Trwa ładowanie...

Trening z kettlebell – charakterystyka, zasady ćwiczeń, zalety, efekty

Avatar placeholder
Marta Pawlak 23.04.2021 12:48
Trening z kettlebell – charakterystyka, zasady ćwiczeń, zalety, efekty
Trening z kettlebell – charakterystyka, zasady ćwiczeń, zalety, efekty (123RF)

Kettlebell można wykorzystać w czasie treningu. Te przypominające kulę armatnią, odważniki wymyślono w Rosji w XVIII wieku. Początkowo kettlebell wykorzystywano do treningu wojskowego, a od lat 40. są wykorzystywane jako element treningu siłowego. Obecnie kettlebell odzyskuje swoją dawną popularność. Na czym polega trening z kettebell?

spis treści

1. Kettlebell – charakterytsyka

Kettlebell to odważniki z doczepionym uchwytem. Specyficzny kształt kettlebell nie jest przypadkowy. Odpowiedni kształt sprawia, że kettlebell zwiększają efektywność treningu.

Porównując je do zwykłych ciężarów, okaże się, że ma on przesunięty środek ciężkości, dzięki czemu kettlebell wzmacnia przedramię. Dodatkowo wykorzystując kettlebell w czasie treningu, zmuszamy ciało do ciągłego balansowania, przez co napinamy każdy mięsień. Kettlebell sprawia, że nasze ciało się wysmukla i ładnie wygląda.

Zobacz film: "Ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem"

2. Trening z kettlebell – zasady ćwiczeń

Charakterystyczne dla ćwiczeń z wykorzystaniem kettlebell jest zaangażowanie wielu mięśni w tym samym czasie. W większości treningów z kettlebell wykonujemy serie trwające kilka minut, podczas których wykonujemy ten sam ruch. Kettlebell można wykorzystać w czasie treningu na wiele sposobów, dlatego uważane są za element treningu ogólnorozwojowego.

Jak wytrwać w treningu podczas upałów?
Jak wytrwać w treningu podczas upałów? [10 zdjęć]

Lato za pasem – nie musisz jednak rezygnować z ćwiczeń tylko dlatego, że jest zbyt gorąco. Zamiast używać

zobacz galerię

Swing to podstawowy ruch w czasie treningu z kettlebell. Jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń z kettlebell jest rosyjska odmiana ćwiczenia, które polega na tym, że wprawiamy kettlebell w ruch, huśtając go między nogami, aż sięgnie wysokości klatki piersiowej. Natomiast wykonując swing w wersji amerykańskiej, kettlebell powinien sięgnąć czoła. Kettlebell służy również do ćwiczeń jednej ręki oraz podrzutów i opuszczeń tak jak w przypadku normalnych ciężarów.

Trening z kettlebell jest odpowiedni dla każdej osoby, która chce połączyć trening siłowy z wytrzymałościowym. Ponadto trening z kettlebell poprawia sprawność i koordynację. Ćwiczenia z kettlebell pozwalają budować siłę, ale bez budowy masy mięśniowej. Kettlebell jest zatem dobrym ćwiczeniem dla pań, które dodatkowo mogą ujędrnić nogi i pośladki.

3. Trening z kettlebell – zalety

Trening z kettlebell ma wiele zalet. Kettlebell pozwala pracować nad siłą i wytrzymałością wielu mięśni, dzięki czemu ciało rozwija się harmonijnie. Co również ważne osoby ćwiczące z kettlebell szybciej dostrzegą efekty w porównaniu z osobami, ćwiczącymi na innym sprzęcie. Dodatkowo trening z kettlebell poprawia naszą kondycję, wydolność, ogólną mobilność i elastyczność naszego ciała, a co ważne dla pań sprawia, że efekty odchudzania są bardziej widoczne.

4. Trening z kettlebell – efekty

Kettlebell wpływa na ciało na wiele sposobów. Poprawia siłę, wytrzymałość, zwiększa gibkość i poprawia motorykę. Trening z kettlebell zapobiega bólom pleców. Pozytywnie wpłynie również na wady postawy. Kettlebell sprawi, że nasza sylwetka się stabilizuje, a kręgosłup jest lepszej kondycji.

Trening z kettlebell sprawi również, że szybciej stracimy niechciane kilogramy. Wynika to z tego, że im sprawniej pracują mięśnie, tym lepiej spalamy kalorie, a kettlebell wymaga zaangażowania wielu grup mięśniowych i dzięki temu chudniemy szybciej.

Trening z kettlebell poprawia również kondycję. Można go przeprowadzić w różny sposób. Cardio z wykorzystaniem kettlebell dobrze wpływa na pracę serca, a dzięki temu usprawnia pracę całego układu krążenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze