Pojawiają się na nogach. To konsekwencja zakażenia
Truskawkowe nogi to potoczna nazwa nieestetycznych zmian, które pojawiają się po depilacji czy goleniu nóg zwłaszcza u osób o wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień skórze. Jak wyglądają? Czy można im zapobiegać? Jakie są sposoby, dzięki którym można zmniejszyć widoczność nieestetycznych plamek bądź je usunąć?
1. Co to są truskawkowe nogi?
Truskawkowe nogi, czyli drobne czarne kropeczki pojawiające się na podrażnionej, zaczerwienionej skórze, to problem, z którym mierzą się osoby w różnym wieku. Kiedy, jak i dlaczego powstają?
Zmiany na skórze mogą wystąpić po depilacji woskiem lub goleniu nóg maszynką, zwłaszcza u osób o wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień skórze. Są wówczas skutkiem podrażnienia mieszków włosowych.
Truskawkowa skóra na nogach, zwłaszcza u nastolatków, najczęściej ma związek z zatkanymi – brudem, potem i kosmetykami – porami skóry. Zmiany to nic innego jak otwarte zaskórniki, w przypadku których wypełniające je sebum w kontakcie z powietrzem, utlenia się i ciemnieje.
Zdarza się też, że pojawiające się objawy truskawkowych nóg to konsekwencja i objaw bakteryjnego zakażenia mieszków włosowych, do którego doszło za sprawą zanieczyszczonej patogenami maszynki do golenia.
2. Jak pozbyć się truskawkowych nóg?
Jak zlikwidować czerwone kropki na nogach? Specjaliści są zdania, że najbardziej skuteczną metodą jest wykonanie trwałej depilacji laserowej. A jeśli to rozwiązanie nie wchodzi w grę?
Cóż – przede wszystkim trzeba zadbać o właściwie przeprowadzony zabieg usuwania niechcianego owłosienia oraz odpowiednią pielęgnację skóry. Jej podstawą jest regularne złuszczanie skóry, stosowanie odpowiednich kosmetyków i oczyszczanie porów.
Odpowiednie golenie truskawkowych nóg
W przypadku golenia maszynką truskawkowych nóg kluczową kwestią jest, by:
- często wymieniać maszynkę do golenia,
- odpowiednio przechowywać maszynkę do golenia; trzeba pamiętać, że wilgoć panująca w łazience sprawia, że rozwijają się na niej różne mikroorganizmy chorobotwórcze,
- przed użyciem maszynkę trzeba przemyć, najlepiej przetrzeć wodą utlenioną,
- dbać o to, by używać maszynki nie tylko czystej, ale i ostrej,
- unikać golenia nóg na sucho,
- stosować piankę do golenia,
- operować maszynką, przesuwając ją z kierunkiem wzrostu włosa.
Charakterystyczne dla truskawkowych nóg ciemne kropeczki mogą pojawiać się nie tylko po goleniu nóg maszynką, ale i po użyciu depilatora lub wosku. Aby temu zapobiec, warto wykonywać regularny peeling ciała, szczotkować je na sucho. To oczyszcza skórę ze zrogowaciałej warstwy naskórka (pozwala pozbyć się martwego naskórka), odblokowuje zatkane pory, a i zapobiega zatykaniu się porów skóry.
Można także zdecydować się na depilację pastą cukrową. Zabieg jest kompilacją usuwania zbędnego owłosienia oraz delikatnego peelingu.
3. Peeling na truskawkowe nogi
Peeling na truskawkowe nogi można kupić w drogerii, ale i zrobić samodzielnie, z produktów dostępnych w kuchni. Wystarczy wymieszać ze sobą:
- zaparzoną, zmieloną kawę z oliwą z oliwek lub olejem kokosowym,
- zaparzoną, zmieloną kawę z łyżeczką cynamonu i jogurtem greckim,
- dwie łyżki cukru brązowego i dwie łyżki oliwy z oliwek,
- zmielone płatki owsiane z miodem i odrobiną ciepłej wody,
- sól morską z oliwą z oliwek i cytryną,
- sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody.
Jak zrobić peeling na truskawkowe nogi?
Przygotowaną papkę należy nałożyć na skórę, chwilę ją wmasowywać, następnie opłukać nogi i osuszyć. Domowy peeling można przeprowadzać nawet dzień przed depilacją – wieczorem, najlepiej podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem.
4. Krem na truskawkowe nogi
Po depilacji warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, nakładając na nią odpowiedni kosmetyk. Jaki jest najlepszy balsam czy krem na truskawkową skórę? Taki, który nawilża skórę, ale i zapobiega wrastaniu włosków. Sprawdzi się też żel po goleniu oraz olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne.
Warto pamiętać, że podstawą pielęgnacji skóry z efektem truskawkowych nóg powinno być nie tylko regularne złuszczanie, ale i stosowanie kosmetyków z mocznikiem w stężeniu 10 proc. (np. balsam lub lekka emulsja na bazie mocznika, które mają działanie zmiękczające naskórek i nawilżające, przez co zapobiegają rogowaceniu).
W zmniejszeniu widoczności czarnych plamek może także pomóc żel do mycia ciała przeznaczony do skóry tłustej i trądzikowej. Można też stosować kosmetyki na bazie kwasu glikolowego (np. toniki do twarzy z 5-proc. kwasem glikolowym).
5. Jak oczyścić pory na nogach?
W przypadku truskawkowych nóg dobrze jest także wiedzieć, co robić, by otworzyć pory i łatwo usunąć z nich zanieczyszczenia. Okazuje się, że wystarczy przez chwilę moczyć nogi w gorącej wodzie.
Po depilacji można je z kolei zanurzyć w wodzie zimnej. To pozwoli zamknąć pory i przyniesie ulgę skórze.
6. Jak leczyć truskawkowe nogi?
Truskawkowe nogi nie dodają uroku, ale i mogą prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Gdy dochodzi do zapalenia mieszków włosowych, a widoczne na skórze zmiany nie tylko utrzymują się długo, ale i stają się bolesne, należy udać się do dermatologa.
Specjalista zaleci odpowiednie preparaty. Mogą to być zarówno produkty z witaminą C, jak i antybiotyki oraz produkty złuszczające.