Trwa ładowanie...

Efekty przysiadów - zasady, właściwa technika

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 23.04.2021 11:48
Efekty przysiadów - zasady, właściwa technika
Efekty przysiadów - zasady, właściwa technika

Coraz częściej w planach treningowych stałym elementem są przysiady - efekty tego ćwiczenia są widoczne nawet po miesiącu regularnego trenowania. Dlatego podczas treningów na siłowani czy klubach fitness przysiady są zalecane osobom, którym zależy nie tylko na redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej, ale także na poprawie wyglądu ud i pośladków.

spis treści

1. Klasyczne przysiady

Efekty przysiadów zależą nie tylko od długości serii i częstotliwości wykonywania ćwiczenia, ale przede wszystkim od techniki ich wykonywania. Im głębsze przysiady, tym efekty będą wyraźniejsze, ponieważ do pracy zaangażowana zostanie większa ilość mięśni.

Jeśli chodzi o klasyczne przysiady, efekty będą zauważalne w wzmocnieniu mięśni ud, ale również pleców i ud. Systematyczne wykonywanie przysiadów sprzyja poprawie ogólnej kondycji organizmu, a w szczególności stawów.

Zobacz film: "Dlaczego warto robić przysiady?"

Efekty przysiadów to oczywiście spalanie tłuszczu, ale też ukrwienie organizmu, dzięki czemu jest on lepiej odżywiony i dotleniony. Inne efekty przysiadów to poprawa gęstości kości, co z kolei wpływa na polepszenie poczucia równowagi.

Doskonałe sposoby na szczupłe nogi
Doskonałe sposoby na szczupłe nogi [10 zdjęć]

Koniec lata to wcale nie znak, że możesz przestać dbać o swoją figurę. To samo dotyczy okresu odległego

zobacz galerię

Systematyczny trening z przysiadami wpływa pozytywnie na pracę układu hormonalnego. Przysiady to ćwiczenie polecane w szczególności kobietom, ponieważ właściwie wykonywane poprawiają jędrność pośladków, redukowany jest też cellulit.

2. Jak robić prawidłowo przysiady

Każdy trening będzie efektywny, jeśli zostanie prawidłowo wykonany. Efekty przysiadów będą możliwe, jeżeli ćwiczenie będzie poprzedzone krótką rozgrzewką. Nieprawidłowo wykonywane przysiady mogą niestety skutkować nadwyrężeniem kolan, a nawet ich kontuzją.

Efekty przysiadów będą niemożliwe do osiągnięcia, jeżeli osoba trenująca wykona zbyt dużą ilość powtórzeń lub nie rozciągnie przed właściwym treningiem mięśni nóg.

Przysiady mogą być samodzielnym ćwiczeniem lub elementem rozgrzewki
Przysiady mogą być samodzielnym ćwiczeniem lub elementem rozgrzewki (123RF)

Efekty przysiadów będą możliwe do osiągnięcia, jeżeli ćwiczenie zostanie wykonane zgodnie z określonymi przez trenerów zasadami. Przede wszystkim najważniejsza jest właściwa pozycja przy przysiadach. Plecy muszą być całkiem proste, a głowa lekko uniesiona. Nogi powinny być rozstawione na szerokość bioder, natomiast stopy ustawione albo równolegle do siebie, albo pod lekkim kątem na zewnątrz.

Przysiad musi być wykonany z całych stóp z naciskiem na całe pięty. W ćwiczeniu przysiadów brzuch i pośladki muszą być napięte. Ważne jest też, aby zachować kąt 90 stopni pomiędzy udami, a podudziami.

To też warto wiedzieć

Efekty przysiadów będą jeszcze wyraźniejsze, kiedy do treningu włączy się hantle, a przy zaawansowanym treningu sztangę do ćwiczeń. Korzystając z przyrządów sportowych tego typu pobudzane są do pracy także mięśnie ramion.

Prawidłowa technika wykonywania przysiadów, a także dopasowanie ilości powtórzeń do możliwości fizycznych gwarantuje, że efekty przysiadów będą widoczne, a trening nie zakończy się kontuzją. Przysiady jednak nie są zalecane każdemu. Osoby mające problemy z kolanami, stawami, skarżące się na ból kości nie powinny wykonywać tego rodzaju ćwiczeń. Każde ćwiczenie powinno być konsultowane z trenerem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze