Trwa ładowanie...

Pompki szwedzkie – zasady, zagrożenia, trening, wskazówki

Avatar placeholder
28.04.2021 17:05
Pompki szwedzkie – zasady, zagrożenia, trening, wskazówki
Pompki szwedzkie – zasady, zagrożenia, trening, wskazówki

Pompki szwedzkie to rodzaj pompek dość niebezpiecznych dla ciała. Istnieje bardzo wiele rodzajów pompek, a pompki szwedzkie są najbardziej obciążające. Podczas ich wykonywania pracują wszystkie mięśnie rąk i pleców. Jak zatem wykonywać pompki szwedzkie?

spis treści

1. Pompki szwedzkie – zasady

Pompki szwedzkie, zwane są inaczej szwedkami. Pompki szwedzkie polegają na podparciu się rękami o wyższy przedmiot tyłem, można je wykonywać w oparciu ławeczkę czy meble. Ważne, aby nasza pozycja była stabilna, aby nie nabawić się kontuzji czy urazu. Pompki szwedzkie mogą być wykonywane w różnych wariantach (proste nogi, zgięte nogi, z obciążeniem), jednak muszą być wykonywane w prawidłowy sposób.

Pompki szwedzkie angażują do pracy przede wszystkim tricepsy, ale także barki i klatkę piersiową. Pompki szwedzkie nie są trudne i jeżeli podejdziemy do nich w odpowiedni sposób, mogą być bardzo efektywnym ćwiczeniem.

Ćwiczenia, przez które możesz nabawić się bólu pleców. Czym je zastąpić?
Ćwiczenia, przez które możesz nabawić się bólu pleców. Czym je zastąpić? [5 zdjęć]

Ból pleców może z łatwością sprawić, że zrezygnujemy z aktywności fizycznej. Jednak każdy ekspert powie

zobacz galerię
Zobacz film: "Ćwiczenie - odwrotne pompki"

2. Pompki szwedzkie – zagrożenia

Głównym zagrożeniem podczas wykonywania pompek szwedzkich może być niestabilnie przybrana pozycja. Chodzi o to, że podczas wykonywania pompek szwedzkich opieramy się o jakichś przedmiot. Musimy zadbać o to, aby ten przedmiot był bardzo stabilnie przytwierdzony do podłoża, aby wytrzymał ciężar i opór naszego ciała. W innym wypadku można doprowadzić do kontuzji.

Dlatego pompki szwedzkie uważane są za bardzo niebezpieczne ćwiczenie. Podczas wykonywania pompek szwedzkich warto mieć obok siebie osobę, która będzie nas asekurowała.

W trakcie wykonywania pompek szwedzkich bardzo narażone na kontuzje są nadgarstki. Niektórzy jednak ćwiczą pompki szwedzkie latami i nie nabawili się kontuzji, a inni po kilku treningach zaprzestali tego rodzaju pompek. Wszystko zależy od budowy naszych kości i stawów czy są mocne i zdolne do pokonania takiego obciążenia.

3. Pompki szwedzkie – trening

Pompki szwedzkie polegają na oparciu dłoni o kant ławeczki. Nogi mogą być w dowolnej pozycji, wszystko zależy od nas. Plecy powinny być proste, a brzuch mocno napięty. Rozstaw rąk również zależy od nas. W takie pozycji podnosimy ciało ku górze na samych rękach i uginamy łokcie, wracając w dół.

Pompki szwedzkie nie powinny być wykonywane razem z innymi ćwiczeniami, które obciążają nadgarstki. Należy wykonywać pompki szwedzkie jako jedno ćwiczenia w ciągu całego treningu. Jeżeli mamy taką możliwość to zastąpmy je innym rodzajem pompek, które będą mniej obciążające.

Warto pamiętać o tym, aby przed każdym treningiem dokładnie rozgrzać mięśnie i stawy. W tym celu można wykonać 10 – minutową rozgrzewkę, która bardzo mocno będzie skupiała się na nadgarstkach, jak również mięśniach rąk. Po zakończonych ćwiczeniach należy dokładnie rozciągnąć mięśnie, również pamiętając o nadwyrężonych nadgarstkach.

4. Pompki szwedzkie – wskazówki

Podczas wykonywania pompek szwedzkich warto zadbać o kilka rzeczy. Podczas wykonywania pompek szwedzkich należy oddychać, nie zapominajmy o oddechu, jest bardzo istotny. Powinniśmy także wolniej schodzić w dół, a szybciej podnosić się na rękach. Nasze ciało cały czas powinno być w tej samej pozycji, nie można się ani oddalać, ani przybliżać.

Podczas wykonywania ruchów warto zwrócić uwagę na braki, powinny być w jednej, stabilnej pozycji. Należy być bardzo skoncentrowanym na ćwiczeniach, gdyż łatwo można uznać urazu. Spróbujmy wykonać pompki szwedzkie, a przekonamy się, czy jest to ćwiczenia idealne dla nas.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze