Trwa ładowanie...

Słowiańska gimnastyka – zestaw ćwiczeń, efekty, zasady

Avatar placeholder
26.05.2022 16:28
Słowiańska gimnastyka, nazywana ćwiczeniami czarownic, to forma aktywności podobna do jogi.
Słowiańska gimnastyka, nazywana ćwiczeniami czarownic, to forma aktywności podobna do jogi. (AdobeStock)

Słowiańska gimnastyka to ćwiczenia przeznaczone wyłącznie dla kobiet. System składa się z 27 ćwiczeń, które przyporządkowane są do trzech światów, na jakie Słowianie dzielili wszechświat. To Świat Górny (Prawi) odpowiadający emocjom, Świat Średni (Jawi) związany z uczuciami i Świat Dolny (Nawi) odpowiedzialny za działanie, związany z ciałem. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest słowiańska gimnastyka?

Słowiańska gimnastyka, nazywana ćwiczeniami czarownic, to forma aktywności podobna do jogi (stąd mówi się o niej również słowiańska joga). Jest przeznaczona wyłącznie dla kobiet, które chcą zadbać o swoje zdrowie, sprawność, ale i duchowość.

System ten tworzy 27 ćwiczeń, które przetrwały przekazywane przez kobiety z pokolenia na pokolenie. Traktowano je jak sposób na utrzymanie ciała i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii. Zebrano je w latach 90. XX wieku.

Gimnastykę słowiańską można traktować zarówno jako ćwiczenia fizyczne, ale i praktykę wspomagającą rozwój osobisty oraz duchowy, ponieważ jej ideą jest połączenie aktywności duchowej i cielesnej. Można nad tym pracować tak samemu, jak i w kobiecym kręgu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Ćwiczenia w gimnastyce słowiańskiej

W gimnastyce słowiańskiej występują 3 rodzaje ćwiczeń. Wykonuje się je w pozycji stojącej, klęczącej i kolanowo-łokciowej. Ćwiczenia są bardzo proste, a jednocześnie skuteczne. Uwzględniają maksymalne potrzeby kobiecego ciała.

Zgodnie z tradycją słowiańskiej gimnastyki każde ćwiczenie ma swoją nazwę, określone znaczenie i przypisaną mu afirmację. To pozwala na wykonywanie ich z intencją oraz świadomością, co poszerza postrzeganie świata i samej siebie.

Gimnastyka słowiańska składa się z zestawu 27 ćwiczeń i 3 etapów, co ma związek z tym, że Słowianie dzielili wszechświat na trzy światy:

  • Świat Górny (świat Prawi) – świat bogów,
  • Świat Średni, środkowy (świat Jawi) – świat ludzi,
  • Świat Dolny (świat Nawi) - świat przodków.

I tak Świat górny Prawi odpowiada emocjom. Ćwiczenia wykonuje się w pozycji stojącej. Świat średni Jawi to uczucia - aktywność skupia się na podparciu kolanami (pozycja klęcząca). Z kolei Świat dolny Nawi odpowiada za ciało. Metodą rozciągania jest podparcie kolanowo-łokciowe. Pracując nad tymi obszarami wykonuje się przyporządkowane mu ćwiczenia. Ich stopień trudności dopasowany jest do stopnia zaawansowania osoby je wykonującej.

3. Indywidualny zestaw ćwiczeń gimnastyki słowiańskiej

Ćwiczenia w gimnastyce słowiańskiej można dostosowywać do swoich potrzeb, w zależności od dnia czy okresu w życiu. Można także praktykować własny zestaw 7 ćwiczeń nazywanych zestawem rodowym, na który składają się po 2 ćwiczenia z każdego ze światów i jedno ćwiczenie główne, pod które dobiera się pozostałe.

Zestaw ćwiczeń ustala się na podstawie słowiańskiego horoskopu, w oparciu o dni księżycowe i słoneczne (data, godzina i szerokość geograficzna miejsca urodzenia). Aby obliczyć indywidualny kompleks należy porównać słoneczny i księżycowy horoskop metodą słowiańskiego mistycznego horoskopu ze świata Prawi (świata bogów). Indywidualny zestaw ćwiczeń należy wykonywać codziennie. Trwa to maksymalnie kwadrans. Bardzo ważne jest, by wykonując poszczególne ruchy relaksować się i skupiać się na sobie.

4. Efekty gimnastyki słowiańskiej

Gimnastyka słowiańska jest odpowiednia dla wszystkich kobiet, niezależnie od poziomu ich sprawności fizycznej. Zaleca się, aby ćwiczenia rozpoczynać po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli po pierwszej miesiączce.

Jakie efekty przynosi wykonywanie ćwiczeń? Przede wszystkim gimnastyka słowiańska stabilizuje układ hormonalny. Wymusza prawidłową pracę gruczołów i właściwe zarządzanie gospodarką hormonalną. Podczas ćwiczeń masuje się fragmenty ciała odpowiadające za regulację poziomu hormonów: nadnercza, piersi, miejsca pod pachami. wsparciem w okresie menopauzy, przy bolesnym miesiączkowaniu i w trudnościach z zajściem w ciążę.

Uprawianie gimnastyki czarownic przynosi jednak wiele więcej korzyści:

  • łagodzi napięcie i ból kręgosłupa,
  • rozciąga i wzmacnia mięśnie takich obszarów ciała jak nogi, miednica, kręgosłup, biodra, brzuch, klatka piersiowa, ramiona, szyja, głowa,
  • działa przeciwbólowo w okresie miesiączki, łagodzi dolegliwości związane z menopauzą,
  • przywraca funkcje narządów rodnych,
  • poprawia płodność,
  • podwyższa libido,
  • wzmacnia odczucia i doznania podczas aktu seksualnego,
  • dodaje kobiecości i gracji ruchom,
  • poprawia wygląd i kondycję skóry,
  • rozwiązuje problemy zdrowotne wywołane przeciążeniami sportowymi,
  • likwiduje zmiany w układzie ruchu i ciała,
  • niweluje napięcie emocjonalne,
  • uczy słuchania i rozumienia potrzeb własnego ciała,
  • przynosi poczucie akceptacji,
  • wzmacnia stabilność, równowagę i uważność poprzez połączenie ruchu z oddechem,
  • pomaga niwelować negatywne myślenie i tonuje złe emocje, pomaga uwolnić negatywną energię,
  • pomaga zrelaksować ciało,
  • wycisza, relaksuje, uspokaja, przynosi spokój.
Joga hormonalna – na co pomaga i jak ćwiczyć? Wskazania i efekty
Joga hormonalna – na co pomaga i jak ćwiczyć? Wskazania i efekty

Joga hormonalna to forma praktyki, która stabilizuje poziom hormonów w organizmie i eliminuje objawy

przeczytaj artykuł
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze