Samoobrona dla dzieci
Sztuki walki są dobrym sposobem na zaszczepienie w dziecku pasji i na nauczenie go dyscypliny. Poza tym gwarantują skuteczną samoobronę w sytuacji zagrożenia. Jaki sport dla dziecka jest najbardziej odpowiedni? Karate, judo czy aikido? Wybór sztuki walki, której chce się uczyć maluch, zależny jest od jego decyzji i konsultacji z rodzicami. Nie wszystkie sporty walki są jednak bezpieczne. Samoobrona w wydaniu krav maga to raczej propozycja dla dorosłych. Dla najmłodszych natomiast odpowiednią i pomocną sztuką walki jest brazylijskie jiu-jitsu. Jakie korzyści daje samoobrona dla dzieci?
1. Jaki sport dla dziecka?
Jeśli pragniesz zapisać dziecko na sporty walki, masz do wyboru szeroki wachlarz możliwości: karate, judo, aikido, kung-fu, capoeira, taekwondo itd. Sztuką walki, która gwarantuje rozwój fizyczny malca oraz skuteczną samoobronę, jest brazylijskie jiu-jitsu – powstałe na początku XX wieku w Brazylii na bazie jiu-jitsu japońskiego. Za twórców systemu uważa się członków rodziny Gracie. Rozpowszechnili oni brazylijskie jiu-jitsu dzięki spektakularnym walkom toczonym często z silniejszymi od siebie przeciwnikami. Samoobrona w wydaniu brazylijskiego jiu-jitsu jest wykorzystywana m.in. w walkach MMA.
Sztuki walki rozwijają spostrzegawczość, refleks, zwinność, szybkość, umiejętności przewidywania i właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia. Strategia walki brazylijskiego jiu-jitsu opiera się na sprowadzeniu rywala do parteru – im szybciej, tym lepiej. W tym celu należy przybrać odpowiednią pozycję, pozwalającą przejąć kontrolę nad konfrontacją. Skuteczna samoobrona jest możliwa nawet w przypadku walki z większym i fizycznie silniejszym przeciwnikiem.
2. Czemu służą sztuki walki dla dzieci?
Sztuki walki dla dzieci dają możliwość wszechstronnego rozwoju – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
- Rozwój społeczny – trening sztuk walki angażuje ćwiczących w aktywność społeczną, taką jak praca w zespole i współzawodnictwo. Rozwój społeczny wynika ze wspólnego wysiłku podczas treningu, emocji związanych z udziałem w zawodach czy kibicowaniem klubowym kolegom, a także z poznawania nowych dzieci i kształtowania zdrowych nawyków.
- Rozwój emocjonalny – sztuki walki uczą zachowywania się w trudnych sytuacjach, w tym w sytuacjach stresujących oraz zagrażających życiu. Trening oraz zawody przynoszą satysfakcję z czynionych postępów i zwycięstw. Uczą także radzenia sobie z porażką, pokonywania trudności, wiary we własne możliwości i kształcą pewność siebie.
- Rozwój intelektualny i duchowy – sztuki walki dla dzieci opierają się na zastosowaniu określonych technik i chwytów, aby samoobrona była efektywna i bezpieczna. Brazylijskie jiu-jitsu stwarza konieczność ciągłego myślenia, przewidywania kolejnych kroków rywala i natychmiastowej reakcja na każde jego posunięcie. Doskonaląc zaawansowane techniki walki, dziecko ćwiczy koncentrację i pamięć. Podstawą brazylijskiego jiu-jitsu są rzuty, obalenia, podcięcia i dźwignie.
- Rozwój fizyczny – sztuki walki doskonale rozwijają koordynację ruchową i mają pozytywny wpływ na kondycję. Trening zawiera ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz ćwiczenia techniczne, oddziałujące na siłę fizyczną, szybkość, zwinność i wytrzymałość.
W czasie sparingów brazylijskiego jiu-jitsu nie używa się uderzeń, dlatego ta sztuka walki jest bezpieczna dla ćwiczących. Podobnie jak w judo, wyeliminowane zostały techniki, które w czasie treningów mogłyby stanowić zagrożenie i nieść ryzyko urazu.
3. Skuteczna samoobrona
W walce na zasadach brazylijskiego jiu-jitsu dąży się do dominacji poprzez zajęcie pozycji kontroli, np. dosiadu czy pozycji bocznej. Z takiej pozycji dość łatwo zastosować technikę kończącą i tym samym zmusić przeciwnika do poddania się. Brazylijskie jiu-jitsu jest świetnym systemem samoobrony dla młodych ludzi, którzy niekiedy na co dzień muszą stawiać czoła starszym lub silniejszym uczniom szkoły. W tej sztuce walki nie występują agresywne elementy – np. kopnięcia lub ciosy – dlatego też nie rodzi ona przemocy, ani nie prowadzi do bójek.
Poprzez zastosowanie brazylijskiego jiu-jitsu w samoobronie można pokonać przeciwnika, pokazując mu dominację i pewność siebie. Przed walką twarzą w twarz istnieje możliwość negocjacji. Dając przeciwnikowi szansę na honorowe poddanie się, można uniknąć konfliktów w przyszłości. Trenowanie sztuk walki może być dla dziecka także źródłem rozrywki i nauki. Pielęgnuje wytrwałość w dążeniu do stawianych sobie celów i umożliwia sprostanie wielu zagrożeniom. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, umożliwia zapoznanie wielu przyjaciół, a także odreagowanie stresu.