Trwa ładowanie...

Boks tajski – historia, współczesność, zasady walki, zalety

Avatar placeholder
23.04.2021 15:11
Boks tajski – historia, współczesność, zasady walki, zalety
Boks tajski – historia, współczesność, zasady walki, zalety

Boks tajski to rodzaj sztuki walki, podczas której zawodnicy wykonują ciosy łokciami i nogami. Zawodnicy podczas treningu i walk oddają swoje ciosy, pełnią sił. Dlatego boks tajski można zaliczyć do sportów bardzo brutalnych, jednak cały czas ma swoich zwolenników, którzy chętnie biorą udział w męczących treningach. Ważne jest, aby wiedzieć dużo na temat techniki tajskiego boksu, która jest bardzo ważna podczas treningów.

spis treści

1. Boks tajski – historia

Boks tajski wywodzi się z Tajlandii. To tam najczęściej go uprawiano, a trenowanie boksu tajskiego jest do dzisiaj bardzo popularne. Boks tajski znano już w XII wieku. Na początku specyficznych ruchów obrony uczyli się wojownicy, następnie żołnierze, a potem nawet sami królowie.

Boks tajski szybko zaczął stawać się popularny również innych kręgach środowiskowych. Już na początku wieku XX zauważona, iż boks tajski jest tak bardzo brutalny, że zaczęto wycofywać z niego pewną gamę kopnięć i uderzeń, m.in.: kopnięcia w krocze czy uderzania głową.

Zobacz film: "Sylwia Nowak trenuje boks"

Dawniej podczas walk zawodnicy owijali nadgarstki i dłonie specjalnymi taśmami, dzisiaj używane są rękawice. Kiedyś zawodnicy używali specjalnych, metalowych ochraniaczy na krocze, dzisiaj są zastąpione.

2. Boks tajski – współczesność

Z tradycji boksu tajskiego przetrwało bardzo wiele, jednak są elementy różniące boks tajski kiedyś i dziś. Współcześnie walki boksu tajskiego odbywają się na ringu, a zawodnicy nie mogą walczyć ze sobą w pozycji leżącej – muszą stać. Podczas walki zawodnicy używają maksymalnej siły do wyprowadzania ciosów w stronę przeciwnika.

W boksie tajskim zawodnicy nie mogą stosować dźwigni czy duszeń, muszą walczyć full – contact. Boks tajski charakteryzuje się tym, że oprócz tradycyjnych uderzeń, stosowane są uderzenia kolanami i łokciami, co może spowodować szybsze pokonanie przeciwnika.

Boks tajski charakteryzuje się skąpym ubiorem. Zazwyczaj zawodnik ubrany jest w krótkie spodenki oraz bluzkę na ramiączkach albo walczy bez niej. Rękawice bokserskie dostosowywane są do wagi walczącego. Boks tajski mogą trenować również kobiety i dzieci.

Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata
Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata [10 zdjęć]

W tym sporcie wodnym prowadzisz deskę na fali i trzymasz latawiec, który umożliwia wykonywanie skoków

zobacz galerię

3. Boks tajski – zasady walki

Zasady boksu tajskiego są bardzo proste. Trzy poprawne uderzenia przeciwnika zapewniaj punkt. Liczą się uderzania zadane bez faulu: nogami, pięściami, kolanami i łokciami. Bardzo ważny jest styl walki, gdyż może on zadecydować o wygranej, jeżeli sędziowie mają jakiekolwiek wątpliwości albo zasądzili remis.

Sędzia ma prawo wyeliminować zawodnika z dalszej gry za złamanie przepisów albo niesportowe zachowanie. Walkę w boksie tajskim można wygrać, jeżeli przeciwnik: się podda, dozna kontuzji lub urazu, niesportowo się zachowa, złamie przepis, zostanie znokautowany lub się spóźni.

Tradycja i sportowe zachowanie są ważne i przestrzegane w tajskim boksie. Otóż przed każdą walką zawodnicy muszą wykonać taniec „wai khru”, a po zakończonej walce uścisnąć sobie dłonie. W tajskim boksie walki trwają pięć rund po 3 minuty. Pomiędzy rundami zawodnicy mają minutowy odpoczynek.

Boks tajski odbywa się w 14 kategoriach wagowych, a zawodnicy mogą walczyć do ukończenia 37. roku życia.

4. Boks tajski – zalety

Trenowanie tajskiego boksu ma bardzo wiele zalet. Podczas treningu boksu tajskiego wykonywane są ćwiczenia aerobowe, jak i ćwiczenia siłowe. Dzięki takiemu połączeniu jesteśmy w stanie spalić kalorię oraz wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie.

Na treningu boksu tajskiego można się odstresować i wyzwolić złą energię. Boks tajski jest bardzo wycieńczającym sportem, ale efekty jego trenowania są bardzo szybko widoczne i odczuwalne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze