Trwa ładowanie...

Trening karate w domu

Trening karate w domu może być doskonałym dopełnieniem profesjonalnego treningu przeprowadzanego pod okiem trenera. Pozwala na skoncentrowanie się na elementach, które podczas treningu sprawiały największą trudność lub kończyły się niepowodzeniem. Z drugiej strony nauka karate w domu pozwala na udoskonalenie tych elementów, w których czujesz się najlepiej. Jeśli masz już za sobą pewien okres ćwiczenia karate, to z powodzeniem możesz te umiejętności rozwijać w domu.

Zobacz film: "Wing Tsun Kung Fu - obrona przed duszeniem"

spis treści

1. Co to jest karate?

Karate to sztuka walki stworzona przez mieszkańców Okinawy w celach samoobrony. Dosłownie słowo to tłumaczy się jako „pusta (naga, bez broni) ręka”. W karate zastosowanie znajdują techniki bloków, ciosów, uderzeń i kopnięć w połączeniu z innymi powiązanymi ruchami. Obecnie istnieją trzy podstawowe kierunki w karate:

  • karate tradycyjne,
  • karate jako sport z elementami samoobrony,
  • karate jako sposób psychofizycznego doskonalenia.

Dzięki kulturze masowej karate stało się popularne na całym świecie i jest uprawiane niezależnie od warunków. Podobnie jak inne sztuki walki, oprócz ćwiczeń stricte ruchowych, zawiera również wskazówki odnośnie do osiągania harmonii ciała i ducha oraz pewien kodeks fair play. Dzieli się również na wiele stylów walki, a liczne różnice sprawiają, że karate można traktować jako system uniwersalny, ponieważ każdy adept tej sztuki walki może wybrać dany styl zgodnie z preferowanym przez siebie przeznaczeniem, dopasowując go do swojego wieku.

2. Podstawowe zasady karate

Podobnie jak w przypadku innych dalekowschodnich sztuk walki, karate jest systemem sformalizowanym, posiadającym własną hierarchię (określone stopnie) i bazującym na relacjach nauczyciel-uczeń. Ponadto obowiązuje pewien zestaw reguł i ćwiczeń właściwych dla danego stylu. Dlatego też trening karate jest procesem długotrwałym, a wiedza i umiejętności przekazywane są stopniowo, opierając się na systemie kolejnych szczebli, na które wspina się adept.

3. Nauka karate w domu

Stałe udoskonalanie umiejętności jest elementem niezbędnym do osiągnięcia wysokiego poziomu w karate. Oczywiście ćwiczenia wykonywane w domu są w dużej mierze wtórne wobec procesu kształcenia prezentowanego przez nauczyciela podczas zajęć z grupą. Jednak prawdziwą maestrię ruchów osiąga się głównie poprzez regularne powtarzanie pewnych sekwencji ruchów, dlatego tak ważne jest intensyfikowanie nauki. Przeprowadzając trening karate w domu, należy przede wszystkim zadbać o właściwą rozgrzewkę. Szczególnie mocno należy rozgrzać kończyny górne i dolne. Odpowiednio przygotowana rozgrzewka pozwoli bowiem zminimalizować ryzyko kontuzji, a co za tym idzie, zmniejszy prawdopodobieństwo przerwy w treningach.

4. Trening sztuk walki w domu

Istotnym czynnikiem jest także wybór odpowiedniego miejsca ćwiczeń, tak by uniknąć potencjalnego wypadku. Konieczne jest więc zarezerwowanie pewnej wolnej przestrzeni umożliwiającej swobodę ruchów i przechodzenie z jednej sekwencji ruchów do kolejnej. Trening karate w domu może być wykonywany również w towarzystwie innych osób. Nim przejdzie się do ćwiczeń grupowych, warto ustalić pewne zasady, tak by standardy bezpieczeństwa pozostały nienaruszone. Sugeruje się więc odpowiedni dobór ćwiczeń, aby domowy trening karate był możliwie mało kontaktowy lub by siła uderzeń była odpowiednio dobrana do warunków.

Trening karate w domu jest niezwykle istotnym elementem nauki tej sztuki walki. Przeprowadzany regularnie pomaga dopracować ćwiczenia wykonywane pod okiem nauczyciela. W rezultacie ćwiczący osiąga dużo wyższy poziom, będąc w stałym cyklu treningowym, co pozytywnie odbija się na sprawności podczas ćwiczeń grupowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.