Zabiegi dla cery wrażliwej
Cera wrażliwa – zabiegi w jej przypadku są niezmiernie ważne. Skóra jest bardzo delikatna i skłonna do alergii. Łatwo ją podrażnić, często w jej obrębie powstają zaczerwienienia oraz widoczne sa rozszerzone naczynka. Każda zmiana pogody – począwszy od mrozu, upału, po wiatr i śnieg – odbija się na wyglądzie skóry. Podstawą pielęgnacji cery wrażliwej jest używanie specjalnych, ochronnych kosmetyków, niewywołujących uczulenia. Ważne są również odpowiednie zabiegi kosmetyczne – wykonane przez specjalistę.
1. Pielęgnacja cery wrażliwej
Cera wrażliwa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest skłonna do podrażnień i gwałtownego reagowania na działanie czynników zewnętrznych. Cera wrażliwa może być także szorstka i nieprzyjemna w dotyku. W tym przypadku trwały rumień spowodowany rozszerzeniem naczyń wystepuje częściej w przeciwieństwie do innych rodzajów cer. Ten typ skóry jest nabyty albo uwarunkowany genetycznie. Skóra sucha jest cały czas napięta i zaczerwieniona. Ważna jest zatem pielęgnacja kosmetykami do cery wrażliwej.
Stan wrażliwej cery jeszcze bardziej pogarszają: zbyt częste mycie, palenie papierosów, słońce, mróz i nieodpowiednie kosmetyki. Należy więc pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, która pomaga odbudować jej warstwę ochronną. Nie bez znaczenia jest także woda, której się używa – chlorowana pogarsza stan skóry, dobrze więc byłoby myć twarz w niegazowanej wodzie mineralnej lub zakupić do kranów filtry. Trzeba wyrobić w sobie nawyk stosowania kremów nawilżających oraz kosmetyku chroniącego przed promieniowaniem słonecznym, a zimą dodatkowo przed wiatrem i mrozem.
Kremy do cery wrażliwej powinny zawierać odpowiednie składniki, m.in.:
- ekstrakt z rumianku – ma właściwości przeciwzapalne i kojące, łagodzi podrażnienia skóry;
- olejek mineralny – oczyszcza i zmiękcza skórę wrażliwą;
- witamina E – zwalcza wolne rodniki i chroni skórę przed czynnikami atmosferycznymi;
- masło shea – odżywia skórę, wspomaga jej regenerację;
- olejek jojoba – przywraca gładki wygląd;
- gliceryna – utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, jest skuteczna na odwodnioną skórę twarzy;
- alantoina – skutecznie łagodzi podrażnienia,
Kremy i inne preparaty pielęgnacyjne kupowane w sklepach kosmetycznych, należy wybierać z wyraźnym przeznaczeniem „dla skóry wrażliwej”. Są to zazwyczaj kosmetyki pielęgnacyjne o prostym składzie, mają ograniczoną do minimum ilość konserwantów i dodatków zapachowych lub są ich w ogóle pozbawione.
2. Rodzaje zabiegów do cery wrażliwej Osoby ze skórą wrażliwą powinny unikać:
- mechanicznego oczyszczania skóry,
- dermabrazji laserowej,
- nakładania maseczek z alg morskich i ziół,
- zabiegów chłodzących skórę,
- kwasów owocowych,
- kwasu salicylowego,
- retinolu. Pacjentka umawiająca się na zabieg w gabinecie kosmetycznym powinna pamiętać, że skóra wrażliwa mocno reaguje na wszelkie ingerencje. Osoba z tym typem cery musi poinformować swoją kosmetyczkę o ewentualnym zażywaniu leków i przebytych chorobach przewlekłych. Dla osób mających skórę wrażliwą najlepszymi zabiegami są
peelingi , które wzmacniają strukturę skóry.
Do peelingów pomocnych przy skórze wrażliwej można zaliczyć:
- migdałowy,
- pirogronowy,
- kawitacyjny, W przypadku cery wrażliwej można zastosować
mezoterapię , wykorzystującą preparaty na bazie: aminokwasów, witaminy C , K i rutyny. Ponadto pacjentka z tym typem cery może poddać się wygładzaniu zmarszczek kwasem hialuronowym . Zabiegi nie podrażniają skóry, poprawiają koloryt i odbudowują warstwę ochronną.
Niekiedy skuteczna może okazać się wizyta w dobrym gabinecie kosmetycznym i poddanie się specjalnym zabiegom przeznaczonym dla cery wrażliwej, które wzmacniają odporność skóry i szybko poprawiają stan cery.