Trwa ładowanie...

Steper skrętny – definicja, jak ćwiczyć, efekty

Stepper jest bardzo popularnym sprzętem do ćwiczeń, który pozwala na zwiększenie intensyfikacji treningu bez konieczności poświęcenia dodatkowego miejsca na ćwiczenia. Stepper skrętny pozwala na zaangażowanie innych partii mięśni niż w czasie ćwiczeń na standardowym stepperze. Stepper skrętny umożliwia ruch wielokierunkowy i urozmaica codzienne treningi.

spis treści

1. Co to jest stepper skrętny?

Stepper występuje w kilku różnych postaciach:

Zobacz film: "Ćwiczenia na wzmocnienie nóg"

  • stepper prosty – ćwicząc na tym rodzaju steppera, wykonujemy ruch jak w czasie wchodzenia po schodach. Ten rodzaj steppera sprawia, że poruszamy wciąż tymi samymi partiami mięśni.
  • stepper skrętny – ćwiczenia na stepperze skrętnym angażują dodatkowo mięśnie skośne i mięśnie wewnętrzne ud. Ćwiczenia na stepperze skrętnym wyglądem przypominają jazdę na rolkach lub łyżwach. Na steperze skrętnym wykonujemy bowiem ruch wielokierunkowy, dzięki czemu angażujemy w niego więcej partii mięśni.
  • stepper z linkami – stepper ten angażuje do pracy również ręce.
  • stepper boczny – wymaga zachowania równowagi. Ten rodzaj steppera angażuje niemal wszystkie mięśnie, a nie tylko mięśnie dolnych partii ciała.
  • stepper kolumnowy – ten rodzaj steppera jest idealny dla osób z dużą nadwagą, pozwala bowiem na intensywne ćwiczenia aerobowe.
Stepper jest bardzo popularnym sprzętem do ćwiczeń
Stepper jest bardzo popularnym sprzętem do ćwiczeń (123rf)

2. Jak ćwiczyć na stepperze skrętnym?

Stepper skrętny podobnie jak każdy inny jest prosty w użyciu, a ćwiczenia łatwe do wykonania. Jednak stepper skrętny wymaga postępowania według pewnych zasad. Ćwicząc na stepperze skrętnym pamiętajmy o utrzymaniu prostej postawy ciała. Jest to bardzo ważne, aby na stepperze skrętnym górne partie ciała były w jednej linii z nogami.

Ćwiczenia na stepperze skrętnym wymagają również odpowiedniej techniki. Stopy powinny być w całości oparte na pedałach, a nogi lekko ugięte w kolanach. Bardzo ważne, aby ani za bardzo nie naciskać stopami na pedały, ani nie odrywać od nich stóp. Pilnujmy się, aby nasz ruch przypominał naturalny chód.

Doskonałe sposoby na szczupłe nogi
Doskonałe sposoby na szczupłe nogi [10 zdjęć]

Koniec lata to wcale nie znak, że możesz przestać dbać o swoją figurę. To samo dotyczy okresu odległego

zobacz galerię

Bardzo ważna jest również praca naszych rąk. Najlepiej, jeśli nasze dłonie swobodnie poruszają się tak jak w czasie naszego normalnego chodu.

3. Efekt ćwiczeń na stepperze

Ćwiczenia na stepperze skrętnym sprawią, że efekty zauważysz bardzo szybko. Wynika to z tego, że trening na stepperze skrętnym angażuje te partie ciała, na których najłatwiej odkłada się tkanka tłuszczowa, takie jak brzuch, pośladki i nogi.

Ponadto trening na stepperze skrętnym jest treningiem cardio. Taki trening można wykonywać przez dłuższy czas niż trening siłowy. Trening cardio na stepperze skrętnym sprawia, że metabolizm przyspiesza, ponieważ serce potrzebuje więcej energii, aby dotlenić mięśnie jak najszybciej. Dzięki temu stepper skrętny daje tak szybkie efekty.

Godzina na stepperze skrętnym to 500-600 spalonych kalorii. Ćwicząc na stepperze skrętnym, rzeźbimy mięśnie nóg oraz pośladków. Wysmukleniu ulega również talia i mięśnie brzucha.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Gdy zaangażujemy ręce uda nam się wyrzeźbić na stepperze skrętnym bicepsy i tricepsy. Co ważne, trening na stepperze skrętnym nie tylko wyrzeźbi nasze nogi, ale też sprawi, że cellulit stanie się mniej widoczny, a skóra ujędrniona. Na stepperze skrętnym poprawimy również naszą wydolność.

Pamiętajmy jednak, że aby zaobserwować efekty treningu, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie treningu oraz stopniowe zwiększanie intensywności wysiłku na stepperze skrętnym.

Steper skrętny – definicja, jak ćwiczyć, efekty
Steper skrętny – definicja, jak ćwiczyć, efekty (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.