Trwa ładowanie...

Historia krav magi

Avatar placeholder
Joanna Krocz 05.09.2013 13:43
Historia krav magi
Historia krav magi

Historia krav magi sięga lat 30. XX wieku. Z języka hebrajskiego krav maga znaczy dosłownie „walka w bliskim kontakcie”. Krav maga jest izraelskim systemem samoobrony i walki wręcz opracowanym w Czechosłowacji przez Imiego Lichtenfelda. System ten bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Posiada różne pchnięcia i uderzenia na okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz w nogi. Krav maga ciągle ewoluuje i przejmuje najbardziej skuteczne rozwiązania z innych sztuk walki.

spis treści

1. Twórca krav magi

Twórcą systemu krav maga był Imi Lichtenfeld, znany również jako Imi Sade Or. Urodził się w 1910 roku w Budapeszcie. Swoje młodzieńcze lata spędził w Bratysławie. W klubie „Herkules”, który założył jego ojciec, zadebiutował w roli sportowca. Imi uprawiał wiele dyscyplin sportowych – wygrał mistrzostwa Słowacji w zapasach, gimnastyce oraz w boksie. Nieobce były mu także techniki jiu-jitsu. W latach 30. XX wieku musiał podjąć realną walkę z faszystowskimi bojówkami. Z uwagi na umiejętności, które posiadał, szybko został przewodnikiem dla młodych Żydów, którzy próbowali zahamować rozwój agresji w kraju. Imi musiał walczyć z przeciwnikami, którzy byli uzbrojeni w ostre narzędzia i pałki. W takich okolicznościach kształtował się nowy system walki wręcz, czyli krav maga. Ta sztuka walki wychodzi z założenia, że w kontakcie z przeciwnikiem najważniejszym atutem jest skuteczny atak. W 1940 roku Imi był zmuszony do ucieczki do Palestyny. Historia krav magi łączy się z przeobrażeniami ustrojowymi państwa Izrael oraz zapotrzebowaniem militarnych sił izraelskich na obronę kraju.

Na początku lat 40. podziemne organizacje wyzwoleńcze nieustannie walczyły o wyzwolenie kraju. Do takich grup należała organizacja Hagana. 14 maja 1941 roku Brytyjczycy uformowali pierwszą jednostkę Izraelskich Sił Specjalnych, znaną jako Palmach. Jednostka ta ćwiczyła pod brytyjskim nadzorem i miała posiadać około tysiąca bojowników. Trening komandosów z Palmach nosił nazwę „kapap”, co tłumaczy się jako „walka twarzą w twarz”.

Zobacz film: "Techniki MMA"

Kapap nie stanowił jednak jednolitego systemu. Był programem szkolenia, który obejmował bardzo rygorystyczne ćwiczenia, strzelanie, umiejętność obsługi materiałów wybuchowych, a także radiokomunikację, umiejętność poradzenia sobie w niesprzyjających warunkach, niesienie pierwszej pomocy oraz znajomość języka, którym posługiwał się wróg. Trening walki wręcz był mieszanką zachodnich systemów walki (boksu, zapasów, walki nożem i pałką).

2. Krav maga w Izraelu

W 1942 roku Imi został powołany przez Isaaca Sadeha, oficera dowodzącego Hagana, i w tej organizacji mógł doskonalić techniki samoobrony. Dwa lata później przekazywał już swoją wiedzę jednostkom specjalnym Hagana, Palmach i Palyam. W 1948 roku, gdy powstało państwo Izrael i powołano do istnienia Siły Obronne Izraela, Imiego mianowano Naczelnym Instruktorem Rozwoju Fizycznego i Walki Wręcz.

System krav maga był niezwykle skuteczny, dlatego też na początku używano go na całym świecie przez służby mundurowe (wojsko, jednostki specjalne, policja). Po pewnym czasie został zaadaptowany do wersji cywilnej. Na początku lat 70. w Wingate Institute of Sport and Physical Education w Netanya przeprowadzono pierwszy kurs cywilny dla instruktorów.

Imi nieustannie czuwał nad kształtowaniem się krav magi. Wraz z uczniami starał się stworzyć nowy kompletny system walki. Obecnie nauka krav magi należy do obowiązkowych przedmiotów szkolnych w izraelskich placówkach oświaty.

3. Krav maga jako technika samoobrony

Krav maga nie jest sportem. Jej naczelnym celem jest samoobrona, nie zaś rywalizacja między zawodnikami. Każdy zawodnik podczas walki stara się pozbawić napastnika zdolności do ataku. Wszelkie ruchy obronne oraz atak powinno się przeprowadzać możliwie najkrótszą drogą. Główna myśl krav magi brzmi: „Jeżeli twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”.

Szkolenie krav magi ma na celu wykształcenie u trenującego umiejętności przewidywania sytuacji zagrożeń oraz ich unikania, a także utrzymania logicznego myślenia i działania w stresie. Krav maga nawiązuje do naturalnych reakcji obronnych człowieka.

Krav maga przez niektórych postrzegana jest jako system brutalny, w którym często wykonuje się „ciosy poniżej pasa”. Podczas walki wykonuje się ciosy rękami i łokciami, a także uderzenia kolanami, kopnięcia na niskich wysokościach, chwyty, obronę przed nożem i bronią palną. Zawsze zadaje się razy przy użyciu wszelkich przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Atak kieruje się w stronę najbardziej wrażliwych punktów ciała ludzkiego (np. oczy, gardło, krocze, kolana czy obojczyki).

4. Krav maga w Polsce

W Polsce dopiero pod koniec lat 90. XX wieku zaczęto uprawiać krav magę, za sprawą Tomasza Adamczyka, który założył Instytut Krav Maga Polska (IKMP). Podczas cyklicznych szkoleń w Pierwszym Pułku Specjalnym w Lublińcu instruktorem IKMP został ppor. lek. Krzysztof Sawicki (obecnie w randze kapitana). Oprócz Krzysztofa Sawickiego w Poznaniu tytuł instruktorski uzyskali kpt. Włodzimierz Kopeć i mjr Piotr Tarnawski (oficerowie odpowiedzialni za wychowanie fizyczne w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu), którzy w 1997 roku opuścili Instytut i założyli Stowarzyszenie Krav Maga. W 2008 roku z Instytutu odeszli m.in. Jarosław Rogowski, Jędrzej Przeniosło oraz Jacek Moryl, tworząc Global Krav Maga Academy.

Tomasz Adamczyk prowadzi szkolenia krav magi dla policji, wojska i marynarki wojennej, ABW, CBŚ, straży granicznej i innych służb. Jest także instruktorem szkoleń dla ambasady Izraela oraz kadr instruktorskich armii szwedzkiej i holenderskiej. Instytut Krav Maga Polska posiada sekcje w ponad sześćdziesięciu miastach Polski. Szkolenia dla firm i osób cywilnych prowadzone są w całym kraju według indywidualnie budowanych programów. Obejmują zagadnienia związane z bezpieczeństwem osobistym i skutecznymi sposobami obrony.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze