Trwa ładowanie...

Piłka fitness

Avatar placeholder
18.04.2019 09:27
Piłka fitness
Piłka fitness (123RF)

Piłka fitness to jeden z bardzo popularnych sprzętów do fitness. Taka piłka ma kilka zastosowań. Nie tylko służy do gimnastyki rekreacyjnej, ale także ma działanie rehabilitacyjne. Piłka rehabilitacyjna pomocna jest w korekcji wad postawy, rehabilitacji kręgosłupa. Piłka gimnastyczna wykonana jest z różnych tworzyw sztucznych oraz ma różne rozmiary. Taka piłka powinna być dobierana indywidualnie do wzrostu ćwiczącego.

spis treści

1. Zalety ćwiczeń na piłce fitness

Piłka fitness ma kilka zastosowań. Jest ona podstawowym sprzętem w gimnastyce rekreacyjnej, jak również gimnastyce korekcyjnej. Ćwiczenia z piłką dobrze wpływają na korekcję wad postawy. Poprawiają kondycję, utrzymanie równowagi oraz wpływają pozytywnie na koordynację ruchową. Ćwiczenie na piłce rehabilitacyjnej pobudza mięśnie do pracy, zwiększając ich ukrwienie, a co za tym idzie, utlenowanie i odżywienie mięśni. Takie ćwiczenia to dobre ćwiczenia wzmacniające mięśnie, szczególnie mięśnie brzucha. Trening z piłką sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej w organizmie oraz zmniejsza cellulit. Zwiększa się także ruchomość w stawach. Taki trening to dobre ćwiczenia rzeźbiące sylwetkę. Oprócz tego poprawia nam się humor, pojawia się odprężenie oraz niwelowane są objawy stresu.

2. Rodzaje piłek fitness

Wyróżnia się kilka rodzajów piłek fitness. Różnią się one tworzywem, z którego są wykonane, ale także kształtem. Każdy typ piłki fitness dostępny jest w różnej wielkości, dobrany odpowiednio do wzrostu ćwiczącego. Wyróżniamy:

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"
  • Klasyczną piłkę fitness – wytworzona jest ze specjalnej pianki PCV. Zalecana jest do ćwiczeń ogólnorozwojowych, rehabilitacji kręgosłupa czy do poprawy kondycji ruchowej, jak również do korekcji wad postawy.
  • Piłkę „antywybuchową” – wytworzona z materiału bardzo odpornego, szczególnie na pękanie. W przypadku jednak przebicia piłki, powietrze z wnętrza uchodzi bardzo powoli. Taka piłka oprócz typowego zastosowania, jak klasyczna piłka, zalecana jest również do wzmacniających ćwiczeń na mięśnie grzbietu, a także przy schorzeniach neurologicznych. Taka piłka szczególnie zalecana jest jako piłka do ćwiczeń w ciąży.
  • Piłkę do masażu – piłka, na której powierzchni znajdują się liczne wypustki masujące, kolce, wytworzona z niepękającego tworzywa, pianki PCV. Stosowana jest do wszystkich rodzajów ćwiczeń. Masowanie podczas ćwiczeń powoduje zwiększone ukrwienie skóry.
  • Piłkę fitness trener – jest to klasyczna piłka fitness, jednak na swojej powierzchni, wokół całej piłki, na samym środku znajdują się obrazki z propozycjami ćwiczeń. Dzięki temu piłka może być osobistym trenerem ćwiczącego.
  • Piłkę z uchwytami, typu skoczek – to piłka głównie przeznaczona do ćwiczeń dla dzieci. Pomocna jest w korekcji wad postawy, rehabilitacji kręgosłupa, a przede wszystkim ćwiczenie na niej przynosi dużo frajdy i zabawy.
  • Piłkę z uchwytami i linkami – piłka po obu stronach posiada także rozwijane elastyczne linki. Dzięki nim możliwe jest również ćwiczenie rąk i ramion.
  • Piłkę wałek – taka piłka, oprócz ćwiczeń fitness, stosowana jest także do ćwiczeń odprężających, jak np. joga.
  • Piłkę fasolka – ma takie zastosowanie jak piłka wałek.

Piłki mogą być bardzo różne, jednak zasada ich dobierania jest podobna w każdej z nich. Przyjmuje się, że przy wzroście 140-150 cm powinno wybrać się piłkę o średnicy 45 cm; wzrost 151-165 cm – piłka o średnicy 55 cm; wzrost 166-175 cm - piłka o średnicy 65 cm, a przy wzroście 175-190 cm – 75 cm średnicy piłki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze