Poduszka sensomotoryczna – czym jest, do czego służy, przykładowe ćwiczenia
Poduszka sensomotoryczna, nazywana też jeżykiem lub dyskiem sensorycznym, jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dużo siedzą. Swoją powierzchnią wymusza prawidłową postawę ciała, pobudza do działania krążki międzykręgowe, a także doskonale wspiera kręgosłup.
1. Poduszka sensomotoryczna – czym jest?
Poduszka sensomotoryczna ma kształt spłaszczonego koła, wypełnionego powietrzem. Z jednej strony jej powierzchnia jest płaska i gładka, a z drugiej pełna wypustek, miękkich kolców. W związku z tym, że jest napowietrzona, czasami balansujemy na niej ciałem i ciężko utrzymać nam stabilność. Jednak jej ciekawa budowa pozwala na prawidłową pracę kręgosłupa, siedząc odciążamy kręgosłup i korygujemy wady postawy.
2. Poduszka sensomotoryczna – do czego służy?
Poduszka sensomotoryczna służy osobom mającym siedzący tryb pracy, sportowcom, świetnie nadaje się do masażu stóp.
Siedząc na poduszce sensomotorycznej poprawiamy postawę ciała, ponieważ wymusza ona naturalną, poprawną pozycję ciała. Inaczej wygląda siedzenie na kanapie lub krześle. Siedząc prawidłowo można usprawnić pamięć, koordynację i koncentrację.
Poduszka z wypustkami stymuluje również krążenie całego ciała. Sportowcy również skorzystają z jej dobrodziejstw. Wykonując różne kombinacje ćwiczeniowe mogą wzmacniać swoje mięśnie, ale także trenować równowagę. Jest innowacyjnym wyborem dla codziennych ćwiczeń fitness.
Kładąc na poduszce sensomotorycznej zmęczone stopy, poprawiamy ich ukrwienie, masujemy, a przez co powodujemy, że ciało staje się odprężone i bardziej zrelaksowane, poprawiamy również koordynację ruchową.
3. Poduszka sensomotoryczna – przykładowe ćwiczenia
Jeżeli nie macie pomysłu, jak możecie wspomóc swoje ciało lub urozmaicić swój trening, to zaproponuję kilka przyjemnych ćwiczeń, do wykonania z pomocą poduszki sensomotorycznej.
Siad na poduszce sensomotorycznej – kładziemy poduszkę na twardym, równym podłożu. Siadamy pośladkami na poduszce, plecy wyprostowane, brzuch wciągnięty, nogi prostujemy w kolanach i unosimy kilka centymetrów do góry, aby tworzyły kąt prosty z tułowiem. Wytrzymujemy 30 sekund.
Stanie na poduszce sensomotorycznej – poduszka musi znajdować się na płaskiej powierzchni. Jedną stopą wchodzimy na poduszkę i napinamy mocno nogę. Druga noga również napięta, pomaga utrzymać prawidłową postawę. Pamiętamy, aby napiąć mięśnie brzucha i złączyć łopatki. Wytrzymujemy 30 sekund.
Przysiady na poduszkach – Dwie poduszki rozstawiamy na szerokość naszych bioder. Stajemy na nich stopami i próbujemy wykonać pełny przysiad. Wykonujemy 15 przysiadów, mając na uwadze poprawność sylwetki.
Rzucanie z piłki – na jednej nodze stoimy na poduszce sensomotorycznej. Bierzemy jakąkolwiek małą lub większą piłkę, która się dobrze odbija (może być do tenisa). Stojąc na poduszce w odległości kilki metrów od ściany, próbujemy odbić i złapać piłeczkę. Odbijamy 30 razy.
„Deska” na poduszce sensomotorycznej – w tym ćwiczeniu podpieramy się ramionami o poduszkę sensomotoryczną, palce u stóp zadzieramy o podłogę. Ciało utrzymujemy w poziomej pozycji „deski”. Napinamy mocno mięśnie brzucha i staramy się nie balansować na poduszce. Wytrzymujemy 30 sekund.
Ćwiczenia na poduszce sensomotoryczne poprawią twoją równowagę, wzmocnią mięśnie, a także polepszą postawę - warto z niej korzystać.