Trwa ładowanie...

Sztuki walki - rodzaje, zalety, sztuki walki dla kobiet

Sztuki walki są odpowiednie dla mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci.
Sztuki walki są odpowiednie dla mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci. (123rf)

Sztuki walki to treningi, na których nauczymy się zadawania ciosów nogami, rękami, łokciami, a także za pomocą specjalnych przyrządów. Ten rodzaj aktywności fizycznej przynosi bardzo wiele korzyści dla naszego organizmu. Sztuki walki mogą trenować nie tylko mężczyźni, ale również kobiety i dzieci. Warto przed zapisaniem się na konkretne zajęcia przeczytać opisy sztuk walki i wybrać rodzaj idealny dla siebie.

spis treści

1. Sztuki walki a sporty walki

Sztuki walki to określenie naprzemiennie używane ze stwierdzeniem sporty walki. Jest to błąd, bo mimo że pojęcia brzmią podobnie to w praktyce oznaczają zupełnie co innego.

Sztuki walki trenowane są po to, aby wzmocnić siłę fizyczną, poznać techniki i filozofię danej walki. Adepci trenują po to, aby polepszyć swoją kondycję fizyczną, ale także duchową.

Sztuki walki nie są nastawione na agresję, w przeciwieństwie do sportów walki, takich jak (krav maga i kick boxing). Sporty walki mają na celu pokonanie przeciwnika z pełną mocą.

Zobacz film: "Wing Tsun Kung Fu - obrona przed atakiem z góry"
Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?
Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie? [5 zdjęć]

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często

zobacz galerię

2. Rodzaje sztuk walki

Spośród wielu rodzajów, z całą pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Poniżej kilka najpopularniejszych rodzajów sztuk walki.

  • taekwondo – sport wywodzący się z Korei, w którym dozwolone są uderzenia rękami i nogami, stosuje się 5 zasad: grzeczność, wytrwałość, uczciwość, odwaga i samokontrola,
  • brazylijskie jiu-jitsu - walczący mają za zadanie pokonanie przeciwnika za pomocą odpowiedniej techniki, dozwolone jest podduszanie, robienie dźwigni i blokowanie,
  • karate – wyprowadzanie ciosów za pomocą nóg i rąk przy jednoczesnym wydawaniu specyfizycznych dźwięków, które mają motywować,
  • judo – stawia na spryt, szybkość i zwinność, w judo przechodzimy przez 16 stopni doskonalenia,
  • aikido - połączenie oddechu z wyprowadzanym ruchem, w celu uzyskania energii (ki). Jeżeli dana osoba ćwiczy poprawnie i wydobywa z siebie ki to potrafi całkowicie zapanować nad ruchami oraz ma świadomość własnego ciała.

3. Zalety sztuk walki

Zalet wynikających z uprawiania sztuk walki jest bardzo wiele, jednym z nich jest możliwość wypracowania swojego charakteru. Niemalże wszystkie wyżej wymienione dyscypliny sportowe sprowadzają się do jednego – pracy nad charakterem.

Jeżeli nasze dziecko ma problemy wynikające z nadpobudliwości warto zapisać je na zajęcia ze sztuk walki. Tego typu aktywności polecane są również osobom, które mają nieposkromione pokłady energii, albo nie potrafią zapanować nad swoim zachowaniem.

Oczywiście sztuki walki spalają kalorie i pozwalają wypracować kondycję fizyczną. Niektóre z nich gwarantują również gibkość, szybkość i poprawę dynamiki ciała. Inne skupiają się na wypracowaniu odpowiednich ciosów.

4. Sztuki walki dla kobiet

Okazuje się, że sztuki walki nie są zarezerwowane jedynie dla mężczyzn. Kobiety nie muszą obawiać się żadnej ze sztuk walki. Niektóre z nich skupiają się przede wszystkim na sile fizycznej, inne stawiają bardziej na technikę i siłę psychiczną, właśnie te będą najlepsze dla kobiet.

