Trwa ładowanie...

BPU - na czym polega trening „brzuch, pośladki, uda”

Avatar placeholder
09.07.2020 14:42
BPU to skrót oznaczający jedną z form zajęć fitness: „brzuch, pośladki, uda”.
BPU to skrót oznaczający jedną z form zajęć fitness: „brzuch, pośladki, uda”. (GettyImages)

BPU to skrót oznaczający jedną z form zajęć fitness: „brzuch, pośladki, uda”. Trening, który koncentruje się na tych właśnie partiach ciała, polega na wielokrotnym powtarzaniu danego ćwiczenia z minimalnym oporem. Jego celem jest wzmocnienie, wysmuklenie i wymodelowanie dolnych partii ciała. Na czym polega trening BPU? Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Czym jest BPU?

Czym jest BPU? To skrót od „brzuch, pośladki, uda” , czyli treningu, który ma na celu poprawienie tych właśnie partii ciała. Ćwiczenia BPU mają charakter kształtująco – wzmacniający. Oznacza to, że trening polega na wielokrotnych powtórkach zestawu ćwiczeń oraz pracę z niewielkim obciążeniem lub bez niego. Są to ćwiczenia siłowe wzmacniające dolne partie mięśniowe, efektem których ma być płaski i wymodelowany brzuch, jędrne pośladki i smukłe uda.

Zajęcia BPU są jedną z form fitness. Należą do grupy „muscle", czyli ćwiczeń, które mają na celu poprawę siły mięśniowej, elastyczności i kształtu mięśni. Zajęcia BPU są najczęściej organizowane w klubach fitness. Cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet.

Zobacz film: "Tabata - świetny trening na rzeźbę sylwetki"

2. Efekty BPU fitness

BPU (brzuch, pośladki, uda) to gimnastyka odchudzająca, wzmacniająca i redukująca tkankę tłuszczową. Trening BPU, skoncentrowany na brzuchu, pośladkach i udach, jest efektywny i skuteczny, ponieważ z założenia:

  • modeluje mięśnie,
  • uelastycznia mięśnie,
  • wzmacnia mięśnie,
  • powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej,
  • ujędrnia brzuch, mięśnie i pośladki, czyli problematyczne partie ciała,
  • poprawienia kondycję i samopoczucie. Warto pamiętać, że ćwiczenia BPU wpływają na pobudzenie krążenia limfy oraz sprzyjają usuwaniu toksyn z przestrzeni międzykomórkowych. Wykonywane ćwiczenia wzmacniają również miejsca, w których pojawia się cellulit.

3. Na czym polega trening BPU?

BPU to zajęcia o średniej intensywności, charakteryzujące się dużą ilością powtórzeń danego ćwiczenia. Metoda ta pozwala osiągnąć dobre wyniki i zapewnić płaski brzuch, jędrne pośladki oraz smukłe uda. Zajęcia rozpoczynają się prostą rozgrzewką o niskiej intensywności. Dzięki niej można uniknąć kontuzji, przyspieszyć efekty i zmniejszyć zakwasy. Następnie przechodzi się do części właściwej, polegającej na wykonywaniu sekwencji ćwiczeń statycznych i dynamicznych, które są ukierunkowane na wzmacnianie i rzeźbienie dolnych części ciała (brzucha, ud i pośladków).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Podczas zajęć ćwiczenia wykonywane są zarówno na leżąco, jak i stojąco. Trening wykorzystujący głównie obciążenie własnego ciała, czasem subtelne obciążenia: hantle, obciążniki na nogi, taśmy czy piłki różnych wielkości. Pod koniec każdego treningu wykonuje się część rozluźniającą i rozciągającą mięśnie.

4. Dla kogo ćwiczenia BPU?

BPU to forma treningu fitness skierowana do osób, które chcą wymodelować dolne partie ciała. Ich celem jest płaski brzuch, szczupłe uda i jędrne pośladki. Kto jeszcze powinien się nimi zainteresować? Ponieważ zajęcia BPU opierają się na powtarzaniu sekwencji statycznych ćwiczeń, są polecane osobom, które lubią intensywne tempo i różnorodne ćwiczenia, ale unikają skomplikowanej choreografii. Zajęcia BPU są spokojne i statyczne. Proponuje się je osobom, które dopiero rozpoczynają program treningów oraz dla tych, którzy chcą skupić się na wyrzeźbieniu dolnych partii ciała bez nadmiernego zwiększania ich obwodu.

Co ważne trening BPU nie obciąża kręgosłupa ani stawów. Ćwiczenia są tak dobierane, że nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania.

5. Trening BPU w domu

Trening BPU można przeprowadzić zarówno w klubie fitness, jak i samodzielnie w domu, wykonując ćwiczenia według wskazówek trenera, posiłkując się na przykład filmikiem instruktażowym znalezionym w internecie bądź wykonując trening autorski. O czym pamiętać?

Najważniejsza jest rozgrzewka. Aby rozgrzać mięśnie, można robić pajacyki, skakać na skakance, wykonywać wymachy rąk, skłony i krążenia bioder.

Przykładowy trening właściwy i BPU ćwiczenia to:

  • 20 „rowerków" w 3 seriach,
  • 30 brzuszków w 3 seriach,
  • 30 skłonów w 3 seriach,
  • 30 przysiadów w 3 seriach,
  • 10 wymachów nogą w bok na lewą stronę,
  • 10 wymachów nogą w bok na prawą stronę,
  • 60 sekund w pozycji deski.

Po wykonaniu ćwiczeń należy skupić się na rozciąganiu. Ćwiczenia rozciągające, inaczej stretching, są bardzo ważnym elementem treningu. Powinny być nie tylko elementem kończącym trening, ale i częścią rozgrzewki.

Aby ćwiczenia przyniosły efekty, warto trenować 3 razy w tygodniu, ale nie dzień po dniu. Sukces i widoczne rezultaty to efekt regularnych ćwiczeń trwających co najmniej miesiąc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze