Trwa ładowanie...

Karate - zasady, etykieta, techniki, nauka karate w domu

Avatar placeholder
Ewelina Stanios 25.08.2021 15:28
Karate jest odpowiednie dla osób w każdym wieku.
Karate jest odpowiednie dla osób w każdym wieku. (Obraz inna mikitas, Pixabay )

Karate staje się coraz bardziej popularne, ze względu na to że treningi są przeznaczone dla osób w każdym wieku. Trening rozpoczyna się od przeprowadzenia rozgrzewki, w czasie której przestrzegany jest ceremoniał, podzielony na trzy ściśle związane ze sobą części: kata, kihon, kumite. Ceremoniał ten określa porządek, formę postępowania oraz zachowanie w trakcie treningów. Co warto wiedzieć o karate?

spis treści

1. Co to jest karate?

Karate to sztuka walki stworzona przez mieszkańców Okinawy w celach samoobrony. Dosłownie słowo to tłumaczy się jako „pusta (naga, bez broni) ręka”. W karate zastosowanie znajdują techniki bloków, ciosów, uderzeń i kopnięć w połączeniu z innymi powiązanymi ruchami. Obecnie istnieją trzy podstawowe kierunki w karate:

  • karate tradycyjne,
  • karate jako sport z elementami samoobrony,
  • karate jako sposób psychofizycznego doskonalenia.
Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Dzięki kulturze masowej karate stało się popularne na całym świecie i jest uprawiane niezależnie od warunków. Podobnie jak inne sztuki walki, oprócz ćwiczeń stricte ruchowych, zawiera również wskazówki odnośnie do osiągania harmonii ciała i ducha oraz pewien kodeks fair play.

Dzieli się również na wiele stylów walki, a liczne różnice sprawiają, że karate można traktować jako system uniwersalny, ponieważ każdy adept tej sztuki walki może wybrać dany styl zgodnie z preferowanym przez siebie przeznaczeniem, dopasowując go do swojego wieku.

2. Podstawowe zasady karate

Podobnie jak w przypadku innych dalekowschodnich sztuk walki, karate jest systemem sformalizowanym, posiadającym własną hierarchię (określone stopnie) i bazującym na relacjach nauczyciel-uczeń. Ponadto obowiązuje pewien zestaw reguł i ćwiczeń właściwych dla danego stylu.

Dlatego też trening karate jest procesem długotrwałym, a wiedza i umiejętności przekazywane są stopniowo, opierając się na systemie kolejnych szczebli, na które wspina się adept.

3. Etykieta dojo

Etykieta to inaczej obowiązujące zasady, które pomagają w wyrażeniu szacunku i podtrzymaniu tradycji. Dojo to japońska nazwa miejsca treningu. Każdy uczestnik zajęć, przed wejściem tam, powinien się ukłonić.

Zajęcia rozpoczynają się od wydania przez trenera charakterystycznej komendy „kioske”. Na ten sygnał uczestnicy ustawiają się w jednej linii, twarzą do trenera, w kolejności od najwyższych stopni do najniższych, od prawej do lewej.

Jeśli wszyscy członkowie grupy mają taki sam stopień, to o kolejności w linii decyduje długość praktykowania karate lub wzrost. Inne komendy w karate to:

  • „yoi” – nakazuje przybranie pozycji gotowości;
  • „musubi-dachi” – nakazuje złączyć pięty i ustawić stopy pod kątem 45 st. na boki;
  • „seisan” – uczestnicy siadają na nogach: najpierw wykonują przysiad, potem kładą lewe kolano na parkiet, potem prawe, prostują stopy i siadają na nich;
  • „mokuso” – nakazuje zamknięcie oczu i rozpoczęcie medyt owania, ćwiczący biorą głębokie oddechy i starają się oczyścić umysł z myśli;
  • „mokuso yame” – nakazuje otwarcie oczu i zakończenie medytacji;
  • „shomen ni rei” – nakazuje wszystkim wykonanie ukłonu w siadzie, najpierw kłaniają się uczniowie, potem trener;
  • „otagai ni rei” – komenda wydawana przez pierwszą osobę w linii, nakazuje uczniom kłanianie się w siadzie;
  • „kiritus” – nakazuje powstać;
  • „ni-rei” – nakazuje wykonanie ukłonu kończącego ceremoniał.

