Trwa ładowanie...

Swing - historia tańca, podstawowe kroki, rodzaje swingu

Swing grupa tańców, wywodząca się z muzyki jazzowej i wpływów kultury afroamerykańskiej. Swing jest bardzo żywiołowy, rytmiczny i wymagający technicznie. Trening pozwala na wyrzeźbienie sylwetki i spalenie dużej ilości kalorii. Co warto wiedzieć o swingu?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Czym jest swing?

Swing (z ang. kołysać się) to grupa tańców, zbliżonych do siebie charakterem (np. Shim Sham, Lindu Hop, Balboa). Swing jest przejawem sprzeciwu wobec sztywnych zasad i pragnieniem wolności. Obecnie jest uznawany za symbol wolnych działań artystycznych.

2. Rodzaje swingu

  • Lindy Hop - tańczona na 6 lub 8, wymaga nauki tzw. bouncingu (przeniesienia ciężaru na śródstopie),
  • Charleston - tańczony na 4, charakterystyczne jest wykonywanie dwóch kroków w miejscu, krok jedną nogą do tyłu i powrót do pierwszej pozycji,
  • Shim Sham - najczęściej wykonywany przez mężczyzn jako solo po tańcu w duecie, wywodzi się ze stepowania,
  • Collegiate Shang – najszybszy styl, wyróżnia go różnorodna praca stóp (footwork), wykopy i podnoszenia nóg.

3. Historia swingu

Historia swingu wiąże się z rozwojem jazzu, taniec ten pojawił się w latach 20. XX wieku. Został stworzony w efekcie inspiracji stylami, takimi jak Charleston i Lindy Hop.

Swing łączy w sobie afrykańskie i amerykańskie rytmy. Taniec ten jest jednocześnie ekspresyjny, emocjonalny, precyzyjny i wymagający technicznie.

4. Podstawowe kroki

  • krok w tył prawą nogą i jednoczesne podniesienie lewej stopy,
  • przeniesienie ciężaru na lewą nogę, oderwanie stóp prawej stopy i dostawienie jej do lewej,
  • krok prawą nogą w bok i dostawienie lewej,
  • krok w tył lewą stopą i przeniesienie ciężaru na prawą.

Zobacz także:

5. Muzyka swing

Swing to jeden z gatunków jazzowych, do których wykonywany jest taniec o tej samej nazwie. Muzyka największy rozwój osiągnęła na przełomie lat 30. i 40. XX wieku.

Rytm tworzą instrumenty dęte, a tempo jest dostosowywane do rodzaju tańca. Najpopularniejsze zespoły tworzyły pod kierunkiem Counta Basiego, Benny’ego Goodmana, Duke’a Ellingtona oraz Glenna Millera.

6. Komu polecany jest swing?

Swing jest dość skomplikowany i trudny, dlatego poleca się go osobom, które miały styczność z tańcem. Jest to nieco błędne przeświadczenie, ponieważ istnieje wiele stylów swingu, również te nieco wolniejsze i mniej wymagające.

Można więc uznać, że swing jest odpowiedni dla osób, które mają poczucie rytmu i dobrą koordynację ruchową. Zalet tego tańca jest mnóstwo, przede wszystkim jego żywiołowość przekłada się na spalanie dużych ilości kalorii.

Dodatkowo regularne treningi wzmacniają mięśnie nóg i brzucha. Ponadto, taniec zmniejsza napięcia nerwowe, poprawia humor i dodaje energii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.