Trwa ładowanie...

Ćwiczenia ABS – charakterystyka, praca mięśni, zestaw ćwiczeń

Jeżeli chcesz zrzucić kilka kilogramów i wymodelować sylwetkę, wiedz, ze sama dieta nie wystarczy. Należy podjąć wysiłek fizyczny, który w połączeniu z odpowiednim odżywianiem może przynieść oczekiwane rezultaty. Piękny, umięśniony brzuch to marzenie wielu kobiet. Aby osiągnąć taki efekt można wypróbować ćwiczenia ABS.

Zobacz film: "Ćwiczenia na brzuch"

spis treści

1. Charakterystyka ćwiczeń ABS

Ćwiczenia ABS pomagają wzmocnić i podkreślić rzeźbę mięśni brzucha. Ćwiczenia ABS nie są skierowane do konkretnej grupy wiekowej, każdy może rozpocząć ten rodzaj treningu.

Jeśli posiadasz problemy ze zdrowiem, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu ćwiczeń ABS, skonsultuj się z lekarzem. To dobra propozycja aktywności fizycznej dla mam, które chcą poprawić kondycję i wzmocnić mięśnie brzucha po porodzie. Ćwiczenia ABS składa się z krótkiej rozgrzewki i głównego zestawu ćwiczeń opracowanych tak, by w maksymalny sposób angażować mięśnie skośne i mięśnie proste brzucha.

Ćwiczenia ABS to skrót od Abdominal Body System, czyli zestaw ćwiczeń, który w największym stopniu angażuje pracę mięśni brzucha. Innego rodzaju ćwiczenia to BPU. Podczas treningu BPU najintensywniej pracują biodra, pośladki oraz uda.

Dowiedz się, czego nie jeść po treningu
Dowiedz się, czego nie jeść po treningu [9 zdjęć]

Chociaż produkty, które prezentujemy są wypełnione składnikami odżywczymi, nie dostarczają organizmowi

zobacz galerię

Ćwiczenia ABS korzystnie wpływają na dolne partie ciała, modelują je, poprawiają jędrność i wyszczuplają, a także redukują tkankę tłuszczową. Podczas zestawu ćwiczeń ABS wykonuje się przysiady, unoszenia nóg, a także angażuje się pracę mięśni brzucha (brzuszki).

2. Jak pracują mięśnie przy ćwiczeniach ABS

Można wyróżnić trzy partie mięśni brzucha, które pracują w czasie ćwiczeń ABS: dolną część mięśni prostych, górną część mięśni prostych oraz mięśnie boczne.

Największą zaletą ćwiczeń ABS jest to, wszystkie partie brzucha są aktywizowane do pracy, dzieje się to poprzez wykonywanie kolejnych powtórzeń danego ćwiczenia. Efektem regularnych ćwiczeń ABS jest widocznie umięśniony brzuch, z wzmocnionymi mięśniami w każdej partii (w górnej, dolnej części, mięśnie skośne i poprzeczne).

Dodatkowo, ćwiczenia ABS pozytywnie pływają na pracę mięśni dolnego odcinka pleców. Należy pamiętać, aby podczas wykonywania ćwiczeń ABS miednica była dociśnięta do podłoża.

Zobacz także:

3. Zasady ćwiczeń ABS

Jeśli nie masz zbyt wiele wolnego czasu na aktywność fizyczną, możesz skorzystać z zestawu ćwiczeń, który trwa tylko 8 minut. Ćwiczenia „ABS 8 minut” są intensywne i wymagające, ale i różnorodne, wiele osób zachwala ten rodzaj aktywności fizycznej, mówić, że przynosi świetne rezultaty.

Regularne ćwiczenia ABS nie tylko wzmocnią mięśnie brzucha, ale sprawią także, że wyrzeźbisz mięśnie brzucha. Podczas treningu należy dobierać rodzaj ćwiczeń tak, aby angażować każdą grupę mięśni. Jedno powtórzenie powinno trwać od 4 do 6 sekund. Ćwiczenia ABS powinno się wykonywać przez 8 minut bez przerw między kolejnymi ćwiczeniami.

Trenując nie należy zmieniać ustalonej kolejności ćwiczeń. Rozpoczyna się od ćwiczeń angażujących mięśnie dolne, później boczne a na końcu proste górne. Przykładowe ćwiczenia z zestawu ABS to: standardowe brzuszki, przybliżanie kolan do klatki piersiowej, skręty tułowia z piłką gimnastyczną, rowerek, brzuszki ze skrętem tułowia lub świeca. Trening ABS powinno się wykonywać 2-3 razy w tygodniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.