Irygator do zębów - działanie, rodzaje, dbanie o sprzęt, jak wybrać
Dbanie o higienę jamy ustnej to przede wszystkim szczotkowanie minimum 2 razy dziennie zębów, korzystanie z nici dentystycznych i płynu do płukania. Na rynku jest jednak dostępnych wiele dodatkowych urządzeń, które maja pomóc we właściwym dbaniu o uzębienie. Jednym z nich jest irygator do zębów. Czym jest to urządzenie?
1. Irygator do zębów – działanie
Tego typu sprzęt jest wykorzystywany, by dokładnie oczyścić wszelkie trudno dostępne miejsca w jamie ustnej i przestrzenie międzyzębowe. Do czyszczenia używa wody pod ciśnieniem. Dzięki irygatorowi do zębów pozbędziemy się chociażby resztek pokarmu zalegających w zakamarkach jamy ustnej. Z tego sprzętu mogą korzystać wszyscy – irygator jest właściwy nawet dla tych, którzy noszą aparat ortodontyczny, mają założone implanty lub mosty. Mogą z niego korzystać również ci, którzy borykają się z problemem krwawiących dziąseł.
2. Irygator do zębów – rodzaje
Irygator do zębów może być stacjonarny lub bezprzewodowy. Irygator do zębów stacjonarny zbudowany jest z podstawy, czyli pojemnika na płyn z pokrętłem służącym do regulacji ciśnienia strumienia. Irygator do zębów stacjonarnych ma w swojej budowie oczywiście też rękojeść zakończoną gniazdem na końcówki. Do rękojeści przymocowany jest też wężyk, który doprowadza płyn. Różnice między poszczególnymi typami irygatorów do zębów typu stacjonarnego będą polegać przede wszystkim na liczbie stopni regulacji ciśnienia czy liczbie pulsacji na minutę.
Drugim typem jest irygator do zębów bezprzewodowy. Nie ma on już pojemnika na płyn. Zbiornik wbudowany jest w rękojeść irygatora, podobnie jak akumulator zasilający. Należy pamiętać, że irygator bezprzewodowy jest mniejszy i poręczniejszy, mniejsza jest też pojemność zbiornika na płyn. Irygator do zębów bezprzewodowy polecany jest głównie wówczas, gdy planujemy zabierać go ze sobą w podróż. Irygatory stacjonarne raczej będą służyć nam tylko w domu.
3. Irygator do zębów – dbanie o sprzęt
Aby irygator do zębów służył nam długi czas, trzeba przestrzegać kilku zasad, używając go. Należy też systematycznie o niego dbać. Pamiętajmy, by sprzęt ten zawsze ustawiać na płaskiej powierzchni. Gdy korzystamy z irygatora stacjonarnego, nie chwytajmy za pojemnik będący zbiornikiem na płyn. Przy użyciu irygatora do zębów należy też pamiętać, by nie włączać go mokrymi rękami (niebezpieczeństwo porażenia prądem). Ważne jest również systematyczne oczyszczanie irygatora z kamienia i osadu. Dzięki dbaniu o jego czystość, posłuży nam znacznie dłużej.
Zobacz także:
4. Irygator do zębów – jak wybrać
Gdy zdecydujemy, że chcemy zaopatrzyć się w irygator do zębów, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami, by wybrać właściwy dla siebie model. Przede wszystkim zastanówmy się, czy irygator do zębów będzie używany codziennie, czy tylko podczas jakichś wyjazdów. Pozwoli to zdecydować, czy kupić irygator stacjonarny czy bezprzewodowy. Kolejną kwestią podczas zakupu, na którą warto zwrócić uwagę, jest siła ciśnienia oraz pojemność zbiornika – mały pojemnik będzie trzeba kilka razy uzupełniać podczas jednej irygacji. Gdy z irygatora do zębów będzie korzystać większa liczba osób, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który ma większą liczbę końcówek. Oczywiście im sprzęt lepszy, tym większa będzie cena irygatora do zębów. Tym kryterium również warto się kierować, podejmując decyzję o zakupie.