Kobiety doskonale sobie radzą ze sztukami opartymi na uderzeniach, czyli karate, kick-boxing czy nawet boks. Jednak jeśli nie przepadają za tym rodzajem sportu, mogą się zdecydować między innymi na krav magę, jujitsu czy aikido.

4.1. Krav maga dla kobiet

System walki przygotowany dla izraelskich żołnierzy, opierający się na walce wręcz, samoobronie i naturalnych odruchach. Podczas treningów nie włącza się elementów współzawodnictwa i mają one na celu przede wszystkim praktykowanie przydatnych umiejętności w życiu codziennym.

Głównym celem jest uniemożliwienie napastnikowi dalszego ataku. Każda kobieta decydująca się na kurs nauczy się przewidywać sytuacje, które stanowią dla niej zagrożenie, dowie się jak ich unikać, jak zachować się jeśli jednak do nich dojdzie, a także jak zapanować nad paniką i stresem.

4.2. Jujitsu dla kobiet

Jujitsu jest odpowiednim rodzajem sztuk walki dla kobiety, ponieważ skupia się na odpowiednich technikach, a nie na sile, dzięki czemu kobieta o niskim wzroście z dobrą znajomością metod jest w stanie pokonać wysokiego i silniejszego mężczyznę.

Jujitsu wymaga dużo cierpliwości, wytrzymałości i samozaparcia. Zatem jest to sport wymagający bardziej siły psychicznej niż fizycznej. Trening jujitsu przebiega zawsze zgodnie ze schematem: rozgrzewka, ćwiczenia podstawowe, ćwiczenia zaawansowane i ćwiczenia rozluźniające. W juitsu nie stosuje się żadnej broni, ważne są tylko ruchy ciała.

4.3. Aikido dla kobiet

Japońska sztuka walki, która również kładzie nacisk bardziej na siłę psychiczną niż fizyczną. Aikido to bardzo zróżnicowane techniki, które skupiają się na zasadzie ruchu i energii.

Dobrze opanowane techniki pozwolą kobiecie o drobnej budowie na obronę przez znacznie większym i silniejszym napastnikiem. Dzięki treningowi kobieta uwierzy we własną siłę i pięknie ukształtuje sylwetkę. Sztuki walki aikido zazwyczaj wykluczają elementy rywalizacji między walczącymi osobami.

Aikido polega na połączeniu oddechu z wyprowadzanym ruchem, w celu uzyskania energii. Jeżeli dana osoba ćwiczy poprawnie i wydobywa z siebie moc to potrafi całkowicie zapanować nad ruchami i ma ogromną świadomość własnego ciała.

Jeżeli przeciwnik nas atakuje, to musimy ułożyć ciało w taki sposób, aby dopasować się do jego ruchu i powalić go. Aikido uczy skromności, wytrwałości i szacunku do drugiego człowieka – zwłaszcza do rywala.

4.4. Taekwondo dla kobiet

Taekwondo to sport walki wywodzący się z Korei, który pozwala na uderzenia rękami i nogami. Taekwondo stosuje 5 zasad według których muszą trenować adepci. Należą do nich: grzeczność, wytrwałość, uczciwość, odwaga i samokontrola.

Taekwondo wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję organizmu, pozytywnie wpływa na układ oddechowy i krążenie krwi. Sport ten jest wymagający i dynamiczny, ale odpowiada wielu kobietom.

4.5. Karate dla kobiet

Karate to sport walki, który polega na wyprowadzaniu energicznych ruchów za pomocą rąk i nóg, określanych mianem ciosów i kopnięć. Podczas wykonywania ciosów trenujący muszą wydawać specyficzne okrzyki, które mają na celu wzmacnianie motywacji i woli walki. Na zajęciach karate pracuje się również nad doskonaleniem własnego charakteru.

4.6. Judo dla kobiet

Judo stawia na spryt, szybkość i zwinność. Nie liczy się tężyzna fizyczna, ale sprawne i gibkie ciało. W judo przechodzi się przez 16 stopni doskonalenia, co przekłada się na trening cierpliwości i wewnętrznej dyscypliny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze