Trwa ładowanie...

Luminoterapia – wskazania, efekty, działanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
19.08.2022 16:32
Luminoterapia wykorzystuje cztery rodzaje światła
Luminoterapia wykorzystuje cztery rodzaje światła (Adobe Stock)

Luminoterapia, czyli terapia światłem LED, to bezbolesny zabieg, który przynosi wiele korzyści. Wykorzystuje różne rodzaje światła, które przenikają na różną głębokość skóry, a w zależności od długości fali oddziałują na jej poszczególne warstwy. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do leczenia światłem? Jakich można spodziewać się efektów?

spis treści

1. Co to jest luminoterapia?

Luminoterapia, czyli terapia światłem LED (Light Emitting Diode), to nieinwazyjny i bezbolesny zabieg wykorzystujący cztery rodzaje światła: czerwonego, żółtego, zielonego i niebieskiego. Ponieważ wiązki przenikają na różną głębokość, działają w poszczególnych warstwach skóry.

Komórki skóry zawierają fotoreceptory, które w sposób naturalny przyswajają światło, co pobudza komórkowy proces fizjologiczny. Wskutek działania LED dochodzi do ich regeneracji, poprawy i aktywizacji metabolizmu komórkowego.

Zobacz film: "Kosmetolodzy mówią dość. "Robią zabiegi po jednym, dwóch dniach kursu""

2. Właściwości światła LED

Luminoterapia to naturalny sposób na przekształcenie świateł LED w energię komórkową. Diody, za pomocą specjalnej lampy, emitują energię w postaci światła, które przenika głęboko w strukturę skóry, bez efektu przegrzania tkanek, przy czym:

  • Światło czerwone wnika najgłębiej w skórę właściwą, stymulując podział i metabolizm fibroblastów. Zwiększa ich zdolność do produkcji kolagenu i elastyny, co zagęszcza skórę, dotlenia komórki, redukuje oznaki starzenia, wspomaga regenerację i gojenie skóry.
  • Światło żółte wnika nieco płycej niż światło czerwone, choć równie intensywnie stymuluje metabolizm fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Przyspiesza regenerację skóry (wykorzystuje się je w leczeniu) blizn.
  • Światło zielone wnika do poziomu granicy warstwy brodawkowej i siateczkowej skóry właściwej. Dzięki temu poprawia cyrkulację krwi, zwiększa dotlenienie w obrębie tkanek, wpływa na wzrost natlenienia komórek, normalizuje procesy melanogenezy, dzięki czemu zmniejsza widoczność przebarwień.
  • Światło niebieskie wnika w skórę na niewielką głębokość. Ogranicza rozwój beztlenowych bakterii będących przyczyną trądziku, ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne. Energia o barwie niebieskiej oddziałuje bezpośrednio na Proprionibacterium Acnes, czyli bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku.

Kombinacją światła czerwonego i niebieskiego jest światło fioletowe. Używa się go, gdy zmiany trądzikowe są intensywniejsze, a na powierzchni skóry występują podrażnienia. Światło pomarańczowe (żółte w połączeniu ze światłem czerwonym) polecane w profilaktyce anti-aging.

3. Jak działa terapia światłem LED w domu czy gabinecie?

By luminoterapia przyniosła oczekiwany efekt, wystarczy dobrać odpowiedni do problemu skórnego program i naświetlać newralgiczne miejsce odpowiednim światłem. Zabieg pozwala wówczas:

  • redukować oznaki starzenia,
  • pobudzać komórki skóry do regeneracji,
  • poprawić kondycję skóry,
  • stymulować skórę do produkcji zwiększonej ilości kolagenu i elastyny,
  • wspomagać leczenie trądziku pospolitego, stanów zapalnych,
  • usunąć blizny,
  • redukować przebarwienia.

4. Efekty zabiegu luminoterapii

Efektem zabiegu terapii światłem LED jest:

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od partii ciała, którą obejmuje leczenie problemu. Średnio trwa od 10 do 20 minut w czasie jednej sesji. Efekty są dostrzegalne od razu, niemniej terapia światłem LED ma bardzo łagodny przebieg, stąd najbardziej satysfakcjonujące rezultaty są najbardziej dostrzegalne po zakończonej serii zabiegów. Wymaga to około 10 regularnych sesji.

5. Wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do terapii światłem LED to:

Choć luminoterapia jest zabiegiem bezpiecznym, istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegów. To:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze