Trwa ładowanie...

Taniec na rurze - historia, media, w Polsce

Avatar placeholder
23.04.2021 17:01
Taniec na rurze - historia, media, w Polsce
Taniec na rurze - historia, media, w Polsce

Taniec na rurze to rodzaj sztuki kojarzony głównie z klubami ze striptizem, który łączy cechy tańca, akrobatyki i fitnessu. Głównym elementem i przyrządem służącym do wykonywania tańca na rurze jest pionowa metalowa rura. W ostatnich czasach sztuka tańca na rurze zyskała na popularności jako forma fitnessu, nie związana w żaden sposób z klubami ze striptizem.

spis treści

1. Taniec na rurze - historia

Od połowy lat dwutysięcznych promotorzy tańca na rurze starają się zmienić stereotypy które się z nim wiążą. Taniec na rurze wymaga od ćwiczącego dużej siły, elastyczności i wytrzymałości. Technika tańca na rurze wymaga od nas szeregu atletycznych czynności, takich jak wspięcia, obroty, używanie kończyn do przytrzymywania się podczas zmiany położenia. Szczególnie siła górnych części ciała i korpusu jest ważna jeśli chcemy poprawnie wykonywać taniec na rurze.

Historia tańca na rurze sięga aż ośmiu wieków wstecz, do Indii, gdzie wykonywano sport zwany mallakhamb. Tam zaczęto uprawiać akrobacje na palu, jednak w przeciwieństwie do dzisiejszej rury, był on zrobiony z drewna i dużo szerszy. Ten rodzaj sportu uprawiali także mężczyźni. W latach 20 XX wieku, podróżne cyrki używały tańca na rurze jako jednej z atrakcji.

Zobacz film: "Pole dance [Po bandzie]"

Po jakimś czasie forma tańca na rurze przeszła z cyrku do barów, gdzie połączono ją z burleską. Dopiero w latach 80 ubiegłego wieku taniec na rurze stał się kojarzony głównie ze striptizem i klubami go-go.

Seksowne ćwiczenia, dzięki którym schudniesz
Seksowne ćwiczenia, dzięki którym schudniesz [8 zdjęć]

Pole dance nie jest już praktykowany tylko w klubie nocnym czy w sypialni – stał się trendy w świecie

zobacz galerię

Taniec na rurze zdobył popularność jako rodzaj treningu który przynosi korzyści dla nasze ogólnej siły i zdrowia. Taniec na rurze jest dla każdego, od 16 do 40 roku życia. Ta forma ćwiczeń zwiększa siłę całego ciała, ponieważ w trakcie wykonywania tańca używamy całego ciała jako punktu podparcia.

Typowa sesja ćwiczeń tańca na rurze zaczyna się od treningu siłowego, ruchów tanecznych, przysiadów i pompek, a następnie uczestnicy zaczynają wykonywać obroty, wspięcia i odwrócenia, które są główną atrakcją tańca.

2. Taniec na rurze - media

Taniec na rurze w mediach pojawił się już w roku 1993, kiedy Madonna zaprosiła tancerkę Carrie Ann Inaba do występowania na jej trasie koncertowej, gdzie ta wykonywała na scenie taniec na rurze.

Taniec na rurze ukazany został między innymi w serialu "Gotowe na wszystko", a także zyskał grono zwolenników wśród celebrytek, takich jak Jennifer Love Hewitt czy Sheila Kelley. Ukazują się czasopisma poświęcone w całości tańcu na rurze, takie jak Free Spin, Pole Spin czy Vertical.

Koniecznie przeczytaj

3. Taniec na rurze - popularność w Polsce

Taniec na rurze w Polsce również zyskuje wielką popularność, a w kolejnych miastach otwierane są kluby tańca na rurze. Oferowane są ćwiczenia dla początkujących, które w okresie kilku tygodniu mają wprowadzić nowicjuszy w technikę tego sportu, a także kursy dla zaawansowanych, którzy tańcem na rurze zajmują się już od dłuższego czasu.

Zajęcia na rurze trwają głównie godzinę, zaczynają się od intensywnej rozgrzewki, po których następują główne ćwiczenia na treningowej rurze. Przed zajęciami z tańca na rurze ważne jest, aby nie smarować ciała żadnymi olejkami lub kremami, ponieważ zmniejszają one przyczepność i spowodują upadki mogące prowadzić nawet do groźnych urazów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze