Trwa ładowanie...

Hatha joga – charakterystyka, praktyki, rodzaje

Avatar placeholder
Daria Wejman 28.04.2021 16:52
Hatha joga – charakterystyka, praktyki, rodzaje
Hatha joga – charakterystyka, praktyki, rodzaje

Hatha joga to tradycja jogi indyjskiej, która jest bardzo znana na Zachodzie. Polega na łączeniu ze sobą prawidłowych technik ciała, oddechu tudzież sześciu procesów oczyszczających. Zobacz na czym polega hatha joga i poznaj jej tajniki. Hatha joga łączy ze sobą ćwiczenia fizyczne z praktyką ezoteryczną, które warto poznać.

spis treści

1. Hatha joga - charakterystyka

Hatha joga bazuje na trzech czynnikach: asanie, krija, pranajama. W tej odmianie jogi najważniejsza jest siła fizyczna oraz ezoteryka. W hatha joga nadal chodzi o to, by wczuć się w ten indywidualny stan i przeżyć medytację. Hatha joga próbuje osiągnąć stan, wydawać by się mogło nieosiągalny, chodzi o moc ponadnaturalną.

Uprawiając hatha jogę ludzie dążą do tego, by zwyciężyć nad starością, chorobami i śmiercią. Specyficzny charakter hatha jogi, który sprawia, że jest ona trochę magiczna i nadnaturalna, zalicza ją to prądu religijno-filozoficznego, zwanego tantryzmem. Jeśli chodzi o podobieństwo do jogi klasycznej, to w niczym jej nie ujmuje, hatha joga kieruje się głównymi zasadami jogi i preferuje przestrzeganie zasad moralnych. Należy też wiedzieć, że w skład hatha jogi wchodzi radża joga, a jedna bez drugiej się nie obejdzie.

Zobacz film: "Joga idealna w walce ze stresem"

2. Hatha joga - praktyki

Asana – w tej części wykonujemy kilka asanów, czyli ćwiczeń obowiązujących w praktyce jogi. Jej celem jest osiągnięcie maksymalnej siły ciała, a także polepszenie wewnętrznej harmonii. Ciało należy wzmacniać, a sztywne mięśnie regularnie naciągać.

Joga dla początkujących
Joga dla początkujących [19 zdjęć]

O zaletach jogi nikogo nie trzeba przekonywać. Joga jest dla wszystkich i zawsze możesz zacząć ją ćwiczyć,

zobacz galerię

Pranajama – są to ćwiczenia dbające o poprawny oddech. W tej praktyce musimy nauczyć się oczyścić ciało z toksyn oraz doprowadzić je do harmonii i spokoju. Wyciszenie organizmu polega na wsłuchaniu się w niego, musimy się uspokoić, „wyrzucić” z głowy złe myśli i poprawić samopoczucie.

3. Hatha joga - rodzaje

Z czasem uprawianie hatha jogi przez różnych nauczycieli i licznych zainteresowanych, zostało zmodyfikowane i w związku z tym powstało kilka jej stylów:

Ashtanga Vinyasa – w tym stylu świetnie odnajdą się osoby lubiące wyzwania, ruch oraz chcące wzmocnić swoje mięśnie. Ten styl jogi charakteryzuję się zmiennością pozycji, jedno ćwiczenie (asan) wykonywane jest przez pięć oddechów, po których szybko przechodzi się do kolejnej pozycji. Asany są ciężkie i wymagające dobrej kondycji, jednak w Ashtanga Vinyasa musimy koncentrować wzrok na jednym punkcie, aby jak najlepiej wykonać daną pozycję.

Joga Iyengara– ten styl jest doskonałym wyborem, dla tych, którzy od dłuższego czasu zmagają się z problemami kręgosłupa tudzież dla początkujących.

Ćwiczenia mają na celu zpoznanie ćwiczącego z możliwościami ciała i uświadomienie tego, jak wiele ono potrafi. W tej praktyce musimy być skrupulatni i dokładnie, ze spokojem wykonywać każde ćwiczenie. W Joga Iyengara, dodatkowo korzysta się z wielu akcesoriów: gumy do ćwiczeń, krzesła, dlatego doskonale sprawdza się dla osób mniej doświadczonych i mniej sprawnych fizycznie.

Satyananda Joga – idealna dla tych, którzy dążą do poznania siebie, co prawda tutaj również wykonuje się ćwiczenia wpływające na wzmocnienie mięśni, jednak duży nacisk kładzie się na techniki oddechowe, relaksacyjne oraz oczyszczenie organizmu z toksyn.

Viniyoga – w tym stylu, nauczyciel indywidualnie pomaga każdemu zainteresowanemu. Chodzi o to, że to nauczyciel ocenia naszą sprawność czy stan duchowy i pomaga nam wykonywać ćwiczenia, które będą odpowiednie dla konkretnej osoby. Każdemu zależy na czymś innym.

Kundalini Joga – ten styl w większości oparty jest o medytację i naukę oddychania. Jest idealny dla tych, którzy tylko i wyłącznie chcą się skupić i poznać własne Ja.

Bikram Joga – w tego typu jodze ćwiczenia wykonywane są w pomieszczeniach o temperaturze od 36 – 42 stopni. To niewątpliwie wysoka temperatura, przy której bardzo ciężko jest wykonywać jakiekolwiek aktywności, dlatego czasami może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Jednak jeżeli ktoś nie ma przeciwskazań do tych ćwiczeń, ten z całą pewności spali sporo zbędnego tłuszczu.

Poznałeś już kilka stylów hatha jogi, może wiesz już który będzie najodpowiedniejszy dla ciebie? Zawsze możesz spróbować, a potem zdecydować! Jedno jest pewne hatha joga da ci wiele korzyści!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze