Swing - historia tańca, podstawowe kroki, rodzaje swingu
Swing grupa tańców, wywodząca się z muzyki jazzowej i wpływów kultury afroamerykańskiej. Swing jest bardzo żywiołowy, rytmiczny i wymagający technicznie. Trening pozwala na wyrzeźbienie sylwetki i spalenie dużej ilości kalorii. Co warto wiedzieć o swingu?
1. Czym jest swing?
Swing (z ang. kołysać się) to grupa tańców, zbliżonych do siebie charakterem (np. Shim Sham, Lindu Hop, Balboa). Swing jest przejawem sprzeciwu wobec sztywnych zasad i pragnieniem wolności. Obecnie jest uznawany za symbol wolnych działań artystycznych.
2. Rodzaje swingu
- Lindy Hop - tańczona na 6 lub 8, wymaga nauki tzw. bouncingu (przeniesienia ciężaru na śródstopie),
- Charleston - tańczony na 4, charakterystyczne jest wykonywanie dwóch kroków w miejscu, krok jedną nogą do tyłu i powrót do pierwszej pozycji,
- Shim Sham - najczęściej wykonywany przez mężczyzn jako solo po tańcu w duecie, wywodzi się ze stepowania,
- Collegiate Shang – najszybszy styl, wyróżnia go różnorodna praca stóp (footwork), wykopy i podnoszenia nóg.
3. Historia swingu
Historia swingu wiąże się z rozwojem jazzu, taniec ten pojawił się w latach 20. XX wieku. Został stworzony w efekcie inspiracji stylami, takimi jak Charleston i Lindy Hop.
Swing łączy w sobie afrykańskie i amerykańskie rytmy. Taniec ten jest jednocześnie ekspresyjny, emocjonalny, precyzyjny i wymagający technicznie.
4. Podstawowe kroki
- krok w tył prawą nogą i jednoczesne podniesienie lewej stopy,
- przeniesienie ciężaru na lewą nogę, oderwanie stóp prawej stopy i dostawienie jej do lewej,
- krok prawą nogą w bok i dostawienie lewej,
- krok w tył lewą stopą i przeniesienie ciężaru na prawą.
Zobacz także:
5. Muzyka swing
Swing to jeden z gatunków jazzowych, do których wykonywany jest taniec o tej samej nazwie. Muzyka największy rozwój osiągnęła na przełomie lat 30. i 40. XX wieku.
Rytm tworzą instrumenty dęte, a tempo jest dostosowywane do rodzaju tańca. Najpopularniejsze zespoły tworzyły pod kierunkiem Counta Basiego, Benny’ego Goodmana, Duke’a Ellingtona oraz Glenna Millera.
6. Komu polecany jest swing?
Swing jest dość skomplikowany i trudny, dlatego poleca się go osobom, które miały styczność z tańcem. Jest to nieco błędne przeświadczenie, ponieważ istnieje wiele stylów swingu, również te nieco wolniejsze i mniej wymagające.
Można więc uznać, że swing jest odpowiedni dla osób, które mają poczucie rytmu i dobrą koordynację ruchową. Zalet tego tańca jest mnóstwo, przede wszystkim jego żywiołowość przekłada się na spalanie dużych ilości kalorii.
Dodatkowo regularne treningi wzmacniają mięśnie nóg i brzucha. Ponadto, taniec zmniejsza napięcia nerwowe, poprawia humor i dodaje energii.