Trwa ładowanie...

Częsta przyczyna pękania paznokci. Pomoże popularny olejek

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 27.08.2024 20:54
Pękające paznokcie mogą wynikać z nieprawidłowej stylizacji paznokci
Pękające paznokcie mogą wynikać z nieprawidłowej stylizacji paznokci (Adobe Stock)

Pękające paznokcie to nie tylko problem estetyczny. Gdy zmiana jest rozległa, potrafi być dokuczliwa. Gdy zdarza się często, może wskazywać na problem ze zdrowiem. Co zrobić z pękniętym paznokciem? Wszystko zależy od tego, co stanowi bezpośrednią przyczynę problemu.

spis treści

1. Co to są pękające paznokcie?

Pękające paznokcie w poprzek, tak jak i pękające paznokcie wzdłuż u rąk i nóg są zmorą wielu osób, tak kobiet, jak i mężczyzn. To powszechna i bardzo uciążliwa przypadłość. Pęknięcie płytki, zwłaszcza gdy jest rozległe, nie tylko źle wygląda, ale i wywołuje dyskomfort oraz ból, co znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny problemu? Co powoduje łamliwość paznokci? Dlaczego pękają paznokcie wzdłuż i w poprzek? Może za to odpowiadać kilka czynników. Przede wszystkim dzieje się tak, kiedy płytka paznokciowa jest w gorszej kondycji – gdy staje się słaba, krucha, łamliwa, jest bardziej podatna na uszkodzenia. Drugą główną przyczyną problemu jest uraz.

Zobacz film: "Skuteczne sposoby na wypadające włosy"

2. Pękające paznokcie – słaba kondycja płytki paznokciowej

Za gorszą kondycję paznokci odpowiada najczęściej:

  • zbyt częste mycie rąk lub naczyń (powtarzające się narażenie na działanie wody sprawia, że powierzchnia paznokci wysycha),
  • kontakt z silnymi, drażniącymi detergentami czy chemikaliami,
  • stosowanie kosmetyków i preparatów do pielęgnacji paznokci, które nadmiernie je wysuszają.

Nie bez znaczenia jest, że z wiekiem łożysko paznokci traci wilgoć, stąd kruche i rozdwajające się paznokcie. Przyczyną łamliwych, cienkich czy rozdwajających się paznokci może być też ogólnoustrojowa choroba endokrynologiczna lub metaboliczna (np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca), także schorzenie dermatologiczne (np. egzema, łuszczyca).

Na stan płytki paznokciowej wpływa także niedożywienie oraz niedobory minerałów i witamin: żelaza, witaminy B, E, C lub D.

3. Pękające paznokcie – urazy

Zdarza się też, że pęknięty paznokieć to skutek urazu mechanicznego. W takiej sytuacji leczenie może być długotrwałe (odbudowa paznokcia może trwać nawet do 12 miesięcy). Gdy doszło do uszkodzenia macierzy, zmiana płytki może być nieodwracalna.

Kiedy tak się dzieje? Płytka paznokciowa może zostać uszkodzona wskutek uderzenia, przytrzaśnięcia czy upadku ciężkiego przedmiotu na palec, ale również noszenia ciasnych butów, obgryzania paznokci czy niewłaściwej pielęgnacji (źle wykonany agresywny manicure, nieodpowiednie zdejmowanie lakieru hybrydowego i stylizacji żelowych) i uszkodzenie macierzy paznokcia.

Za pękające paznokcie odpowiadać może także nieprawidłowa stylizacja paznokci. To przede wszystkim zbyt intensywne piłowanie paznokci, nieprawidłowa budowa i brak wzmocnienia długich paznokci (przede wszystkim na tzw. linii stresu, to jest w miejscu, gdzie paznokcie są najbardziej naprężone i narażone na złamania).

4. Domowe sposoby na pękające paznokcie

Jak wyleczyć pękające paznokcie wzdłuż i w poprzek? Pomóc może:

Pękające paznokcie może uratować zabieg kosmetyczny wykonany w profesjonalnym gabinecie. Aby zabezpieczyć i wzmocnić paznokieć, można wykonać rekonstrukcję akrylożelem, wzmocnienie paznokcia i pęknięcia żelem, akrylożelem lub budującą bazą hybrydową lub nałożyć "łatkę z żelu". Wybór metody zależy od kilku czynników, między innymi lokalizacji i rozległości uszkodzenia.

Jednocześnie konieczne jest chronienie i wzmacnianie płytki paznokcia tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Co jest ważne? Przede wszystkim należy:

  • stosować gumowe rękawiczki do mycia naczyń, ręcznego prania, sprzątania i innych czynności, które narażają paznokcie na szkodliwe działanie środków chemicznych, ale i środowiska wodnego,
  • unikać stosowania środków dezynfekcyjnych do rąk na bazie alkoholu, chyba że to absolutnie konieczne,
  • ograniczyć manicure, mechaniczne drażnienie paznokci (np. piłowanie, wygładzanie) i malowanie ich lakieremaceton oraz inne substancje obecne w lakierze do paznokci czy zmywaczu mogą uszkadzać paznokcie powodując ich dużą łamliwość i pękanie; nie wolno także zbyt mocno odsuwać i wycinać skórek,
  • zdrowo się odżywiać – kluczowe jest spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, produktów nieprzetworzonych, pełnoziarnistych oraz ryb, orzechów i olei roślinnych; trzeba unikać cukrów prostych i niezdrowych tłuszczów,
  • stosować suplementy diety na paznokcie. Dobrze jest wykonać badania krwi, by upewnić się, że nie ma niedoboru takich minerałów jak żelazo, cynk czy wapń bądź witamin B12.

Ponieważ często zdarza się, że za problemem łamliwych, kruchych i pękających paznokci odpowiada schorzenie endokrynologiczne czy dermatologiczne, gdy domowe sposoby nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista – po przeprowadzeniu badania przedmiotowego i podmiotowego – będzie mógł zlecić stosowne badania, skierować do specjalisty lub zlecić lek na pękające paznokcie na receptę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze