Polipeptydy w kosmetyce – przykłady, właściwości i działanie
Polipeptydy to peptydy, które zawierają w cząsteczce od 10 do 100 aminokwasów. Są białkami składającymi się z pojedynczego lub kilku łańcuchów polipeptydów. Z uwagi na właściwości i działanie, substancje są wykorzystywane do produkcji leków, suplementów diety i kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Jakie korzyści przynosi stosowanie kosmetyków z polipeptydami?
1. Co to polipeptydy?
Polipeptydy to związki chemiczne, które powstają z połączenia krótkołańcuchowych aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. W swojej cząsteczce zawierają od 10 do 100 aminokwasów. Krótkie peptydy o długości do 10 reszt aminokwasowych to oligopeptydy. Polipeptydy przekraczające 100 reszt aminokwasowych zalicza się do białek.
Polipeptydy – przykłady
Wyróżnia się peptydy naturalne i syntetyczne, wytwarzane w laboratorium. Do grupy peptydów naturalnych zaliczają się na przykład:
- glutation – to tripeptyd zbudowany z aminokwasów cysteiny, glicyny i kwasu glutaminowego oraz silny przeciwutleniacz, który jest obecny w każdej komórce organizmu i odgrywa rolę w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym,
- elastyna obecna w tkance łącznej, która nadaje skórze elastyczność i sprężystość,
- protaminy (białka zasadowe) czy hormony peptydowe (to na przykład: przeciwzapalny hormon adrenokortykotropowy lub neuroprzekaźnik w postaci oksytocyny).
Przykładem peptydu syntetycznego, stosowanego we współczesnej kosmetyce, są tetrapeptydy, matrykiny, heksapeptydy oraz tripeptydy kwasu palmitynowego.
2. Rola i zastosowanie polipeptydów
Polipeptydy są kluczowymi składnikami białek, które w organizmie pełnią wiele funkcji. Białka, w których skład wchodzą polipeptydy, są niezbędne dla życia i pełnią szereg istotnych funkcji enzymatycznych (np. enzymy trawienne), strukturalnych (np. kolagen w skórze), hormonalnych (np. insulina) i transportowych (np. hemoglobina transportująca tlen we krwi).
Polipeptydy są także wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym. Substancje te wchodzą w skład wielu preparatów.
W medycynie polipeptydy są wykorzystywane jako składniki leków, ale i produkcji białek rekombinowanych, to jest produkowanych w laboratorium przy użyciu technik inżynierii genetycznej. Można je także znaleźć w suplementach diety, zwłaszcza tych, które stosuje się we wspieraniu regeneracji mięśni po treningu, ale i odżywianiu osób starszych lub chorych.
Polipeptydy są obecne w formułach różnych kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Zawierają je kremy do twarzy (zwłaszcza przeciwzmarszczkowe i ujędrniające, także kremy pod oczy), maski na twarz, regeneracyjne serum z peptydami i ceramidami w ampułkach.
Polipeptydy mogą być również używane w produktach do pielęgnacji włosów. Są cenione i bezpieczne. Mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji u osób o każdym typie skóry, niezależnie od wieku.
Peptydy są także wykorzystywane do przeprowadzania specjalistycznych zabiegów kosmetycznych, na przykład mezoterapii peptydowej, peelingach czy peptydowych terapiach włosów.
3. Polipeptydy w kosmetyce – właściwości i działanie
Polipeptydy stosowane w kosmetyce ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne i korzyści dla skóry, ponieważ:
- Regenerują: mogą wspomagać proces regeneracji skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna są białkami strukturalnymi, które pomagają w utrzymaniu jędrnej i elastycznej skóry. Wzmacniają barierę ochronną skóry. Cząsteczki peptydów przenikają przez górną warstwę skóry, a więc działają także głębiej, nie tylko na powierzchni skóry.
- Nawilżają ją, wzmacniają naturalny płaszcz hydrolipidowy, co może przesuszeniu skóry, łuszczeniu się jej i uczuciu szorstkości.
- Rewitalizują, ponieważ poprawiają jędrność, teksturę i sprężystość skóry. Mogą również przeciwdziałać nadmiernemu pigmentowaniu skóry, takiemu jak przebarwienia czy plamy starcze.
- Wygładzają. Poprzez stymulację produkcji kolagenu, mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności zmarszczek i linii mimicznych oraz porów.
- Działają antyoksydacyjnie, to jest pomagają zwalczać wolne rodniki. Zmniejszają tym samym stres oksydacyjny (polipeptydy zawierają przeciwutleniacze).
- Działają przeciwzapalnie, łagodzą stany zapalne, tonują zaczerwienienie skóry.
Czy są jakieś specjalne zalecenia dotyczące stosowania polipeptydów w pielęgnacji skóry? Okazuje się, że tak. Warto na przykład wiedzieć, że w stosowaniu kosmetyków z peptydami bardzo ważna jest systematyczność. Produkty zwierające te cenne aminokwasy warto aplikować rano i wieczorem.