dopasowane obuwie sportowe.

Ważna jest również technika skakania na skakance. Postawa musi być wyprostowana, brzuch wciągnięty, ugięte łokcie muszą być trzymane blisko tułowia. W trakcie skoków pracują intensywnie dłonie i nadgarstki. Podczas skoków barki pozostają nieruchome.

Skakanie na skakance to przede wszystkim skoki na palcach, ale w miarę nabywania doświadczenia można zacząć stosować inne techniki skoków na skakance przykładowo skoki na jednej nodze.

3. Przeciwwskazania do skakanki

Skakanie na skakance jest korzystne dla większości osób. Nie jest to skomplikowane ćwiczenie, ale wymaga od osoby ćwiczącej właściwego przygotowania. Trenerzy na siłowniczy w klubach fitness odradzają ćwiczenia na skakance osobom, które skarżą się na ból stawów lub mają zbyt słabe kości.

Tanie gadżety, które ułatwią zrzucenie kilogramów w domu
Tanie gadżety, które ułatwią zrzucenie kilogramów w domu [7 zdjęć]

Nawet piłka do tenisa może złagodzić spięcie mięśni – stosuj ją do masażu, trzymając pomiędzy ścianą

zobacz galerię

Intensywne skakanie na skakance odradzane jest osobom, które mają nadwagę czy są otyłe, ponieważ dłuższe skakanie powoduje przyspieszenie pracy serca i tętna , co może prowadzić nawet do niewydolności. Osoby, które mają kłopoty z krążeniem także powinny znaleźć inną formę aktywności fizycznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze