Trwa ładowanie...

Makijaż okolicznościowy – czym się wyróżnia i jak go zrobić?

Avatar placeholder
09.01.2023 15:14
Makijaż okolicznościowy to trwały i wyrazisty makijaż na specjalne okazje.
Makijaż okolicznościowy to trwały i wyrazisty makijaż na specjalne okazje. (Adobe Stock)

Makijaż okolicznościowy to trwały i wyrazisty makijaż, który podkreśla atuty urody i maskuje niedoskonałości, sprawdzając się w każdych warunkach, bez względu na oświetlenie. By go wykonać, należy zaopatrzyć się w rożne kosmetyki, ale i przemyśleć jego koncepcję tak, by dopełniał stylizację. O czym warto pamiętać?

spis treści

1. Co to jest makijaż okolicznościowy?

Makijaż okolicznościowy to make-up wykonany na specjalną okazję: ślub, wesele, bankiet czy studniówkę. Dokładnie tak, jak makijaż dzienny, ślubny czy sylwestrowy, ma jedno zadanie: wyeksponować atuty i ukryć mankamenty urody. Dzięki niemu możliwa jest nie tylko poprawa wyglądu, ale i samopoczucia.

Jaki jest idealny makijaż okolicznościowy? Bardzo ważne jest, by był dobrany indywidualnie. Priorytetem jest podkreślenie naturalnej urody, ale i skomponowanie go z typem twarzy czy cery, strojem, fryzurą, ale i charakterem okoliczności.

2. Jaki jest makijaż okolicznościowy?

Makijaż okolicznościowy to najczęściej makijaż wieczorowy, to jest taki, który prezentuje się najlepiej po zmroku. Ponieważ towarzyszące mu sztuczne światło pochłania kolory, make-up jest zdecydowanie mocniejszy (nawet jeśli z założenia nie jest mocny, a delikatny).

Zobacz film: "Wieczorowy makijaż, czyli jak wykonuje MAKE UP profesjonalistka"

Oznacza to, że jego kolory są bardziej nasycone, często nie tylko wyraziste, ale i kontrastowe, odważnie łączone, a kontury mocniejsze. Makijaż wieczorowy różni się od dziennego przede wszystkim intensywnością.

3. Jakie kosmetyki do makijażu okolicznościowego?

Do wykonania makijażu okolicznościowego przydadzą się różne kosmetyki, takie jak:

  • żel do mycia twarzy, tonik, krem pod makijaż. Skórę twarzy należy przygotować do oczyszczając ją, tonując i nakładając krem. Pod makijaż okolicznościowy czy dzienny najlepiej sprawdzają się lekkie kremy nawilżające lub preparaty w postaci żelu,
  • podkład, który wyrównuje koloryt skóry i baza rozświetlająca (matująca lub liftingująca), która wyrówna cerę i przedłuży trwałość makijażu. Trzeba pamiętać, by podkład na twarzy nie odróżniał się od koloru szyi. Nie może też być zbyt ciemny czy za jasny - będzie wyglądać karykaturalnie, niszcząc efekt makijażu,
  • korektor, który ukryje niedoskonałości, takie jak przebarwienia czy cienie pod oczami. Można kupić korektor w płynie czy sztyfcie, zarówno rozświetlający, jak i mocno kryjący,
  • puder, który pozwala utrwalić podkład i korektor. Może być transparentny, w kolorze podkładu bądź o ton jaśniejszy,
  • róż do policzków, który nadaje cerze zdrowy wygląd i uwypukla kości policzkowe. By wymodelować kształt twarzy, można posłużyć się takimi kosmetykami jak bronzer, róż oraz rozświetlacz. Bronzer nakłada się pod kości policzkowe, róż na policzki, a rozświetlacz na skronie oraz szczyty kości policzkowych,
  • eyeliner lub czarna kredka, które podkreślą oczy. Klasycznym elementem makijażu okolicznościowego są tak zwane kocie oczy,
  • tusz do rzęs, który wydłuża, zagęszcza czy pogrubia rzęsy,
  • cienie do powiek. Malując oczy cieniami zaczyna się od najjaśniejszych kolorów i stopniowo przechodzi do ciemniejszych (makijaż okolicznościowy zaczyna się od malowania oczu). Makijaż wieczorowy lubi smokey eyes, czyli przydymiony makijaż powiek, najczęściej wykonywany w ciemnych kolorach, brązach lub czerni,
  • cień, kredka, żel lub mydło do brwi, które wyeksponują i ułożą włoski porastające łuk brwiowy,
  • pomadka lub błyszczyk, które wyeksponują usta i podkreślą ich kształt,
  • fixer, czyli spray utrwalający makijaż.

O czym pamiętać, by wykonac makijaż okolicznościowy? Przede wszystkim o tym, że makijaż jest sztuką i zabawą. Nie trzeba trzymać się sztywnych reguł, choć warto znać zasady i trendy modowe.

Bardzo ważne jednak jest wyczucie. Przesada i ciężka ręka mogą sprawić, że makijaż stanie się groteskowy, a twarz przerysowana. Makijaż okolicznościowy, jak każdy inny, powinien dodawać urody i pewności siebie – zdobić, a nie szpecić. Ile trwa makijaż okolicznościowy? Na wykonanie makijażu okolicznościowego warto przeznaczyć około 1,5 godziny.

4. Makijaż okolicznościowy – cena

Ponieważ dobrze wykonany makijaż jest sztuką, stąd nie mając doświadczenia lepiej skorzysta z usług profesjonalnej makijażystki, która dobierze odpowiedni makijaż do typu urody, a i wykona go profesjonalnie.

Ile kosztuje makijaż okolicznościowy? Na cenę wpływa kilka czynników: ilość i jakość kosmetyków, doświadczenie i renoma makijażystki, a także lokalizacja salonu i miasto, w którym makijaż jest wykonywany, a także termin. Ceny za makijaż okolicznościowy zaczynają się od 150 zł, a kończą na 500 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze