Steper skrętny – definicja, jak ćwiczyć, efekty
Stepper jest bardzo popularnym sprzętem do ćwiczeń, który pozwala na zwiększenie intensyfikacji treningu bez konieczności poświęcenia dodatkowego miejsca na ćwiczenia. Stepper skrętny pozwala na zaangażowanie innych partii mięśni niż w czasie ćwiczeń na standardowym stepperze. Stepper skrętny umożliwia ruch wielokierunkowy i urozmaica codzienne treningi.
1. Co to jest stepper skrętny?
Stepper występuje w kilku różnych postaciach:
- stepper prosty – ćwicząc na tym rodzaju steppera, wykonujemy ruch jak w czasie wchodzenia po schodach. Ten rodzaj steppera sprawia, że poruszamy wciąż tymi samymi partiami mięśni.
- stepper skrętny – ćwiczenia na stepperze skrętnym angażują dodatkowo mięśnie skośne i mięśnie wewnętrzne ud. Ćwiczenia na stepperze skrętnym wyglądem przypominają jazdę na rolkach lub łyżwach. Na steperze skrętnym wykonujemy bowiem ruch wielokierunkowy, dzięki czemu angażujemy w niego więcej partii mięśni.
- stepper z linkami – stepper ten angażuje do pracy również ręce.
- stepper boczny – wymaga zachowania równowagi. Ten rodzaj steppera angażuje niemal wszystkie mięśnie, a nie tylko mięśnie dolnych partii ciała.
- stepper kolumnowy – ten rodzaj steppera jest idealny dla osób z dużą nadwagą, pozwala bowiem na intensywne ćwiczenia aerobowe.
2. Jak ćwiczyć na stepperze skrętnym?
Stepper skrętny podobnie jak każdy inny jest prosty w użyciu, a ćwiczenia łatwe do wykonania. Jednak stepper skrętny wymaga postępowania według pewnych zasad. Ćwicząc na stepperze skrętnym pamiętajmy o utrzymaniu prostej postawy ciała. Jest to bardzo ważne, aby na stepperze skrętnym górne partie ciała były w jednej linii z nogami.
Ćwiczenia na stepperze skrętnym wymagają również odpowiedniej techniki. Stopy powinny być w całości oparte na pedałach, a nogi lekko ugięte w kolanach. Bardzo ważne, aby ani za bardzo nie naciskać stopami na pedały, ani nie odrywać od nich stóp. Pilnujmy się, aby nasz ruch przypominał naturalny chód.
Bardzo ważna jest również praca naszych rąk. Najlepiej, jeśli nasze dłonie swobodnie poruszają się tak jak w czasie naszego normalnego chodu.
3. Efekt ćwiczeń na stepperze
Ćwiczenia na stepperze skrętnym sprawią, że efekty zauważysz bardzo szybko. Wynika to z tego, że trening na stepperze skrętnym angażuje te partie ciała, na których najłatwiej odkłada się tkanka tłuszczowa, takie jak brzuch, pośladki i nogi.
Ponadto trening na stepperze skrętnym jest treningiem cardio. Taki trening można wykonywać przez dłuższy czas niż trening siłowy. Trening cardio na stepperze skrętnym sprawia, że metabolizm przyspiesza, ponieważ serce potrzebuje więcej energii, aby dotlenić mięśnie jak najszybciej. Dzięki temu stepper skrętny daje tak szybkie efekty.
Godzina na stepperze skrętnym to 500-600 spalonych kalorii. Ćwicząc na stepperze skrętnym, rzeźbimy mięśnie nóg oraz pośladków. Wysmukleniu ulega również talia i mięśnie brzucha.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy stepper jest bezpieczny dla stawów? - odpowiada lek. Paweł Baljon
- Jaki stepper wybrać? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Stepper a rozbudowane łydki? - odpowiada mgr Katarzyna Mazowska
Gdy zaangażujemy ręce uda nam się wyrzeźbić na stepperze skrętnym bicepsy i tricepsy. Co ważne, trening na stepperze skrętnym nie tylko wyrzeźbi nasze nogi, ale też sprawi, że cellulit stanie się mniej widoczny, a skóra ujędrniona. Na stepperze skrętnym poprawimy również naszą wydolność.
Pamiętajmy jednak, że aby zaobserwować efekty treningu, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie treningu oraz stopniowe zwiększanie intensywności wysiłku na stepperze skrętnym.