Trwa ładowanie...

Krem na trądzik – który dobry, a jaki nieodpowiedni?

Avatar placeholder
06.03.2024 14:56
Krem na trądzik nie może być tłusty
Krem na trądzik nie może być tłusty (Adobe Stock)

Krem na trądzik to kosmetyk, który zaspokaja specjalne potrzeby skóry zmagającej się z dermatozą. Oznacza to, że powinien zawierać substancje aktywne, które poprawiają kondycję skóry oraz przeciwdziałają pojawianiu się zmian skórnych. Nie mniej ważne jest, by nie posiadał składników niepożądanych: drażniących i zatykających pory. Jaki jest dobry krem na trądzik?

spis treści

1. Jak działa krem na trądzik?

Krem na trądzik dla dorosłych czy nastolatków to kosmetyk wielozadaniowy, który dba o kondycję skóry i zaspokaja jej szczególne potrzeby. Dzięki temu wpływa na wygląd cery, ale i wspiera ją w walce z trądzikiem.

Trądzik to choroba skóry, za którą odpowiada zakażenie mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Pojawia się wskutek nadmiernego wydzielania sebum, co prowadzi do zamykania porów skóry. Konsekwencją jest zakażenie bakteryjne, najczęściej wywołane przez Propionibacterium acnes. W powstawaniu zmian chorobowych istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne.

Zobacz film: "Odstawienie nabiału – antidotum na trądzik?"

Warto wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów choroby. Najczęstsze odmiany trądziku to:

Skóra trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji i traktowania. Dużą rolę odgrywają kosmetyki, w tym krem. Ten nie może być przypadkowy. Jak działa dobry krem na trądzik?

Odpowiedni krem do cery trądzikowej nawilża skórę, wspiera odbudowę komórek, zmniejsza aktywność gruczołów łojowych i reguluje wydzielanie sebum, redukuje przebarwienia i zapobiega powstawaniu wągrów. Musi być skuteczny, ale i delikatny. Nie może wysuszać czy podrażniać cery.

Produkt powinien mieć właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz matujące, złuszczające oraz wygładzające. W pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku ważne jest także używanie kremów z filtrem UV.

2. Jaki jest nieodpowiedni krem na trądzik?

Krem na trądzik nie może być tłusty, ponieważ wówczas zapycha pory, co prowadzi do pojawienia się nieestetycznych zmian skórnych. Nie może też być niedelikatny, ciężki, o zbyt bogatym składzie. Ponadto nie powinien przetłuszczać i nadmiernie przesuszać naskórka, co sprzyja nadprodukcji sebum.

Krem do cery trądzikowej nie może zawierać takich składników jak wazelina czy silikony, alkohol, oleje, parafina, środki zapachowe.

Powinien mieć lekką konsystencję. Dobrze sprawdzają się kremy o konsystencji żelu, zwłaszcza dermokosmetyki. Warto postawić na przebadane produkty zalecane przez dermatologów.

3. Składniki dobrego kremu na trądzik

Co powinien zawierać krem na trądzik dla nastolatków, ale i dorosłych? Dobrze, by obecne w nim były składniki o udokumentowanym działaniu przeciwtrądzikowym.

Do cery trądzikowej najlepiej wybierać kosmetyki, które zawierają:

Skóra trądzikowa dobrze reaguje także na kremy naturalne, które mają krótki skład i jak najmniejszą zawartość chemicznych substancji.

4. Domowe sposoby na trądzik

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej jest bardzo ważna. Choć zdarza się, że objawy choroby nie są szczególnie dotkliwe, bywają bardzo dokuczliwe, trudno też je zlikwidować. Komplikują życie zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się na twarzy. To dlatego trądziku nie wolno lekceważyć.

Dobrze też wiedzieć, jakich kosmetyków używać, na czym powinna polegać odpowiednia pielęgnacja, a i kiedy włączyć specjalistyczne leczenie, gdy domowe sposoby zawodzą.

Kupując kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne dla cery trądzikowej, należy wybierać takie, które opracowano z myślą o skórze wymagającej i problematycznej. Bardzo ważne jest również, by:

  • skórę twarzy myć delikatnie,
  • stosować łagodne żele do mycia twarzy,
  • sięgać po kosmetyki na trądzik, czyli specjalne toniki, maski czy kremy na dzień i na noc,
  • sięgać po peelingi enzymatyczne, by pozbyć się martwych komórek naskórka, które blokują ujścia gruczołów łojowych.

Na pojawiające się zmiany skórne warto używać preparaty działające miejscowo (żel, sztyft, aerozol, zawiesina, puder, pasta). Kołem ratunkowym jest także maść z antybiotykiem na trądzik bez recepty.

Bardzo ważne jest, by przestrzegać zasad racjonalnej, dobrze zbilansowanej diety oraz pić optymalne ilości wody. Nie należy również drażnić czy wyciskać zmian chorobowych.

5. Leczenie trądziku

Gdy na skórze występują zaskórniki, wystarczy skupić się na podstawowej pielęgnacji. Kiedy na twarzy, szyi czy dekolcie widać nie tylko białe kropki w okolicy gruczołów potowych, ale i grudki, guzki wypełnione ropą oraz krostki, które przybierają czerwoną barwę, oznacza to stan zapalny. Działania muszą być bardziej zdecydowane. Trądzik w tej fazie trzeba leczyć.

Terapia zależy od rodzaju choroby. Kluczowa jest nie tylko prawidłowa pielęgnacja skóry, ale i farmakoterapia. Kluczowe jest bowiem nie tylko złagodzenie stanu zapalnego i pozbycie się zmian skórnych, ale i wyeliminowanie przyczyny. Działania często obejmują regulację gospodarki hormonalnej, antybiotykoterapię czy podawanie sterydów. Terapia powinna być prowadzona przez dermatologa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze