Chwyty krav magi
Krav maga to rodzaj walki pochodzącej z Izraela. Powstała, aby uczyć samoobrony – nie po to, aby doskonalić siebie, nie wykorzystuje też widowiskowych chwytów, wymagających długotrwałego treningu, ale niepraktycznych w realnej walce – to odróżnia ją od wschodnich sztuk walki. Nie jest to także dyscyplina sportowa, gdyż trenuje się ją tylko po to, aby być w stanie zastosować chwyty krav magi w realnym życiu, nie po to, by startować w zawodach.
1. Krav maga
Krav maga nie jest sportem walki, nie jest także sztuką walki. Jest systemem obrony. Wykorzystuje się go w policji i w wojsku. Treningi krav magi są oczywiście dostępne także dla cywili.
Podczas każdego treningu krav magi, niezależnie od rodzaju:
- robiona jest rozgrzewka,
- ćwiczone są poszczególne chwyty krav magi,
- przeprowadzane są sparingi, czyli walki dwóch trenujących, utrwalające poznane chwyty,
- wykonywane są ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Co szczególnie charakterystyczne, chwyty krav magi nie są uczone w sekwencjach, jak ma to miejsce w sztukach walki. Ważna jest skuteczność poszczególnych chwytów i całej obrony przed przeciwnikiem.
2. Podstawowe chwyty krav magi
Krav maga to system walki niezajmujący się moralnością ani filozofią. Stosuje się go wtedy, kiedy jest się w sytuacji zagrożenia. To brutalna walka, której celem jest przeżycie. Wykorzystuje ona naturalne odruchy człowieka, który walczy o własne życie. Stosowane są więc chwyty, które są niedozwolone w sportach walki i we wschodnich sztukach walki:
- ciosy poniżej pasa,
- uderzenia w splot słoneczny,
- ciosy skierowane w stawy,
- uderzenia w oczy,
- wykorzystywanie przedmiotów, które znajdują się w zasięgu.
Chwyty krav magi to także:
- proste ciosy pięściami,
- ciosy sierpowe,
- uderzenia łokciami,
- niskie kopnięcia,
- uderzenia głową,
- walka w parterze (chociaż unika się upadków za wszelką cenę).
Militarna odmiana krav magi wykorzystuje w swoich chwytach broń, gdyż jest ona elementem wyposażenia służb mundurowych. W przypadku krav magi w wersji dla cywilów, bronią może być wszystko.
Nauka krav magi polega na stopniowym opanowywaniu technik walki. Pierwsze treningi nawiązują do naturalnych odruchów obronnych człowieka. Ich celem jest udoskonalenie umiejętnego chronienia się przed atakiem. Z czasem do treningu wprowadza się elementy walki, czyli uderzenia i kopnięcia. Osoba ucząca się krav magi dowie się, w jaki sposób odpierać ciosy przeciwnika, jak obronić się przed próbą uduszenia i jak zadawać ciosy przeciwnikowi za pomocą łokci, rąk, stóp czy kolan. Na kolejnych spotkania nabędzie też umiejętności rozbrajania napastnika, w przypadku gdy będzie on posiadał ostre przedmioty, pałki czy broń palną. Ponieważ krav maga opiera się na instynktownej obronie, nauka jej przebiega szybko i sprawnie.
Ciosy wykorzystywane w krav madze to nie tylko ataki, to także, a może przede wszystkim, sztuka samoobrony. W tym systemie walki stosuje się przykładowe, wzięte z życia przedmioty po to, aby obronić się lub unieszkodliwić atakującego. Warto zapisać się na kurs krav magi, ponieważ znając jej podstawowe chwyty, możemy skutecznie się bronić.