Muay Thai - historia, technika
Muay Thai to sztuka walki z Tajlandii, która jest narodowym sportem tego kraju. Boks tajski, znany także jako boks syjamski, różni się tym od zachodniego stylu boksowania, że zamiast dwóch punktów kontaktowych (pięści), w Muay Thai stosuje się ich aż osiem. Są to: pięści, łokcie, kolana i nogi. Boks tajski ma wielu sympatyków na całym świecie i coraz więcej osób chce się go nauczyć. Jaka jest historia tego sportu i jakie techniki walki są charakterystyczne dla Muay Thai?
1. Muay Thai - historia
Sztuki walki mają zwykle bogatą historię, a Muay Thai nie jest wyjątkiem. Sport ten wywodzi się od Muay Boran, starożytnej sztuki boksu, która najprawdopodobniej była używana przez syjamskich żołnierzy, gdy w czasie walki tracili broń. Muay Boran było nie tylko techniką walki wręcz podczas bitwy, ale i sportem. Bokserzy mieli wierną widownię, dla której walka była świetną rozrywką. Z czasem zawody stały się integralną częścią lokalnych świąt, a na widowni byli również władcy.
Po pewnym czasie uprawianie Muay zaczęło stanowić możliwość podniesienia swojego statusu społecznego. Najlepsi bokserzy mieszkali na dworach królewskich, by uczyć tej sztuki walki osoby z najbliższego otoczenia króla. Od 1868 roku nastąpił rozkwit Muay. Król doprowadził do ustalenia zasad tej sztuki walki, a w 1921 roku zbudowano pierwszy ring bokserski w Suan Kularp. Mniej więcej w tym czasie powstała nazwa Muay Thai.
Muay Thai najprawdopodobniej wywodzi się z Tajlandii, aczkolwiek wiele państw tamtego regionu rości sobie prawa do omawianej sztuki walki. Szacuje się, że boks tajski zaczął kształtować się już w XIII wieku na dworze królewskim. Dawni wojownicy, którzy bronili i pilnowali słonia należącego do władcy, gdy tracili broń, musieli bronić się, stosując tylko siłę własnych mięśni. W ten sposób narodził się Muay Thai. Początkowo tajski boks nawiązywał do elementów religijnych, posiadał także różne rytuały, jak np. taniec przed walką czy też zrytualizowany trening boksu. Z czasem, tą sztuką walki zainteresowała się armia tajska. Do techniki walki wprowadziła broń oraz utwardzone bandaże na ręce, dzięki którym żołnierze mogli zadawać śmiertelne ciosy przeciwnikowi. Współcześnie w Tajlandii Muay Thai uznawany jest za sport narodowy.
2. Muay Thai - technika
Formalne techniki Muay Thai dzielą się na dwie grupy: mae mai i luk mai. Niemal wszystkie techniki Muay Thai wykorzystują ruch całego ciała. Do najważniejszych technik należą:
- ciosy – pierwotnie ich liczba była dość ograniczona, jednak na skutek kontaktu z zachodnim boksem Muay Thai wykorzystuje wszystkie znane na zachodzie ciosy;
- uderzenia łokciem;
- wykopy – w Muay Thai są niezwykle silne;
- uderzenia kolanem;
- uderzenia stopą – mają na celu utratę przez przeciwnika równowagi;
- zwarcie bokserów – przytrzymywanie głowy przeciwnika przy swojej głowie.
W Muay Thai istotne są również ruchy defensywne. Są one następujące:
- bloki;
- zmiana kierunku ciosu;
- uniki;
- utrudnianie wykonania ciosów i innych ruchów przeciwnika;
- ubiegnięcie zamiarów przeciwnika.
Sztuki walki często czerpią z innych dyscyplin. Podobnie było z Muay Thai, który do stosowanych od stuleci technik dodał niektóre typowe dla zachodniego boksu.