Trwa ładowanie...

Złoty makijaż – jak i czym zrobić, na jakie okazje i komu pasuje?

 Katarzyna Kurek
07.02.2024 15:52
Złoty makijaż pozwala uzyskać efekt glamour
Złoty makijaż pozwala uzyskać efekt glamour (Adobe Stock)

Złoty makijaż kojarzy się głównie z intensywnie błyszczącymi, śmiałymi akcentami. Dlatego też często wykonuje się go tylko na specjalne okazje. Istotnie, złoto pozwala tworzyć odważne i spektakularne looki. Jednak zastosowane z umiarem, sprawdza się też na co dzień, gdyż pięknie rozświetla i sprawia, że cera staje się promienna. Jakie są wskazówki dla różnych typów skóry przy stosowaniu złotego makijażu?

spis treści

1. Komu pasuje złoty makijaż?

Złoty makijaż bardzo często pojawia się w makijażowych trendach. Nic dziwnego, gdyż jest on bardzo uniwersalny. Złoto pozwala na szybkie uzyskanie zarówno efektu glamour, jak i subtelnego, świetlistego wykończenia.

Ta barwa pięknie komponuje się zwłaszcza z ciepłymi odcieniami skóry, cerą brzoskwiniowo-złotą, czy oliwkową. Jednak nie oznacza to, że jest niewskazana w przypadku zimnej, czy neutralnej karnacji.

Zobacz film: ""Mistrzyni makijażu" uczy, jak się malować"

Z uwagi na to, że złoty makijaż może mieć naprawdę różne oblicza (odważne, mocno błyszczące, jak i bardzo subtelne), jest odpowiedni w zasadzie dla wszystkich typów urody.

Oczywiście fakt, że złoto często pojawia się w makijażowych trendach, nie oznacza, że każda kobieta w takiej odsłonie czuje się dobrze i pięknie. Dlatego też decydując się na złoty make-up, warto uwzględnić nie tylko aktualną modę, ale także własne samopoczucie.

2. Produkty do złotego makijażu

Jakie produkty są najlepsze do stworzenia złotego makijażu? Do wykonania złotego make-up można wykorzystać:

  • podkłady i bazy z rozświetlającymi pigmentami – dzięki nim można uzyskać na skórze delikatny złoty blask,
  • złote cienie do powiek – pozwalają uzyskać różny efekt i intensywność, dlatego są odpowiednie zarówno do codziennego, jak i wieczorowego makijażu,
  • złoty rozświetlacz – dzięki niemu można "ozłocić" lub rozświetlić wybrane partie twarzy (m.in. kości policzkowe, kącik oczu, łuk brwiowy, czy łuk kupidyna),
  • błyszczyki i złote pomadki – mogą mieć różną intensywność i stopień krycia,
  • eyeliner złoty – pozwala na tworzenie złotej kreski na powiekach,
  • złoty brokat, złote piegi – to złote drobinki, które pozwalają osiągać spektakularne efekty,
  • maskary lub sztuczne złote rzęsy – świetnie sprawdzą się na większe wyjścia, eventy, imprezy sylwestrowe,
  • koloryzujące pomady, żele do brwi.
Złoty eyeliner sprawdzi się do makijażu okolicznościowego i wieczorowego
Złoty eyeliner sprawdzi się do makijażu okolicznościowego i wieczorowego (Adobe Stock)

3. Jakie są przykłady złotego makijażu odpowiedniego na różne okazje?

Złoty makijaż sprawdza się m.in., jako:

  • Makijaż okolicznościowy – z uwagi na to, że ten rodzaj makijażu przeznaczony jest na specjalne okoliczności i wydarzenia, może być on nieco bardziej okazały niż make-up na co dzień. Złoto pozwala tworzyć bardzo szalone, artystyczne, ekscytujące i imponujące kreacje. Złoty makijaż na imprezę, wesele, czy karnawał może obejmować złote powieki, usta, drobinki brokatu, czy złote piegi.
  • Makijaż wieczorowy – złoty, delikatnie połyskujący makijaż świetnie prezentuje się także po zmroku. Pozwala tworzyć bardzo eleganckie looki. Wystarczy odrobina złotych cieni i czarna kreska na powiece, by uzyskać pożądany efekt. Na wieczorne wyjścia można wykorzystać także delikatny błyszczyk z drobinkami złota.
  • Makijaż na plażę – delikatne podkłady, rozświetlające kremy BB, czy rozświetlacze doskonale podkreślają także opaleniznę. Dodają jej pięknego, złotego blasku, dzięki czemu skóra wygląda świetliście i promiennie.
  • Makijaż dzienny – delikatne, lekko rozświetlające podkłady i złote cienie do powiek świetnie sprawdzają się także do codziennego makijażu. W tym przypadku wystarczą jednak bardzo niewielkie ilości kolorowego kosmetyku.

4. Jakie są techniki aplikacji złotego makijażu?

Kosmetyki do złotego makijażu mogą mieć różną konsystencję – wodną, kremową, sypką, czy olejową. Dlatego też ich aplikacja zależy od formuły produktu.

Podkłady rozświetlające można nakładać zarówno palcami, jak i pędzlem, czy specjalną gąbeczką.

Z kolei rozświetlacz zawsze należy nakładać warstwami. Stopniowe nakładanie produktu pozwala lepiej kontrolować ostateczny efekt.

Cienie można nakładać nie tylko pędzelkiem, czy pacynkami zakończonymi gąbeczką, ale także i opuszkami palców.

Z kolei przed nałożeniem błyszczyka lub pomadki warto zastosować konturówkę. Należy także pamiętać, by kryjące, złote pomadki aplikować cienkim pędzelkiem, gdyż pozwala to na równomierne i precyzyjne rozłożenie produktu.

5. Złoty makijaż – praktyczne wskazówki

Istotne jest także, by makijaż ze złotymi akcentami rzeczywiście pomagał wyeksponować urodę i podkreślał atrakcyjność twarzy. Dlatego powinien być wykonany umiejętnie i starannie. W przeciwnym razie da efekt odwrotny do zamierzonego.

Wykonując złoty makijaż, warto pamiętać, że:

  • źle dobrane lub kiepskiej jakości podkłady i bazy rozświetlające mogą podkreślać wszelkie niedoskonałości cery (zwłaszcza w przypadku cery trądzikowej, czy z bliznami),
  • brak umiaru w aplikacji baz i podkładów rozświetlających daje nieestetyczne efekty (zbyt mocno odbija się światło, przez co cera wydaje się przetłuszczona),
  • nakładanie rozświetlacza w przypadkowych, nieodpowiednich miejscach może podkreślać mankamenty urody,
  • brak odpowiedniego przygotowania powiek do makijażu, kiepskiej jakości cienie mogą powodować, że kosmetyk będzie wykruszać się i osypywać z powiek,
  • przed nałożeniem na usta złotych, metalicznych, kryjących pomadek zawsze wskazane jest odpowiednie przygotowanie warg.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze