Taniec capoeira - historia i techniki capoeiry
Capoeira w ostatnich latach zyskała popularność na całym świecie. Jednak nie wszyscy wiedzą, co to jest capoeira. To brazylijska sztuka tańca i walki, która łączy w sobie elementy sztuk walki, sportu oraz muzyki. Wywodzi się od afrykańskich niewolników, nieobce są jej jednak także wpływy brazylijskie. Przez wiele lat była niedozwolona. Powstała najprawdopodobniej na początku XVI wieku. Charakterystyczne są dla niej szybkie i złożone ruchy, częste wykopy oraz elementy akrobatyki.
1. Historia capoeiry
Przez wiele lat capoeira była zakazana, a obywatele przyłapani na wykonywaniu jej ruchów mogli zostać aresztowani, torturowani, a nawet zamordowani przez policję. Jednak z czasem prześladowania straciły na intensywności, a w 1932 roku Mestre Bimba założył pierwszą szkołę capoeiry. Bimba koncentrował się na aspekcie walki i dodał do tradycyjnej techniki kilka kroków typowych dla stylów walki. Ponadto Bimba opracował pierwszą usystematyzowaną metodę nauki capoeiry. Ponieważ samo słowo capoeira było nadal zakazane, Bimba nazwał swój nowy styl Luta Regional Baiana.
Obecnie capoeira to nie tylko sztuka walki lub ciekawy aspekt brazylijskiego społeczeństwa, ale i towar eksportowy Brazylii. W latach 70. XX wieku mistrzowie stylu zaczęli emigrować i uczyć techniki capoeiry w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Co roku do Brazylii przyjeżdżają adepci, którzy w kolebce tego stylu chcą nauczyć się technik tańca od lokalnych mistrzów. Element sztuki walki jest nadal obecny, ale wiele osób nie zdaje sobie z niego sprawy. Capoeira, choć zaliczana jest do sztuk walki, znacznie od nich się różni. Wyróżnia ją m.in. dynamika oraz taneczność, a także różnorodne akrobacje. Współczesna capoeira jest doskonałą metodą samoobrony.
Muzyka to nieodłączny element tańca capoeira. Nadaje tempo i styl gry. Tempo granej muzyki może być bardzo powolne, ale i bardzo szybkie. Wiele piosenek ma formę dialogu, inne to opowiadania. Niektóre z pieśni są o słynnych tancerzach capoeiry, ale tematyka jest bardzo zróżnicowana. Muzycy grają w rzędzie zwanym baterią. Rytm baterii jest nadawany przez berimbaus, a pozostałe instrumenty to tamburyno, zgrzyt i podwójny dzwon.
2. Techniki capoeiry
W capoeirze kroki podstawowe to wykopy, posuwiste ruchy nóg, przewracanie przeciwnika i uderzenia głową. Niektóre szkoły uczą uderzeń pięściami i dłońmi, ale nie są one zbyt powszechne. Uderzenia dłońmi są niekiedy uważane za mało eleganckie i zakłócające grę. Zamiast dłoni często korzysta się z łokci oraz kolan. W capoeirze ważne są również uniki i ruchy defensywne. Ciekawostką jest fakt, że niektóre kroki są kombinacją ataku i uniku.
Capoeira posiada różnorodne style, wśród których na uwagę zasługują na pewno capoeira regional czy capoeira angola.
Capoeira to widowiskowy taniec, który jest także historyczną sztuką walki. Adepci stylu z każdym rokiem są coraz bardziej liczni, a technika ta jest znana na całym świecie. Warto spróbować swoich sił w capoeirze. Wystarczy dużo dobrych chęci, jeden dobry nauczyciel i zdrowie oraz w miarę wysportowane ciało.