Trwa ładowanie...

Trening kick-boxingu

Kick-boxing to jedna z najpopularniejszych sztuk walki. Sport ten łączy w sobie techniki boksu i kopnięcia. Dzieli się go na dwa nurty – amerykański i japoński. Amerykański kick-boxing sięga lat siedemdziesiątych i jest odpowiedzią na dążenie osób trenujących karate do zniesienia ograniczeń typowych dla tego sportu. Z kolei japoński kick-boxing opracowano z połączenia karate i tajskiego boksu. Kick-boxing: kopnięcia zakłada opanowywanie technik różnego rodzaju kopnięć, uderzeń pięścią i bloków.

Zobacz film: "Wing Tsun Kung Fu"

spis treści

1. Postawa w kick-boxingu

Kick-boxing: obrona przed kopnięciami
Kick-boxing: obrona przed kopnięciami

Kick-boxing to rodzaj dyscypliny sportowej, która polega na zastosowaniu bokserskich ciosów i kopnięć

zobacz galerię

Nauka kick-boxingu wymaga przyswojenia właściwej postawy. W tym celu warto skorzystać z dużego lustra, które pomoże skorygować ewentualne niedociągnięcia.

Przybierając postawę wyjściową, zwróć uwagę na takie elementy jak:

  • ustawienie stóp – osoby praworęczne powinny ustawić się w taki sposób, aby lewa stopa i lewe ramię były wysunięte do przodu, a prawa (silniejsza) ręka była nieco z tyłu; nogi należy ugiąć w kolanach;
  • ustawienie rąk – dłonie złożone w pięści osłaniają podbródek; prawa dłoń powinna być nieco z boku, na wysokości twarzy, a lewa z przodu, tuż przed twarzą; łokcie nie mogą być zbyt daleko od tułowia, gdyż powstaje wtedy luka, w którą może trafić przeciwnik;
  • ustawienie podbródka – powinien być przybliżony do klatki piersiowej i osłonięty przez lewe ramię przed ciosem sierpowym.

2. Oddychanie w kick-boxingu

Trening kick-boxingu
Trening kick-boxingu

Kick-boxing to sport walki, który cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Początki sztuki walki

zobacz galerię

W sporcie walki, jakim jest kick-boxing duże znaczenie ma równe oddychanie i rozluźnienie. Częstym błędem popełnianym przez początkujących jest wstrzymywanie oddechu na czas wykonania ciosu i napinanie wszystkich mięśni. W rzeczywistości napięcie ciała znacznie ogranicza zakres ruchów i uniemożliwia poprawne wykonanie kopnięć z obrotem lub z wyskoku. Dlatego też, wykonując kombinacje ciosów, ważne jest rozluźnienie całego ciała i połączenie każdego ciosu z wydechem.

3. Ciosy w kick-boxingu

Przy rozpoczęciu nauki tej sztuki walki należy skupić się przede wszystkim na szybkości, dokładności ciosów i technice. Siła uderzenia przyjdzie z czasem. W kick-boxingu źródłem siły nie jest samo uderzenie, ale skręt ciała.

Z tego względu należy zawsze pamiętać o ugięciu nóg w kolanach i przedłużeniu ciosu przez skręt bioder. Kolejna rzecz warta naszej uwagi to osłanianie się w trakcie zadawania ciosów. Ucząc się techniki kick-boxingu, nie należy zapominać o pracy nóg. Podstawowe kopnięcia w kick-boxingu to:

  • kopnięcie frontalne (front kick),
  • kopnięcie boczne (side kick),
  • kopnięcie okrężne (turning kick),
  • kopnięcie opadające (axe kick).

Podczas treningu kick-boxingu należy pracować nad jego intensywnością i objętością. Intensywność, czyli prędkość, z jaką wykonuje się dany element oraz ilość jego wykonywania podczas treningu. Ten aspekt treningu może zwiększyć poprzez zmniejszanie długości przerw między kolejnymi ćwiczeniami, wykonywanie jak największej ilości ćwiczeń w danym czasie oraz zwiększenie prędkości wykonywania danego elementu. Pod pojęciem objętości treningu kryje się czas trwania ćwiczenia, a także czas, w ciągu którego powtarza się ćwiczenie danego elementu. Objętość zwiększa się m.in. poprzez coraz dłuższe treningi i zwiększanie ich ilości.

Trening kick-boxingu wymaga dużo wysiłku i zaangażowania. Nauka tej sztuki walki nie jest jedynie formą aktywności fizycznej, ale stanowi również sposób samoobrony.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.