Trwa ładowanie...

Muay Thai - historia, technika

Muay Thai - historia, technika
Muay Thai - historia, technika

Muay Thai to sztuka walki z Tajlandii, która jest narodowym sportem tego kraju. Boks tajski, znany także jako boks syjamski, różni się tym od zachodniego stylu boksowania, że zamiast dwóch punktów kontaktowych (pięści), w Muay Thai stosuje się ich aż osiem. Są to: pięści, łokcie, kolana i nogi. Boks tajski ma wielu sympatyków na całym świecie i coraz więcej osób chce się go nauczyć. Jaka jest historia tego sportu i jakie techniki walki są charakterystyczne dla Muay Thai?

spis treści

1. Muay Thai - historia

Sztuki walki mają zwykle bogatą historię, a Muay Thai nie jest wyjątkiem. Sport ten wywodzi się od Muay Boran, starożytnej sztuki boksu, która najprawdopodobniej była używana przez syjamskich żołnierzy, gdy w czasie walki tracili broń. Muay Boran było nie tylko techniką walki wręcz podczas bitwy, ale i sportem. Bokserzy mieli wierną widownię, dla której walka była świetną rozrywką. Z czasem zawody stały się integralną częścią lokalnych świąt, a na widowni byli również władcy.

Po pewnym czasie uprawianie Muay zaczęło stanowić możliwość podniesienia swojego statusu społecznego. Najlepsi bokserzy mieszkali na dworach królewskich, by uczyć tej sztuki walki osoby z najbliższego otoczenia króla. Od 1868 roku nastąpił rozkwit Muay. Król doprowadził do ustalenia zasad tej sztuki walki, a w 1921 roku zbudowano pierwszy ring bokserski w Suan Kularp. Mniej więcej w tym czasie powstała nazwa Muay Thai.

Zobacz film: "Boks - podstawowe ciosy"

Muay Thai najprawdopodobniej wywodzi się z Tajlandii, aczkolwiek wiele państw tamtego regionu rości sobie prawa do omawianej sztuki walki. Szacuje się, że boks tajski zaczął kształtować się już w XIII wieku na dworze królewskim. Dawni wojownicy, którzy bronili i pilnowali słonia należącego do władcy, gdy tracili broń, musieli bronić się, stosując tylko siłę własnych mięśni. W ten sposób narodził się Muay Thai. Początkowo tajski boks nawiązywał do elementów religijnych, posiadał także różne rytuały, jak np. taniec przed walką czy też zrytualizowany trening boksu. Z czasem, tą sztuką walki zainteresowała się armia tajska. Do techniki walki wprowadziła broń oraz utwardzone bandaże na ręce, dzięki którym żołnierze mogli zadawać śmiertelne ciosy przeciwnikowi. Współcześnie w Tajlandii Muay Thai uznawany jest za sport narodowy.

Który sport spala najwięcej kalorii?
Który sport spala najwięcej kalorii? [15 zdjęć]

Sport przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z ciała. To jeden z

zobacz galerię

2. Muay Thai - technika

Formalne techniki Muay Thai dzielą się na dwie grupy: mae mai i luk mai. Niemal wszystkie techniki Muay Thai wykorzystują ruch całego ciała. Do najważniejszych technik należą:

 • ciosy – pierwotnie ich liczba była dość ograniczona, jednak na skutek kontaktu z zachodnim boksem Muay Thai wykorzystuje wszystkie znane na zachodzie ciosy;
 • uderzenia łokciem;
 • wykopy – w Muay Thai są niezwykle silne;
 • uderzenia kolanem;
 • uderzenia stopą – mają na celu utratę przez przeciwnika równowagi;
 • zwarcie bokserów – przytrzymywanie głowy przeciwnika przy swojej głowie.

Musisz to wiedzieć

W Muay Thai istotne są również ruchy defensywne. Są one następujące:

 • bloki;
 • zmiana kierunku ciosu;
 • uniki;
 • utrudnianie wykonania ciosów i innych ruchów przeciwnika;
 • ubiegnięcie zamiarów przeciwnika.

Sztuki walki często czerpią z innych dyscyplin. Podobnie było z Muay Thai, który do stosowanych od stuleci technik dodał niektóre typowe dla zachodniego boksu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.