Istotny element treningu karate stanowi rozgrzewka. Jest ona zestawem ćwiczeń, przygotowującym ciało do większego wysiłku. Najczęściej polega na rozgrzaniu i rozciągnięciu wszytkich mięśni. Rozgrzewka skupia się zwłaszcza na pracy tych mięśni, ścięgien i stawów, które będą wykorzystywane w czasie właściwego treningu.

4. Techniki karate

  • Kihon - są to ćwiczenia podstawowe, wykonywane w miejscu lub w ruchu. Technika ta uczy podstawowych elementów karate: pozycji, bloków, ciosów, kopnięć.
  • Kata - jest połączeniem podstawowych elementów karate w zwartą kompozycję. Można powiedzieć, że kata to walka z nieistniejącymi przeciwnikami, ma na celu zaprezentowanie umiejętności ćwiczącego bez udziału przeciwnika. Kata polega na doskonaleniu stylu.
  • Kumite - czyli walka. To bezpośrednia konfrontacja z przeciwnikiem, która polega na atakowaniu, kontratakowaniu, blokowaniu i unikaniu ciosów i kopnięć. Istnieje 5 rodzajów kumite: walka na 5 kroków, walka na 1 krok statycznie, walka na 1 krok w ruchu, wolna walka, walka sportowa.

Zakończenie treningu karate wygląda podobnie jak jego początek: wszyscy stoją w jednej linii i uczestniczą w ceremoniale etykiety. Warto także pamiętać, że trening podczas zajęć to nie wszystko. Jeśli zależy ci na opanowaniu tej sztuki walki, musisz również ćwiczyć karate w domu.

5. Nauka karate w domu

Stałe udoskonalanie umiejętności jest elementem niezbędnym do osiągnięcia wysokiego poziomu w karate. Oczywiście ćwiczenia wykonywane w domu są w dużej mierze wtórne wobec procesu kształcenia prezentowanego przez nauczyciela podczas zajęć z grupą.

Jednak prawdziwą maestrię ruchów osiąga się głównie poprzez regularne powtarzanie pewnych sekwencji ruchów, dlatego tak ważne jest intensyfikowanie nauki. Przeprowadzając trening karate w domu, należy przede wszystkim zadbać o właściwą rozgrzewkę.

Szczególnie mocno należy rozgrzać kończyny górne i dolne. Odpowiednio przygotowana rozgrzewka pozwoli bowiem zminimalizować ryzyko kontuzji, a co za tym idzie, zmniejszy prawdopodobieństwo przerwy w treningach.

Istotnym czynnikiem jest także wybór odpowiedniego miejsca ćwiczeń, tak by uniknąć potencjalnego wypadku. Konieczne jest więc zarezerwowanie pewnej wolnej przestrzeni umożliwiającej swobodę ruchów i przechodzenie z jednej sekwencji ruchów do kolejnej.

Trening karate w domu może być wykonywany również w towarzystwie innych osób. Nim przejdzie się do ćwiczeń grupowych, warto ustalić pewne zasady, tak by standardy bezpieczeństwa pozostały nienaruszone.

Sugeruje się więc odpowiedni dobór ćwiczeń, aby domowy trening karate był możliwie mało kontaktowy lub by siła uderzeń była odpowiednio dobrana do warunków.

Trening karate w domu jest niezwykle istotnym elementem nauki tej sztuki walki. Przeprowadzany regularnie pomaga dopracować ćwiczenia wykonywane pod okiem nauczyciela. W rezultacie ćwiczący osiąga dużo wyższy poziom, będąc w stałym cyklu treningowym, co pozytywnie odbija się na sprawności podczas ćwiczeń grupowych.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze