Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Trening krav magi

Trening krav magi
Trening krav magi (Zdjęcie autorstwa stroopsmma / CC BY 2.0)

Commando krav maga: atak z zaskoczenia przygotowuje do samoobrony. W trakcie napaści czujemy przypływ adrenaliny, strachu, paniki i gniewu. Trenowanie tej metody walki pomaga zapanować nad tymi stanami oraz przygotować ciało i umysł do odpowiedniego działania. Nauka krav magi pomaga skutecznie zastosować techniki samoobrony oraz dostosować psychikę do brutalnej rzeczywistości. Chodzi o to, aby techniki krav magi stały się naturalnym odruchem, który pomoże opanować groźną sytuację.

spis treści

1. Trening ciała w krav madze

Większość ćwiczeń przeprowadza się w sytuacjach stymulujących stres. Zajęcia prowadzone są w grupie lub indywidualnie. Każdy uczestnik ma możliwość praktykowania technik z partnerem symulującym prawdziwy atak. Na początku tempo ćwiczeń dostosowane jest do umiejętności ćwiczącego, z czasem zwiększa się je i techniki powtarzane są w szybszym tempie, naśladującym rzeczywisty atak. Uczestnicy zajęć powinni trenować w stresie. Jest to zalecane także osobom trenującym sztuki walki, które często nie są przygotowane na nagły atak niewyszkolonego przeciwnika. Na zajęcia krav magi warto chodzić z osobą, do której mamy zaufanie. Ćwiczenia w parach powinny symulować atak, ale jednocześnie zachowywać zasady bezpieczeństwa. Podczas treningu należy być ostrożnym, by nie wyrządzić krzywdy innym ćwiczącym oraz by samemu uniknąć różnorodnych kontuzji.

2. Trening umysłu w krav madze

W parze z przygotowaniem ciała na nagły atak powinno iść przygotowanie umysłu. Podczas ćwiczeń należy zwracać uwagę na trenowanie pewności siebie, ograniczenie lęku i walkę ze stresem. Uczestnicy zajęć muszą sobie wyobrażać sytuację napadu i starać się zapamiętać nowe odruchy warunkowe. Nasz mózg nie odróżnia czynności wykonywanych realnie od tych wyobrażonych i wizualizowanych, dlatego trzeba jak najdokładniej wyobrażać sobie atak i starać się zachować w umyśle właściwe i precyzyjne reakcje.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

3. Nauka krav magi

Zajęcia przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wymagany jest tylko dobry ogólny stan zdrowia. Na treningi należy ubrać się wygodnie, najlepiej w spodnie dresowe, koszulkę oraz miękkie obuwie sportowe.

W większości szkół samoobrony pierwszy trening krav magi jest darmowy. Po tych zajęciach uczestnik może zadecydować, czy chce kontynuować naukę.

Jak walczyć z przeciwnikiem? Jeśli możesz od niego uciec i oddalić się, zrób to bez wahania, nie warto dopuszczać do bezpośredniej konfrontacji. Jeśli jednak nie dasz rady uciec od przeciwnika, musisz zdecydować się na atak. Aby atak był skuteczny, musisz być przekonany o jego słuszności i konsekwentnie wykonywać kolejne chwyty krav magi.

Aby uniknąć niepotrzebnych konfrontacji, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, nie prowokuj. Nie noś pieniędzy w widocznym miejscu, nie korzystaj z telefonu w miejscach publicznych. Po drugie, staraj się być pewnym siebie. Ta cecha charakteru znacznie odstrasza złodziei czy bandytów. Jeżeli z natury jesteś osobą nieśmiałą, staraj się przez postawę ciała demonstrować pewność siebie, a zatem nie garb się, idź wyprostowany z podniesioną głową.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze