Trwa ładowanie...

Wyciskanie na ławeczce

Avatar placeholder
17.11.2014 12:09
Wyciskanie na ławeczce
Wyciskanie na ławeczce

Ćwiczenia na ławeczce to dobre ćwiczenie na ręce, ramiona, barki, klatkę piersiową czy brzuch. Takie ćwiczenia polegają na wyciskaniu, tzn. podnoszeniu sztangi o odpowiednim ciężarze, leżąc na ławce do ćwiczeń. Aby uzyskać odpowiednie efekty, należy jednak wiedzieć, jak powinno się prawidłowo wyciskać na ławeczce. Wyciskanie na ławeczce jest bardzo popularne wśród mężczyzn, bowiem są to dobre ćwiczenia rzeźbiące ich sylwetkę.

spis treści

1. Jak wygląda wyciskanie na ławeczce?

Wyciskanie na ławeczce może być wykonywane w różny sposób, szczególnie ze względu na rożne możliwości ułożenia ławeczki do ćwiczeń. Jest to dobre ćwiczenie na mięśnie klatki piersiowej.

Podczas wyciskania ważne jest odpowiednie ułożenie rąk. Sztangę należy chwycić dłońmi nachwytem, na szerokość nieco większą niż szerokość barków. Kciuk powinien obejmować całą sztangę i być skierowany w przeciwną stronę niż pozostałe palce. Przedramiona natomiast powinny znajdować się w pozycji prostopadłej do podłoża. Istotne jest również odpowiednie ułożenie tułowia oraz nóg. Stopy powinny być ułożone płasko na podłożu, a kolana zgięte pod kątem 90 stopni. Tułów natomiast powinien całkowicie przylegać do ławeczki.

Podczas takich ćwiczeń siłowych wymagany jest prawidłowy, precyzyjny ruch ramion. Podczas opuszczania sztangi powinny one być prowadzone w boki, ale nie prostopadle do tułowia. Najlepiej, aby sztanga opuszczana była na wysokość tuż przed brodawkami. Jak w każdych ćwiczeniach, tak i podczas wyciskania na ławce powinien być wykonywany regularny oddech. Podczas podnoszenia sztangi – wydech, przy opuszczaniu – wdech.

Zobacz film: "Ćwiczenie - ściąganie drążka wyciągu górnego do karku"

2. Przykładowe ćwiczenia na ławce

Mogą być różne warianty wyciskania na ławeczce. Są to m.in.:

  • Wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce poziomej;
  • Wyciskanie sztangielek w leżeniu na ławce poziomej.

W tych ćwiczeniach zaangażowane są wszystkie mięśnie klatki piersiowej, mięśnie trójgłowe ramion oraz przednie aktony mięśni naramiennych. Podczas takich ćwiczeń pracują wszystkie mięśnie klatki piersiowej, dlatego też ważne jest symetryczne i stabilne ułożenie ciała. Należy unikać odrywania bioder od ławeczki, a także ciągle kontrolować ruch sztangi, aby zapobiec jej upadkowi przez nieuwagę.

  • Wyciskanie sztangi w leżeniu na ławeczce skośnej głową w górę;
  • Wyciskanie sztangielek w leżeniu na ławeczce skośnej głową w górę.

W ćwiczeniach na ławce skośnej zaangażowane są te same mięśnie, co w poprzednich ćwiczeniach, jednak z większym nasileniem na górne mięśnie klatki piersiowej.

  • Wyciskanie sztangi w leżeniu na ławeczce skośnej głową w dół;
  • Wyciskanie sztangielek w leżeniu na ławeczce skośnej głową w dół.

Zaangażowane mięśnie w tych ćwiczeniach to te same mięśnie, co podczas ćwiczenia na ławce poziomej. Tutaj jednak większe nasilenie na pracę mięśni skierowane jest na dolne partie klatki piersiowej.

Znane jest także wyciskanie sztangi na ławce poziomej, ale przy wąskim uchwycie sztangi. Największą pracę wykonują mięśnie piersiowe, ale również trójgłowe ramion. Niestety zbyt wąski uchwyt może nadwyrężać nadgarstki i stawy łokciowe.

Przed rozpoczęciem wyciskania na ławeczce istotne jest wykonanie rozgrzewki, poprzez np. wykonanie pompek czy ćwiczeń rozciągających.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze