Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Most kompozytowy – charakterystyka, przebieg, zalety, wady

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 29.04.2021 15:03
Most kompozytowy – charakterystyka, przebieg, zalety, wady
Most kompozytowy – charakterystyka, przebieg, zalety, wady

Pacjenci i lekarze coraz częściej korzystają z rodzaju uzupełnienia protetycznego, jakim jest most kompozytowy. Ta alternatywa dla tradycyjnych protez zachęca przede wszystkim trwałością, łatwością w naprawie oraz estetyką. Most kompozytowy jest metodą coraz częściej i chętniej wybieraną. Czym się charakteryzuje? Jak wygląda założenie mostu kompozytowego?

spis treści

1. Most kompozytowy - charakterystyka

Most kompozytowy to rodzaj mostu protetycznego, który jest konstrukcją stałą, przyklejaną do sąsiednich zębów, co nie wymaga ich preparowania. Mosty kompozytowe konstruowane są na bazie kompozytu o zwiększonej wytrzymałości oraz włókien szklanych, utrzymują się na sąsiednich zębach za pomocą żywicy kompozytowej i skrzydełek, które mogą być wykonane z włókna szklanego lub metalu. Mosty kompozytowe są najlepszym zastosowaniem przy uzupełnieniu braków zębów. Uzupełniają przede wszystkim braki zębowe w odcinku przednim, ale mogą być, choć rzadziej wypełnieniem braków w odcinku bocznym. Stosowane są również jako mosty kompozytowe tymczasowe przed wstawieniem mostów stałych lub implantów. Zęby filarowe dla mostu muszą być mocne, aby mogły być wystarczającym oparciem.

2. Most kompozytowy - przebieg

Pierwsza wizyta przed założeniem mostu kompozytowego to wstępna ocena warunków zgryzowych pod kątem możliwości wykonania mostu kompozytowego. Często lekarz podczas tej wizyty zleca badanie kliniczne zębów filarowych oraz radiologiczne. Następnie pobiera wyciski, określa kolor i liczbę zębów, na których przyklejone będą elementy retencyjne mostu. W oparciu o te informacje dalsze prace wykonywane są w laboratorium techniki dentystycznej. Drugim etapem klinicznym jest ocena funkcji i estetyki przygotowanej pracy laboratoryjnej i osadzenie wykonanej konstrukcji na odpowiednim rodzaju kleju. Im mocniejszy klej i większa powierzchnia klejenia, tym rokowanie jest lepsze. Istnieje ryzyko, że most kompozytowy może się odkleić. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, najczęściej możliwe jest ponowne przyklejenie mostu kompozytowego.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!
Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób! [6 zdjęć]

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, regularne usuwanie kamienia nazębnego, ale i odpowiednia dieta.

zobacz galerię

Mosty kompozytowe najczęściej wykonywane są poprzez przyklejane do zębów sąsiednich metalowych elementów, dzięki temu są wytrzymałe mechanicznie i jednocześnie cienkie. Dla poprawy walorów estetycznych wykonuje się nośniki np. z tlenku cyrkonu. Wtedy są one w kolorze zęba, a ząb uzupełniający brak jest najczęściej koroną porcelanową. Czasami wykonuje się mosty kompozytowe tymczasowe, które mają na celu natychmiastowe uzupełnienie pojedynczego braku zębowego. Wówczas jest to ząb modelowany z kompozytu bezpośrednio w jamie ustnej. W etapie końcowym lekarz omawia z pacjentem szczegóły związane z higieną, ograniczeniami w obciążeniach mechanicznych oraz kalendarz wizyt kontrolnych.

3. Most kompozytowy - zalety

Zalety mostów kompozytowych są liczne i to one zachęcają pacjentów do wybrania tej metody. Zastosowanie mostu kompozytowego nie wymaga szlifowania zębów sąsiednich. Są bardzo dobrym rozwiązaniem w leczeniu braków zębowych u dzieci i młodzieży przed zakończeniem wzrostu, co ułatwia odsunięcie w czasie wstawienie mostu tradycyjnego czy implantu u młodych osób. Jest to często stosowana metoda w przypadku wrodzonego braku zawiązków zębowych u młodzieży. Wykorzystuje się ja też jako następowe leczenie po ortodontyczne. Dobrze wykonana konstrukcja odsuwa w czasie lub nie wymaga zastosowania implantów czy mostów tradycyjnych. Zakładanie mostów kompozytowych jest całkowicie bezbolesne, w odróżnieniu od zakładania mostu tradycyjnego.

Zobacz także:

4. Most kompozytowy - wady

Mimo szeregu zalet można jednak wyróznić też kilka wad mostu kompozytowego. Istnieje ryzyko, że most kompozytowy może się odkleić. Szczególnie w przypadku nieprzestrzegania warunków klinicznych lub w sytuacji, gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń dotyczących obciążania mechanicznego wykonanej konstrukcji. Jeśli pacjent nie dba odpowiednio o higienę jamy ustnej może to prowadzić do próchnicy w miejscach bezpośrednio przylegających do mostu kompozytowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze