Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Gabriela Wanat

Odchudzanie z nordic walking

Odchudzanie z Nordic Walking
Odchudzanie z Nordic Walking (Zdjęcie autorstwa Bad Kleinkirchheim / CC BY 2.0)

Historia nordic walking sięga lat 20. Od 1997 roku spopularyzowany jako forma treningu, kształcąca umiejętności i podtrzymująca dobrą formę narciarzy biegowych w okresie letnim. Z biegiem czasu Nordic Walking stał się bardzo popularną formą treningu nie tylko dla sportowców. Obecnie zaliczany jest do fitnessu i zajęć rekreacyjnych. Szacuje się, że tę formę aktywności uprawia około miliona osób. Nordic walking w ostatnich latach stał się popularny zwłaszcza w Niemczech, Szwajcarii, Austrii oraz Polsce. Nordic Walking pozwala na utrzymanie w dobrej kondycji całego ciała. Taka aktywność fizyczna usprawnia pracę serca i wzmacnia mięśnie.

spis treści

1. Trening nordic walking

Nordic Walking, czyli tak zwany spacer nordycki, to technika marszu, która polega na połączeniu marszu tradycyjnego lub chodu sportowego z techniką jazdy na nartach biegowych (odpychanie się kijkami od podłoża). Ten sport mogą uprawiać osoby z każdego przedziału wiekowego, w każdym klimacie, w dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach i przez cały rok.

Do tej aktywności fizycznej wystarczą dobre chęci, wygodne obuwie, dostosowane do warunków atmosferycznych, sportowe ubranie i para kijków. Kijki do chodzenia są połączeniem kijów trekkingowych i tych od nart biegowych. Uprawianie Nordic Walking dobrze jest rozpocząć pod okiem instruktora. Pomoże on dobrać odpowiednie kijki i nauczy prawidłowej techniki marszu.

1.1. Kijki do nordic walking

Równie ważna jak technika, jest odpowiednia długość kijków. Każdy z nas jest inaczej zbudowany, ma inną długość rąk, nóg czy tułowia. By właściwie dobrać kijki do Nordic Walking, należy ubrać obuwie, w którym planuje się uprawiać ten sport, i zgiąć rękę w łokciu prawie do kąta prostego. Długość kijków oblicza się na podstawie równania: wzrost x 0,68 = długość kijków. Jeśli wynik wynosi np. 123 cm, to zaokrąglamy go do 120 cm i kupujemy kijki właśnie o takiej długości. Seniorzy i osoby o obniżonej sprawności fizycznej powinny mieć kijki o 5-10 cm krótsze.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Zalety nordic walking

„Spacer z kijkami” jest bardzo przyjemną i lekką formą aktywności fizycznej. Kijki służą do szybkiego, dynamicznego marszu z wymachami rąk do tyłu i odpychaniem się od podłoża. Niewątpliwą zaletą „spaceru z kijkami” jest jego prostota i małe obciążenie organizmu. Dlatego zaleca się tę formę ruchu w każdym wieku, szczególnie osobom starszym z dolegliwościami wykluczającymi intensywne ćwiczenia, a także osobom z cukrzycą, chorobami ortopedycznymi, chorobami układu krwionośnego, osobom z nadwagą oraz kobietom w ciąży i młodzieży.

Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców potwierdziły pozytywny wpływ regularnych „spacerów z kijkami” na organizm człowieka. Podczas spaceru pracuje około 90% mięśni, co świadczy o jego dużej efektywności. Aktywna jest zarówno górna, jak i dolna część ciała. Umacniają się mięśnie kręgosłupa, ramion oraz karku. Wspomaganie się kijkami stabilizuje stawy oraz mięśnie, które je otaczają. Minimalnie obciąża stawy biodrowe i kolanowe, co jest szczególnie ważne u osób otyłych i starszych.

Ponadto Nordic Walking powoduje zmniejszenie nacisku na piszczele, kolana, biodra i plecy. Regularny trening zwiększa wydolność oddechową, przez co poprawia dotlenienie organizmu i zwiększa pobór tlenu o 20–58%. Lepsze dotlenienie poprawia zdolność myślenia i polepsza samopoczucie. Nordic Walking poprzez zwiększenie drożności i gęstości naczyń krwionośnych polepsza ukrwienie mięśni.

2.1. Nordic Walking a spalanie kalorii

Rogers (bad. 1995) w swoich badaniach wykazał zwiększenie spalania tkanki tłuszczowej nawet o 40% (około 120 dodatkowych kcal na godzinę) przy prawidłowej technice chodzenia. Dlatego systematyczne „spacery z kijkami” w połączeniu z odpowiednim odżywianiem (dietą niskokaloryczną) pomagają pozbyć się niechcianych kilogramów. Aktywność fizyczna działa jak iskra zapłonowa przemiany materii, nakręca spalanie kwasów tłuszczowych i wzmacnia aktywność enzymów „pożerających” tłuszcze.

Podczas treningów NW zaleca się utrzymywanie spokojnego tętna – 60–70% max. częstotliwości, ponieważ tkanka tłuszczowa spala się najlepiej przy niskiej częstotliwości tętna, po 20–30 minutach aktywności fizycznej. W takim tempie powoli kształtujemy sylwetkę i rozbudowujemy mięśnie. Dobrze ukrwione i wyćwiczone spalają kalorie również w czasie spoczynku.

2.2. Spacer nordycki a układ pokarmowy

Trening masuje jelita, a umocnione mięśnie brzucha utrzymują je razem tak, że stan napięcia tkanki jest odpowiedni, a trawienie przyspieszone. Szybkie i sprawne trawienie sprzyja odchudzaniu. Dodatkową zaletą jest likwidacja zaparć, które przyczyniają się do podrażnienia jelit i zatruć, jeśli treść pokarmowa zbyt długo zalega w jelitach.

Nordic Walking jest bardzo dobrą formą ruchu dla klubów ludzi odchudzających się, ponieważ daje poczucie przynależności do grupy oraz wsparcie i naturalną rywalizację, która motywuje do działania. Kijki pozwalają na efektywny, dynamiczny trening w górach, na śniegu oraz na oblodzonych nawierzchniach

Podsumowując, spacer wspomagany kijkami jest coraz bardziej docenianą aktywnością fizyczną. Stanowi prostą i przyjemną formę odchudzania oraz rehabilitacji ortopedycznej, neurologicznej, kardiologicznej, pulmonologicznej i szeroko rozumianego zespołu metabolicznego. Może być uprawiany w każdym wieku, bez względu na sprawność fizyczną, w każdym miejscu i o każdej porze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze