Trwa ładowanie...

Samoobrona - podstawy nauki, narzędzia, sztuki walki dla kobiet, nauka w domu

Avatar placeholder
23.04.2021 16:20
Samoobrona - podstawy nauki, narzędzia, sztuki walki dla kobiet, nauka w domu
Samoobrona - podstawy nauki, narzędzia, sztuki walki dla kobiet, nauka w domu

Nauka samoobrony to sposób na zapewnienie sobie optymalnego poczucia bezpieczeństwa. Sytuacji niepokojących jest wiele, nierzadko dochodzi do konfliktu fizycznego i przemocy. Świadomość zagrożeń zewnętrznych w połączeniu z dezaprobatą na bycie ofiarą powoduje, że coraz popularniejsze stają się kursy samoobrony dla kobiet. Warto skorzystać z wiedzy doświadczonych instruktorów i zyskać umiejętności pozwalające stawić czoło napastnikowi.

spis treści

1. Samoobrona - podstawy nauki

Kobiety dysponują zdecydowanie mniejszą siłą fizyczną niż mężczyźni, toteż są bardziej narażone na sytuacje niebezpieczne. Kursy samoobrony są zorientowane na uświadomienie kobietom różnych (często bardzo dynamicznych – np. szamotanina na ulicy) scenariuszy zagrożeń oraz pokazanie określonych technik, pozwalających szybko opanować paraliżujący strach oraz błyskawicznie reagować na napaść i nie prowokować napastnika do zwiększonej agresji.

Trening samoobrony nauczy automatycznie i prawidłowo reagować na zagrożenie. Dlatego ważna jest wiedza z zakresu psychologii samoobrony i intensywna praca nad kondycją fizyczną. Warto przypomnieć sobie pierwsze podstawowe wskazówki:

  • Panika i zdrętwienie obniżają nasze szanse na odparcie ataku; dotlenienie mózgu, wykonanie kilku głębokich wdechów często łagodzi poczucie paraliżu i zwiększa siły fizyczne.
  • Głośny krzyk może, ale nie musi, odstraszyć napastnika. Najrozsądniej krzyczeć, że się pali; liczne statystyki pokazują, że jest to najskuteczniejsze „krzyczące” wezwanie pomocy.
Zobacz film: "Macierewicz o programie "Samoobrona Kobiet": "Cel jest prosty. Polska jest krajem bezpiecznym""
Znajdź motywację do ćwiczeń zimą
Znajdź motywację do ćwiczeń zimą [7 zdjęć]

Bierz udział w wydarzeniach, które mają charakter sportowy – przede wszystkim jako uczestnik. Mają one

zobacz galerię

Jeśli jednak próba odstraszenia nie przynosi efektu, należy przejść do bardziej radykalnych działań – zastosować chwyty samoobrony. Poznanie miejsc szczególnie wrażliwych na ból oraz umiejętne wykonanie efektywnych chwytów obronnych (np. ucisk wewnętrznej części ud czy łokcia) pozwoli uniknąć kolejnych ciosów i zapewni możliwość wyswobodzenia się z ucisku napastnika oraz szybkiego opuszczenia miejsca zagrożenia.

2. Samoobrona - narzędzia

Nauka samoobrony pokazuje także ciekawe możliwości wykorzystania pewnych przedmiotów do obrony własnej. Torebka damska często zawiera coś, co może się przydać (telefon, klucze, długopis), trzeba mieć tylko świadomość przydatności danej rzeczy w danej sytuacji. Nawet sama torebka rzucona w stronę napastnika może na kilka chwil odwrócić jego uwagę, co można wykorzystać na błyskawiczną ucieczkę.

Jednak oczywistości nie zawsze są oczywiste, warto więc usłyszeć i przypomnieć sobie proste rozwiązania w niebezpiecznej sytuacji. Podczas szkolenia samoobrony prezentowane są również narzędzia do obrony, tj. gaz łzawiący czy paralizator. Są one skuteczne, pod warunkiem że wiemy, jak ich używać. Najczęstszym błędem kobiet jest spryskanie oczu napastnika gazem łzawiącym. Strumień substancji powinien być skierowany na klatkę piersiową, dzięki czemu lżejszy od powietrza gaz będzie drażnił oczy i nos atakującego.

Zobacz także:

3. Samoobrona - sztuki walki dla kobiet

Nie tylko warsztaty samoobrony dla kobiet kształtują predyspozycje do obrony własnej, również popularne sztuki walki proponują zajęcia dedykowane kobietom. Na przykład aikido, tai chi, kung fu, jujitsu opierają się na technikach unikania ataków, powstrzymywania lub łagodzenia ciosów i przejmowania inicjatywy w ataku. Klubów sportowych jest wiele w każdym mieście, warto zainteresować się ich ofertą dla kobiet.

4. Samoobrona - nauka samoobrony

Samoobrona, jak każda aktywność, wymaga czasu i poświęcenia, które często są argumentem, aby nie wziąć udziału w treningu. Namiastkę szkolenia z samoobrony dla zapracowanych dają także przygotowane przez doświadczonych instruktorów kursy na płytach DVD, dlatego warto rozpatrzyć naukę samoobrony w domu, w szczególności kiedy mamy partnera do ćwiczeń. Każdy wyćwiczony chwyt może przynieść kiedyś korzyść. Decydując się na podjęcie nauki samoobrony, należy pamiętać, że to nie siła, ale wiedza i spryt rozstrzygają o sukcesie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze