Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Usuwanie makijażu permanentnego – metody, powikłania, przeciwwskazania

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 23.04.2021 12:00
Usuwanie makijażu permanentnego – metody, powikłania, przeciwwskazania
Usuwanie makijażu permanentnego – metody, powikłania, przeciwwskazania

Usuwanie makijażu permanentnego jest możliwe za pomocą kilku metod. Najskuteczniejszym sposobem jest laser. Zdarza się czasami, że makijaż permanentny został źle wykonany lub po prostu nam się znudził i chcemy go usunąć. Dzięki coraz lepszym narzędziom i coraz to nowszym sposobom usunięcie makijażu permanentnego nie jest problemem.

spis treści

1. Metody usuwania makijażu permanentnego

Usuwanie makijażu permanentnego może się odbyć za pomocą takich zabiegów kosmetycznych jak peelingi oraz dermabrazja. Do tego celu można też wykorzystać laser Q-Switch.

1.1. Peelingi i dermabrazja

Dawniej tatuaże oraz makijaż permanentny usuwano za pomocą peelingów i dermabrazji. Działało to na zasadzie głębokiego złuszczania kilku warstw skóry właściwej. Niestety, tego typu metody niosą ze sobą wiele powikłań oraz są bolesne. Po zabiegu jest bardzo długi czas rekonwalescencji, a skóra po takim usuwaniu makijażu permanentnego nie pozostaje w dobrej kondycji. Bardzo często w tych miejscach pojawiają się przebarwienia, a nawet blizny.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Z biegiem czasu i rozwoju techniki wynajdywano coraz lepsze metody usuwania makijażu permanentnego i tatuaży. Pozwalają uniknąć nieprzyjemnych powikłań, a skóra po zabiegu wygląda bardzo ładnie i estetycznie.

Wskazówki, jak wykonać bardzo trwały makijaż
Wskazówki, jak wykonać bardzo trwały makijaż [10 zdjęć]

Każda kobieta dąży do tego, aby uzyskać jak najtrwalszy makijaż, który wytrzyma na twarzy wiele godzin.

zobacz galerię

1.2. Laser Q-Switch

Najskuteczniejszą metodą usuwania makijażu permanentnego jest zabieg laserem typu Q-Switch. Należy pamiętać, aby 24 godziny przed planowanym zabiegiem nie myć miejsca, które ma zostać poddane zabiegowi. Jego mechanizm polega na podgrzewaniu barwnika umiejscowionego w skórze, po czym dochodzi do rozbicia komórek, w których umieszczony jest barwnik. Rozbity pigment zostaje pochłonięty przez makrofagi, a to co pozostanie, migruje do powierzchni naskórka. Aby uzyskać zadowalający efekt tą metodą usuwania makijażu permanentnego, potrzeba kilku zabiegów. Liczba zależy od koloru makijażu, wielkości, głębokości, w jakiej został osadzony pigment oraz odcienia skóry.

Skóra jest wygojona po około 3 tygodniach od wykonania ostatniego zabiegu usuwania makijażu permanentnego. Do tego czasu nie należy korzystać z sauny, solarium i basenu. Skóra po około 2-3 tygodniach od zabiegu może się łuszczyć, co może wywoływać swędzenie.

2. Powikłania po makijażu permanentnym

Nie występują żadne groźne powikłania po wykonaniu zabiegu usuwania makijażu permanentnego za pomocą lasera Q-Switch. Miejsce, które zostało poddane zabiegowi, staje się białe, potem ulega zaczerwienieniu, następnie pojawić się może obrzęk, który samoistnie zanika po 2-3 dniach.

Zobacz także:

3. Przeciwwskazania do usuwania makijażu permanentnego

Istnieje kilka przeciwwskazań do usuwania makijażu permanentnego laserem Q-Stiwch. Do głównych zalicza się: cukrzyca, ciąża oraz hemofilia. Występują także inne przeciwwskazania do usuwania makijażu permanentnego i należą do nich:

  • chemioterapia,
  • rozrusznik serca,
  • choroby skóry,
  • przeziębienie,
  • skłonność do infekcji,
  • zmiany skórne (wirusowe, bakteryjne),
  • intensywna opalenizna,
  • skłonność do powstawania przebarwień i bliznowaceń,
  • obniżona odporność,
  • wirus HIV,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • przyjmowanie leków psychotropowych, fotouczulających, sterydów.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze