Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Efekty tabaty – zalety, utrata wagi, spalanie tłuszczu, kondycja

Avatar placeholder
23.04.2021 16:16
Efekty tabaty – zalety, utrata wagi, spalanie tłuszczu, kondycja
Efekty tabaty – zalety, utrata wagi, spalanie tłuszczu, kondycja

Tabata to niezwykle popularny i skuteczny trening fitness. Co więcej, na efekty nie trzeba długo czekać. Tabata poprawia spalanie tłuszczu, kondycję, a także daje efekt szybkiej utraty wagi. Jak na nasze ciało wpływa tabata?

spis treści

1. Efekty tabaty– zalety

Dużą zaletą treningu tabata są szybkie efekty. Według szacunków 4 minuty treningu pozwalają na spalenie większej ilości tłuszczu niż ćwiczenia aerobowe. Co więcej, efekty tabaty widać już po 2 tygodniach ćwiczeń.

Główne efekty tabaty to spalanie tłuszczu, utrata wagi, modelowanie sylwetki, większa wytrzymałość organizmu i poprawa kondycji. Ponadto trening tabata dotlenia organizm. Oczywiście pierwsze efekty tabaty zauważymy szybciej, jeżeli trening będzie regularny, a także dostosujemy rodzaj ćwiczeń do celu, który chcemy osiągnąć. Inne ćwiczenia tabata będą sprzyjały utracie wagi, inne na poprawę kondycji, a jeszcze inne jedynie na wymodelowaniu sylwetki.

Tabata to niezwykle popularny i skuteczny trening fitness, dzięki któremu można szybko spalić tkankę tłuszczową.
Tabata to niezwykle popularny i skuteczny trening fitness, dzięki któremu można szybko spalić tkankę tłuszczową.
Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Intensywność ćwiczeń tabata należy jednak dostosować do własnych możliwości i stopniowo ją podwyższać. Trening tabata warto rozpocząć od 1 do 2 sesji w tygodniu. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do przetrenowania organizmu.

Trening tabata jest bardzo intensywny. Osoby, które się na niego decydują, odczuwają silne pocenie, a nawet mdłości. Dlatego jego skuteczność i efekty tabaty widać tak szybko.

2. Efekty tabaty – utrata wagi

Głównym efektem tabaty jest utrata wagi. Badania potwierdzają, że trening ten przynosi lepsze efekty, niż ćwiczenia aerobowe wykonywane w umiarkowanym tempie. Po bardzo intensywnym treningu tabata występuje zjawisko zwiększonej konsumpcji tlenu, a co za tym idzie, zwiększa się pobieranie dodatkowej energii z tłuszczy. Proces ten może trwać nawet do 24 godzin po zakończeniu wysiłku. Dzięki temu, nawet gdy śpimy, organizm spala tkankę tłuszczową, a efekty tabaty są jeszcze lepsze.

 

3. Efekty tabaty – spalanie tłuszczu

Efekty tabaty to również szybsze, niż w przypadku innych ćwiczeń, spalanie tłuszczu z brzucha. Jak wiadomo spalanie tłuszczu z okolic ud, bioder i brzucha jest najtrudniejsze. Dzięki 4-minutowemu treningowi tabata zwiększa się wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny, czyli hormonów, które odpowiadają za spalanie tłuszczu. Receptory adrenaliny i noradrenaliny zlokalizowane są w okolicach brzucha, stąd tak wysoka efektywność tabaty.

10 porannych motywatorów do ćwiczeń
10 porannych motywatorów do ćwiczeń [10 zdjęć]

Zamiast budzić się z rana i myśleć o tym, że trzeba trochę poćwiczyć, lepiej po prostu przystąpić do

zobacz galerię

4. Efekty tabaty – kondycja

Efekty tabaty są duże i szybkie - widoczne są już po 2 tygodniach regularnych ćwiczeń. Warto jednak zaznaczyć, że trening tabata jest bardzo obciążający, ale jednocześnie hartuje kondycję organizmu. Zmusza bowiem mięśnie do coraz większego wysiłku. Efekty tabaty to także poprawienie wydolności serca, gdyż zwiększa się zdolność do przepompowywania krwi. Dzięki temu codzienne czynności – sprzątanie, podbieganie do autobusu lub pociągu – mniej nas męczą. Tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze